» Poradna » Notebooky

Instalace OS WIN7 z FreeDOS

Dobrý den, zakoupil jsem notebook MSI GP72 7QF-1009XCZ Leopard Pro, Intel Core i5 7300HQ Kaby Lake, 17.3" LED 1920x1080 antireflexní, RAM 8GB DDR4, NVIDIA GeForce GTX 960M 2GB GDDR5, HDD 1TB 7200 otáček, DVD, WiFi 802.11 ac, Bigfoot Killer LAN, Bluetooth, HDMI, USB 3.0, webkamera, čtečka karet, 6článková baterie, podsvícená klávesnice, Bez operačního systému. Poté jsem zjistil, že tam je nainstalovaný FreeDOS. Všechny pokusy o nabootování z DVD mechaniky skončily neúspěšně, stejně tak se mi nepodařilo nabootovat instalaci OS pomocí flashdisku (pomocí programu Rufus (s WIN7). (Pozn. přístup do BIOSu u tohoto "motherobardu" je klávese "DEL" a bootovací volby kláves "F11" - aby případně někdo nemusel dohledávat v manuálech). Předesílám, že i přes nastavení priorit v BIOSu vše končí s následující hláškou: "No drivers assigne. SHSUCDX can´t install". Potom mám na výběr ze tří možností: 1) Load FreeDOS maximum RAM free, using EMM386 2) Load FreeDOS including HIMEM XMS-memory driver 3) Load FreeDOS without drivers Ale bez ohledu na možnost kterou z výše uvedených vyberu vždy je hláška "No drivers assigned. SHSUCDX can´t install. Všechno co jsem v zakoupeném balení dostal je uvedený notebook a dále CD s ovladači od MSI. Můžete mi prosím někdo poradit, jakým způsobem bych mohl v daném případě nainstalovat OS? Bojím se, že by se mohlo jednat o problém popisovaný zde:http://www.tomsguide.com/answers/id-1775357/boot-f... a jak ho můžu vyloučit? Předem moc děkuji za všechny hinty, tipy, nebo zodpovězení dotazu, který by vedl k požadovanému nabootování či rovnou instalaci OS.

Odpovědi na otázku

Podla toho co som prave cital na nete je SHSUCDX prikaz pre freedos. To znamena ze si ani raz nenabootoval z dvd/usb. Treba overit na inom stroji ci mas spravne vytvorene instalacne medium a ak ano tak skusit nastavit bios/uefi pre spravne bootovanie. Na skusku mozes aj vybrat HDD z ntb aby ti stale nebootoval freedos a aby si videl kedy ti nabootuje instalacka. Aj ked je to podla mna zbytocne, musis to rozposnat aj s HDD.

Este by som doplnil ze ako prve by som vyskusal vypnut secureboot ak je nahodou zapnute.

Děkuji velmi za rychlou odpověď. Súhlasím, že SHCUCDX je príkaz pre FreeDOS. A že se mi nepodarilo nabotoovať z DVD/USB. Overil som na dvoch iných PC (aj keď nie NB, ale PC (case), že sú bootovací DVD/USB a následně vytvorené v poriadku. Zkusím sem dostať screen ako mám nastavené BIOS/UEFI pre správné bootovanie, tam može byť problém. Možno sa teraz opýtám hlúpo, ale odkial bootuje ten FreeDOS, keď nie na HDD v NB?

1.) Co se Vám nezdá na obsahu balení? Mně příjde kompletní.2.) Použijte jiný SW než rufus pro vytovření bootovacího USB.... - konkrétně pro Windows doporučuji https://www.microsoft.com/cs-cz/download/windows-us... - dokud nevíte proč není lepší používat jiný, nepoužívejte.3.) Co konkrétně znamená, že se nepodařilo nabootovat z DVD (nejednalo se nahodou o disk na ktery jste vypalil .ISO soubor, namisto abyste vytvořil bootovací DVD - jako se stalo už 1000000x před vámi?)Každopádně doporučuji zejména bod "2" - vytvořte USB jiným nástrojem. V BIOS nastavte bootování na USB -> HDD -> ODD (Flash -> Disk -> Optika), případně ostatní vypněte. Start do FREE DOSU je pro Vás zbytečný, nemáte v něm nainstalované ovladače pro DVD (a jiné) - takže se na ni nedostanete.... atd....Prakticky je stručnější říct, co jste udělal dobře. Popsal jste dobře konfiguraci.

Také velmi děkuji Pavle za rychlou odpověď. Pro přehlednost se pokusím odpovědět v bodech: 1) Jen jsem chtěl popsat kompletně obsah balení, které jsem s NB dostal při koupi. 2) Toto jsem nezkoušel, díky za radu, vyzkouším. 3) Ne, nejedná se skutečně o .iso soubor. Vytvořil jsem "boot flash stick" a stejně tak DVD, ale i přes manuál, který je dodávaný přímo s NB, jakou klávesou zkratkou nabootovat z jednotlivých médií se nic neděje a opět se spustí FreeDOS s výše popsanou "hláškou". Pro lepší přehlednost zde zkusím vložit screeen z BIOSu, zda je nastavený správně. Předem pak děkuji za reakce.

Skvělé Romane... zkontrolujte nastavení BIOS/UEFI - tedy bootovací sekvence.Druhá věc je, zkuste opravdu instalovat místo W7 nové W10 - normálně při instalaci zadáte product key těch sedmiček a instalace se dokončí (aktivuje se samo po skončení)...Taky bych se nejraději vrátil k W7.... ale úplně stejně jsme všichni byli naštvaní na WXP... když přišly a snažily se vystrnadit naše oblíbené W2000.... jó to byly časy ;)

Díky za radu, ano vaše úvaha je správná, proto jsem se snažil o instalaci W7. Já osobně si pamatuji časy ještě starší já začínal na C64 a programování v Basicu :)). Ale nenapadlo mě upřímně, že to nemusí podporovat konkrétní typ OS. Kde nebo kam mohu vložit screen z BIOSu, jak mám nastavené bootování, abych neoporušil pravidla diskuze a nevložil nevhodný link např. apod.?

ts.... C64.... já začínal na Gumákovi Sinclairovi ;) - kde jsou ty časy....http://www.imgup.cz/ - tady můžete bez nebezpečí nacpat screenshot / foto....

Uživatelský návod strana 3-26:Výběr režimu Boot (Spouštění) v nástrojiBIOS1. Zapněte systém. Jakmile se zobrazí první obrazovka s logem, stiskněte ihnedtlačítko DEL a vstupte do nabídky nástroje Nastavení systému BIOS.2. Přesuňte se na kartu [Boot] (Spouštění) a vyberte možnost [Boot modeselect] (Výběr spouštěcí nabídky) v položce Boot Configuration (Konfiguracespouštění).3. Pro operační systémy podporující nástroj Nastavení systému BIOS UEFI(Windows 8 a Windows 10.1) se doporučuje vybrat možnost [UEFI].4. Pro systém Windows 7 nebol předchozí verze systému Windows vyberte režim [Legacy] (Starší).

Díky. To jsem samozřejmě zkoušel. Ale pokud se snažím i přes to o instalaci W7 - načte se i přes toto nastavení FreeDOS s výše uvedenými třemi volbami.

A co ty W10 ? také nenastartují? Pokud ani ty ne, musíte mít něco špatně, pravděpodobně chybně vytvořenou instalačku

Nie som odborník - ale čo ten Fast Boot? Skúsiť Disabled.Security Device Support - je tiež Enabled - skúsiť Disabled.

Staci vynulovat prvych 512 bytov na HDD nejakym Hexa Editorom. Potom sa bude disk javit ako keby bol uplne cisty, novy, este nikdy nepouzity.

Proboha... tenhle tazatel má problém nabootovat z USB zařízení a vy mu chcete radit takováhle zvěrstva? Že vy jste jeho nejbližší servis PC a vyrábíte si zákazníka?!

Mozno ste si nevsimol, ale o bootovani som nenapisal ani slovo. Ten FreeDOS tam museli nejako dostat, alebo ze by im to USB fungovalo?

Omlouvám se, ale až tak zdatný uživatel asi nejsem. Nevím, co bych měl z popisu konkrétně udělat. Jde to popsat krok po kroku prosím? Nebo je to bezpředmětné pokud se tam snažím dostat OS, který není výrobcem CPU podporován?

Máte tam KabyLake!!!!Půjde tam nahrát asi jen windows 10. Windows 7 měli s těmito nb nějaké problémy a nemají myslím psanou vůbec podporu. Stáhněte z microsoftu windows 10. Vytvořte instalační flashdisk a zkuste vložit klíč z win 7 (snad to ještě funguje). Tak jako tak win 10 by měl jít nainstalovat, protože by měl obsahovat všechny potřebné ovladače pro instalaci už v sobě.

PS: V této ceně už se pohybují nb s GTX 1050, což je daleko výkonnější grafika. Když už jste kupoval herní nb, tak by možná stálo za to tento vrátit a koupit něco s ní. Plus za drobný příplatek tam už bude ssd a i ten windows 10 home.

Jejda, tak to se stydím... mělo mně to napadnout ;)

Díky taky ze velmi rychlou odpověď. Já herní PC nekupuji z důvodu herních věcí, ale protože jediný odpovídal mým požadavkům na střih videa. Zabývám se výrobou filmu (dokumentaristka) apod. Takže mým hlavním záměrem a potřebou bylo mít 17´monitor pro PC a relativně výkonnou grafickou kartu a delší výdrž bateria, pokud se dokumentární video musí sestříhat po pořízení přímo na místě. Tento NB mi odpovídal poměr kvalita HW/cena nejedná se mi o hry na NB. Ale díky za hint.

Taky díky velmi za rychlou odpověď. Jinými slovy, pokud budu mít W10 tak nebudu muset tento problém řešit. S tou podporou toho procesoru mě to popravdě nenapadlo. Díky za radu.

Zkoušel jste Win10?Podle popisu tam je 7. generace CPU Kaby Lake a ta jak známo již nepodporuje Win7 resp není podporována čipová sada včetně výhradně USB3 portů - což vysvětluje to proč systém nenastartuje z USB

A ovladače na webu výrobce jsou také jen pro W10:https://www.msi.com/Laptop/support/GP72-7QF-L... Samozřejmě nevylučuji metodou pokus/omyl samodomo nacpat tam i W7.Ale bude to chtít dost trpělivosti a zkoušení.V první řadě bych vyzkoušel jestli nabootuje instalačka W10, pokud ano a mermomocí tam budete chtít W7, tak si vytvořit patřičně upravenou instalačku s ovladači pro Váš ntb a samozřejmě v BIOSu nastavit potřebné parametry pro kompatibilní OS (primárně Secureboot OFF)

To je síce pekné, máte pravdu. Ale MS dokonca pre tieto procesory zakázal aj aktualizácie pre Win7 (je na to nejaký neoficiálny hack). Okrem toho, MS nemá na webe pre win 7 podporu. V minulosti výrobcovia dosiek napríklad pre Skylake vydali nástroj, ktorý dointegruje do Win7 ovládače, aby vôbec nabootovaly. V tomto prípade smola a pochybujem, že si to dokáže sám manuálne integrovať, ak vôbec pozháňa správne ovládače.Ideálna cesta je v jeho prípade Windows 10.

Pokud tam chceš W7, musíš použít instalačku která má integrované ovladače pro tvůj HW.Můžeš si takovou vytvořit nebo stáhnout hotovou (obsahuje rovněž updaty do 01/2017) zdehttps://tinyurl.com/myvjc82Bootflešku vytvoř pomocí Rufus pro UEFI schéma.---------------------------Po nabootování instalačky (bootuj pod UEFI) je třeba vyčistit disk (od Dosu):Přík. řádek (shift+F10):diskpartlist diskselect disk <číslo>cleanconvert gptexitA můžeš vesele pokračovat v instalaci - jako cíl vyber nepřidělené místo na disku, o zbytek už se postará instalátor sám.