» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace nového Linux Mint

Mám dotaz. Chci udělat novou instalaci Mint 20.2 . Zatím tam mám verzi 20.1 . Jak jsem vyrozuměl, tak nejde udělat jednoduchý upgrade, ale jen novou instalaci. Mám tam samozřejmě poštu Thunderbird. rád bych si ji zachoval, ale objevil jsem tam nanejvýš import, ale jak si ji uchovat celou? O programy asi u nové instalace přijdu a znova je budu muset nainstalovat. Bude to opruz, ale zvládnutelný. Různá data se dají případně zazálohovat. Poradí mi někdo vhodný postup?

Odpovědi na otázku

Kde jsi našel, že upgrade nejde udělat?

Nemusíš dělat čistou instalaci... Stačí kliknout na ikonku štítu dole v liště. A tam je možnost aktualizace na Mint 20.2 . Zkoušel jsem to a nic se nerozbilo.

Tak tuto možnost mi to nenabízí. nanejvýš mi to tvrdí, že můj systém je aktuální. nicméně, když se podívám přes sledování systému na to co mám, tak tam mi to tvrdí, že mám 20.1

Mint neznám, ale už jsem několikrát vynutil upgrade u *buntu (Kubuntu i Lubuntu) přes konzoli a bylo to bez problému, tak se podívej, zda to stejně nejde i u Mintu.Není to složité, bývají to asi dva příkazy, zadání root hesla a pár potvrzení, je to sice v konzoli, ale měl jsem to česky.

Pro zálohování celého účtu Thunderbirdu včetně pošty (pokud je tedy na počítači) a následně totéž dostat zpět na novou instalaci TB použij prográmek MozBackup. Mám to odzkoušeno už mnohokrát, není s tím problém.

aha, to má být pro Linux.A nestačí jen zkopírovat soubory a pak je prostým kopírováním vložit do nové instalace?

Ten ale funguje jen pod widlemi

u linuxu stačí zpět nakopírovat složky programů ze zálohy /homeNicméně upgrade systému obvykle jde.

Spusť z terminálu update-managerNásledně Edit->Upgrade to Linux Mint 20.2 Uma

Nevím, asi dělám něco špatně, protože mi to píše:WARNING:root:can not import unity GI Namespace Unity not available

Profil Thunderbirdu - tedy kompletní nastavení i maily - můžeš velice jednoduše zálohovat i přesunout na jiný počítač nebo na jiný disk. Profil najdeš (na Linuxu) v home/.thunderbird/nazev_profilu. Jméno profilu se skládá z kombinace písmen a čísel, nejspíš v něm bude i tečka a "default". Takže např. "8prb4zx.default". Někam si ho přesuň a po nové instalaci spusť Thunderbird (nic v něm nenastavuj a hned ho zavři), který si vytvoří nový defaultní profil. Potom do nového profilu překopíruj obsah profilu starého (všechno v novém dej přepsat) a je hotovo.

pokud mas IMAP, tak vsechnu postu mas na serveru poskytovatele mailu. i se strukturou slozekjinak pres shell staci "do-release-upgrade" a ti to aktualizuje na novou verzi. Problem muze byt mezi verzema, ale ne meli subverzema.

Zadna nova instalace neni potreba, tohle je maly upgrade a pokud ho nenabizi GUI tak ho lze jednoduse provest z terminalu:sudo nano /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.listna tretim radku nahradit stavajici slovo ulyssa za uma a soubor ulozit.sudo apt-get updatesudo apt-get dist-upgrade -ypo restartu kontrola verze prikazem sudo cat /etc/*release*Pri upgradu zustavaji vsecha data na disku zachovana.

zkoušel jsem, ale napsalo mi to:Načítají se seznamy balíků… HotovoW: Chyba GPG: http://dl.google.com/linux/earth/deb stable InRelease: Následující podpisy nemohly být ověřeny, protože není dostupný veřejný klíč: NO_PUBKEY 78BD65473CB3BD13E: Repositář „http://dl.google.com/linux/earth/deb stable InRelease“ není podepsán.N: Aktualizaci z takového repositáře nelze provést zabezpečeně a je proto implicitně zakázána.N: Podrobnosti o vytváření a nastavení repositářů naleznete v manuálové stránce apt-secure(8).

Tohle jsem taky řešil. Musíš odebrat problémový repozitář. Pak sudo apt update a sudo apt upgrade. Potom z update manageru udělat update několikrát do té doby než to ukáže že byl systém uspěšně aktualizován.

nemusí odebírat, stačí naimportovat klíč - do konzole se zadá:wget -q -O - https://dl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | sudo apt-key add -a je to Zdroj:https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/bugs.html

Jestli taha baliky z googlu, tak mi prijde ten repozitar nejaky posahany. Zkuste postupovat podle teto stranky:https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/sources.html

prostě nemáš aktuální ověřovací klíč pro repozitář na Google Earth, který asi používáš. Tohle by neměl být důvod pro nemožnost upgradovat systém.Nicméně na webu GE určitě bude k dispozici návod, jak klíč naimportovat - bývají to dvě řádky do konzole, jen se potvrdí heslem roota.

sudo apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys 78BD65473CB3BD13