» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace multiboot 3 OS Win7 na 1 HDD

Ahoj,potrebujem pre špeciálne účely mať na 1HDD SSD 3 OS Win7/X - ako multiboot.Ako je najideálnejšie vytvoriť a rozdeliť partície na disku pred inštaláciou 1. OS ?Plánujem to rozdeliť Partition Managerom ešte pred inštalovaním prvého OSdik

Odpovědi na otázku

Instaluj do VHD, nemusis nic delit a muzes jich tam mit treba 10...

Nemôžem, budú tam bežať špeciálne aplikácie s nutným fyzickým prístupom k HW - E OBD autodiagnostika

Vsak to nevadi, je to pouze ve virtualnim HD, ale na fyzickem HW...

No to som si nie istý či by toto virtual zvladol, sú tam hw key ochrany a overovanie cez net a podobne.. a rychlost virtualu sa tiez neda uplne zrovnavat s realneviem, napadlo ma aj take riesenie ale radsej to skusim najprv na real ale dik za pomoc

Porad to lidi nechapou - to nejede pod virtualnim HW, ale pod fyzickym.Rychlost je stejna:https://blogs.technet.microsoft.com/technetczsk/2009/03/19/wi... http://www.optimalizovane-it.cz/windows-7/boot-operacniho... http://www.jiribrejcha.net/2009/12/instalace-windows... Zalohovani spociva ve zkopirovani jednoho VHD souboru.Nemusis disk delit, muzes mit spolecny datovy prostor pro vsechny.Ale je to tvoje vec.

Uff,asi sme sa nerozumeli.. ja som myslel ze mi odporúčas urobiť to pod Virtual PC alebo podobnou virtualizaciou...Toto čo ty odporúčaš sú vlastne booty z hotových images, ak som dobre pochopil, čosi ako live ISO vtedy samozrejme že to pristupuje na hw ako "obyčajné" Windows a nie virtálne pcOK, takže keď je to takto, mám otázku:Už som nainštaloval 1x Windows na jednu primárnu partíciu aj ho updatol aj aktivoval. Je možné túto partíciu naklonovať - premigrovať do VHD formátu ? dík za rady aj za trpezlivosť....

Ano, uděláš to pomocí této utility https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downlo...

super.. taakze idem na to .. a ked budem mat vhd nabok, potom zformatujem hdd, nahram nazad vhd a potom ktory boot loader alebo manager odporucas ?

Stačí klasická Windows bootovací nabídka která se objeví po restartu a kde si vybereš co bude bootovat. VHD disk do ní přidáš příkazembcdboot X:\windows(kde "X" je písmeno toho disku)-----------------------------------Jinak samozř. můžeš použít třeba utilitku EasyBcd kde si to přidáš taky...

Ten soubor .vhd musíš ale napřed připojit a dát mu písmeno, aby ho systém viděl jako disk - to je ti doufám jasné...

Takže:1. "Naklonoval" som C:\windows do d:\*.VHD2. Pripol som d:\*.vhd cez EasyBCD ako druhý boot3. Po reboote a výbere EasyBCD VHD bootu to začne nabiehať a potom BSODhttps://photos.app.goo.gl/BBf2CAT6SuaeqmlE2

Takže:1. "Naklonoval" som C:\windows do d:\*.VHD2. Pripol som d:\*.vhd cez EasyBCD ako druhý boot3. Po reboote a výbere EasyBCD VHD bootu to začne nabiehať a potom BSODhttps://photos.app.goo.gl/BBf2CAT6SuaeqmlE2S tým naklonovaným VHD to nie je také jednoduché, možno keby sa inštalovali systémy jeden po druhom do VHD tak to aj chodí OK, ale keď to človek klonuje, tak sú s tým problémy:VHD som pripojil, nastavil som mu pismeno a po nabootovaní skončím v BSODhttps://photos.app.goo.gl/3Sc8ZJEPZ0Jc12d52https://photos.app.goo.gl/lIDVc0E4pTrk7jvs2

Pockej, to klonujes jenom adresar c:\windows, nebo jak to myslis..?

Nie 1. Disk má 3 partície: I - 500MB System,II - 220 GB Windows 7 - funkčné, bootujúce, aktivované ( C:\WINDOWS)III - 220 free2. Naklonujem Acronisom celú partíciu II do III (vznikne písmenko D:)3. V Easy BCD pridám BOOT položku D:reboot

Coze..? Acronisem C:\ do D:\*.VHD..?

nie - skúšam dva spôsoby -jeden je klasicke particie a klon acronisomdruhy je jedna hlavna particia a jej naklonovanie do vhd cez sysinternals

A druhý spôsob, ktorý som opisoval s chybami je:1. Disk je rozdelený na 3. partícieI - SYSTEM 500 MBII - Windows 220 GB (disk C:)III - disk D:2. Systeminternalsom spravím klon celej partície II - Disk C: do súboru d:\*.vhd3. Pripojím VHD a po správnom nastavení UID sa pripoja ďaľšie jednotky4. Nastavím Easy BCD na štartovanie z VHDpo reboote BSOD

A máš vůbec edici Pro?

Ano

Tady máš příčinu - je to ze stránky té utility...Do not attach to VHDs on the same system on which you created them if you plan on booting from them. If you do so, Windows will assign the VHD a new disk signature to avoid a collision with the signature of the VHD’s source disk. Windows references disks in the boot configuration database (BCD) by disk signature, so when that happens Windows booted in a VM will fail to locate the boot disk.

to som vyriešil podľa tohto:https://neosmart.net/wiki/disk-signature-colli... "uniqueid disk ID=1234ABCD"a potom sa VHD disk dal namontovať aj pismenka pridelil

tá utilita vyrobila VHD ktorý keď pripnem do win vyzerá takto:https://photos.app.goo.gl/PyHp8TGxHEkFhvB93čo je divné, lebo ja som dal pri vytváraní len zahrnúť C:\

OK, skúšam to...Sysinternals ponuka aj vhdx formát, ten zrejme Win7 nepodporuje ?Aj tak mi nie je celkom jasné ako je to potom z písmenkami jednotiek?Keď sa robí klasický multiboot, tak sa zvyknú písmenká jednotiek "swapovať" tak aby vždy bol Windows na C:Ako je to v tomto prípade?Ja mám Disk 500 GB rozdelený teraz na cca polovicu. Na 220 GB primárnej partícii mám hlavný Win7 (C:)Druhá partícia je D: kde urobím VHD kópiu z hlavného Windows 7 C:Keď nabootujem do tohto VHD, potom budú mať oba Windowsy spoločné C: ?Alebo ako to je vlastne ?

1. Ano W7 vhdx ještě nepodporují, musíš použít vhd. A z vhd umí bootovat W7 Pro a ult.2. O písmena se starat nemusíš, windows už si to ošetří a písmena si sám přehodí. Takže systém který bude nabootovaný bude mít vždycky C: a ten druhý dostane písmeno jiné.

bohužiaľ to nefunguje, pokiaľ ten VHD vyrobím sysinternalsom ako klon hlavného Windows, celé to ide do BSODA pokiaľ tomu nepridelím písmenká, tak Easy BCD nevie kam má ísť... ak volím disk ako položku na bootovanieAk volím VHD tak to tiež padne nejako sa v tom neviem vysomáriť

Aj tak mi nie je celkom jasné ako sa to správa po nainštalovani:1. Mám disk bez Windows s jednou naformátovanou partíciou C:\2. Začnem inštalovať Windows a vytvorím si pri inštalácii VHD ktoré sa uloží na C:3. Po pripojení tento VHD dostane iné písmenko ako C: (?)4. Ak je to tak - potom vlastne inštalujem Win na iné písmenko než štandardne na c: ???Ako sa to potom správa po nainštalovaní a reboote ? Kde je vlastne Windows nainštalované? na aké písmenko...Easy BCD nemá žiadnu funkcionalitu na swap písmenka ... Kedysi som používal GAG, ten to vedel robiťAsi by to chcelo iný BOOT MANAGER - Linuxový GRUB ?

Písmena NEŘEŠ. Po rebootu bude mít vždy aktivní OS písmeno CPísmenům přikládáš větší důležitost než si zaslouží...

Priklad - budes mit pouze jeden diskNa tom disku budes mit nainstalovany napr. WXP a ty budes chtit k tomu pridat dalsi system(-y) napr. W7 do VHDSpustis tedy instalaci W7, spustis Command okno, v nem Diskpart, vytvoris novy VHD soubor, vratis se zpatky do te instalace a budes pokracovat v te instalaci W7 ale ne na ten fyzicky disk, ale do toho VHD...Takze v rootu toho disku C: ti vznikne nejaky soubor treba W7.VHDPo instalaci udelas restart, budes tam mit na vyber WXP z disku a W7 z VHD.Pokud spustis tu W7, tak ta se bude tvarit jako disk C: a zmeni se oznaceni toho puvodniho disku C: na D: (jenom po dobu, co budou spusteny ty W7).Pokud udelas zase restart a vyberes ty WXP, tak ty budou zase jako C: a nic vic.Kdyz tedy spoustis system z toho VHD souboru, tak ten puvodni se posune na nasledujici pismeno (byva s tym nekdy problem, kdyz mas vice disku/partisen (ale to si pak muzes nastavit ve Spravci disku).Da se jit az tak daleko, ze muzes na tom disku mit napr. pouze 3 ruzne systemy ve VHD (budou tam jenom ty 3 VHD soubory) a pouze zavadec. A pri startu si jenom vyberes...

Ten návod je zlý, na 30 GB sa Win7 SP1 odmieta nainštalovaťhttps://photos.app.goo.gl/3r4yWkyYgzUWGWsA2

Nesmysl, pouzivam 20 az 30 giga a levou zadni...

toto mu vadihttps://www.youtube.com/watchproste instalackia nejde dalejskusam resize tej systemovej particiekokos to je porod

Väčšinou som robil multibooty a klonovania z disku na disk, teraz ale potrebujem mať viacero windows na jednom SSDAko je to vlastne pri takejto konfigurácii s písmenkami diskov? Ak prvý systém bude nainštalovaný na hlavnú partíciu a bude mať C:\WINDOWS, tak potom ostatné Windowsy nemôžu mať už C:\WINDOWS ... !? A je vôbec možné takto spustiť viaceré - tie isté naklonované windowsy na jednom disku? Nie je nutné inštalovať Windowsy každý zvlášť a budú mať každý svoje písmeno (napr. E:\WINDOWS, G:\WINDOWS) ?Lebo keď nabootujem do naklonovaného E:\Windows, a chcem v ňom skryť zdrojovú partíciu C:\WINDOWS, tak síce mi umožní odobrať písmeno C:\ ale už mi nedovolí premenovať E:\ na C:\ takže po reboote je celé naklonované windows nefunkčné (stratilo C:)

No kamo, ono to s tým VHD nie je zrejme také jednoduché, už sa s tým paprem 2 dni a zase teraz toto:"license error booting from a vhd is not supported on this system"Postupoval som presne podľa návodu:1. Na disku mám nainštalované a aktivované živé Windows 7 64 PRO na cca 100 GB partícii (disk c:)2. Spustil som druhú inštaláciu toho istého Windows, spravi vhd, inštalácia zbehla, ale hneď to začalo vypisovať túto hlášku:https://photos.app.goo.gl/B0OHs0mIwzw7mpp83a takáto je situácia terazhttps://photos.app.goo.gl/BQCosci5QoRwqHKI2:(

No tak asi nám MS klepol po prstoch!In Windows 7, Native VHD boot is currently supported only on Ultimate and Enterprise versions and is disabled by a license policy on other versions of Windows. This article/tutorial shows how Native VHD Boot can be enabled on unsupported versions of Windows 7 as well.Read more: http://agnipulse.com/2016/12/native-vhd-boot-u...

No, to je celý MS...Postup jak to obejít je hezký, ale daleko jednodušší je povýšit W7 na Ultimate (WAU) + (slic).

Zinštalované klasickým spôsobom, partície, všetko šlape ako má. Díky za pomoc aj tipy, na niečo je VHD skvelé ale na niečo sa nehodí. Aspoň som sa zase niečo nové naučil. dík

Rozsekej disk na oddíly:- 1x malý primární (100-500MB) - primary, active, system- až 3x primární na systém(y) - dost velké na instalaci OS a aplikací (desítky GB)- případně ještě extended oddíl, s logickým(i) disky na data sdílená mezi systémy...Při každé instalaci vybereš jiný primární odíl a primárním oddílům ostatních systémů odebereš písmeno (aby tam nebylo přímo vidět). Jednotlivé systémy si pojmenuj/přejmenuj abys je při bootu rozeznal (bcdedit nebo stáhni EasyBCD).

super presne takto po lopate som to potreboval si potvrdiťdíík

Uplne zbytecne to takhle kouskovat, ale jeho vec...