» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace Linuxu na vytvořený NTFS oddíl vedle Windows 7

Zdravím,Spoluvlastním počítač s mamkou a sestrou. Oba to jsou PC antitalenti. Oni používají Windows 7 a já bych rád používal distribuci Debian, nebo Buntu. Rád bych to provedl tak, aby když mamka a segra nastartují PC naběhl normálně Windows 7. V mém případě bych manuálně volil v boot menu = F12 odkud se má linux nabootovat.Linux mi však odmítá instalovat na vytvořený NTFS oddíl vytvořený ve Windows. Jak mám tedy oddíl upravit aby na něj šel Linux nainstalovat a abych o něm věděl jen já a nijak nerušil mamku a segru? Tzn. Aby se při startu nezobrazoval GRUB a najel rovnou Windows 7.Předem děkuji

Odpovědi na otázku

no ty si asi tiež antitalent..takže už ste traja

ak to chceš tak ako píšeš, musíš ho nainštalovať na nejaký externý disk alebo používať live distribúciu..inak sa GRUBu nevyhneš

V Buntu byla možnost instalovat GRUB na oddíl s Linuxem, tudíš jsem měl dojem, že se spustí pouze při bootu oddílu s Linuxem.

V takovém případě bude nejjednodušší si udělat instalaci na přenosné médium - flash disk / externí HDD. Instaluješ jako na normální pevný disk, akorát si dočasně odpoj HDD v PC - tím zcela jednoznačně zaručíš, že se ti vše včetně Grubu nainstaluje na to přenosné médium.Na PC pak v Biosu nastav jako první boot zařízení usb, takže když tam zapojíš disk, najede ti Grub, jinak bude automaticky najíždět Windows.

O této variantě vím, problém je v tom, že zmiňované PC je AiO. K disku není snadné se dostat

tak si to nainstaluj na nějakém jiném PC - linuxu je to obvykle na rozdíl od Windows šumák a plnohodnotný nainstalovaný systém na disku i s Grubem je normálně přenosný.

Instaluj buď na externí medium (třeba USB3 fleš) s odpojenými vnitřními disky.Nebo pokud máš v PC aspoň 2 samostatné disky, tak na samostatný disk (na kterém není Win) s odpojeným diskem s Win. Pak budeš moci bootovat přes F12.

Jinak i GRUB se snad dá nastavit tak, aby implicitně spouštěl Win ???

Pokud nevíš že Ubuntu nefunguje na NTFS ale Ext4,tak by ses měl něco naučit než to začnež používat.

Pokud tam mas jen jeden disk, tak musis zmensit tu NTFS partition a vyrobit tam dalsi pro linux (na tom usetrenem miste). Nevim, jestli tohle umi debian pri instalaci, Ubuntu by mohlo. Tam ten linux pak nainstalujes.Nebo dalsi disk vyhrazeny jen pro linux.V instalaci mas 2 moznosti.a) pri instalaci dat grub do master boot recordu a pak nekde nastavit ze primarne se bootujou ty w7 ((to nemusi byt u grubu2 uplne snadne) a nastavit si nejaky primerene kratky cas aby zobrazoval menu, abys mel cas si tam zvolit ten linux). b) grub nainstalovat do partion a v tech win7 pouzit treba easybcd, ktery upravi bootmananger tech w7 a prida tam ten linux (tak jsem to sveho casu i mel)V obou pripadech by ty zensky musely par vterin pockat a hlavne na nic nesahat S tou F12... no snad jedine pokud tam mas EFI, zalezi na tom co ten motherboard vlastne umi - ci jak je ten HW stary.Pokud nechces ale vubec nic zmrvit, nainstaluj VirtualBox a ten linux hod do nej - muze to byt pomalejsi, hlavne v grafickych vecech - na zakladni hrani to staci.

UBUNTU je založené na DEBIANU, je to praktický totožné, jen UBUNTU má již v základu nainstalovanou celou řadu balíčku, tak se to nemusí ručně přidělávat, je daleko vhodnější na začátek. GPARTED obsahuje taktéž, ale obávám se, že tazatel skončí u položek, kdy se ho to bude ptát, kam instalovat, co formátovat, jaký svazek přiřadit. Raději ten virtualbox.

No, chtělo by to druhý disk, než se naučíš rozdělovat jednotky pro linux pod programem ,GPARTED, kde si vytvoříš oddíly, které potřebuješ. Každopádně ti instalace linuxu přepíše zavaděč windows a hodí tam ,GRUB,, při startu systému, kde si zmáčkneš linux nebo windows. Je nadmíru jasné, než se s tím naučíš dělat rozesereš všechno a segra s máti tě budou mrd*t :) Doporučil bych ti jít jinou cestou, virtualizací systému. Stačí nainstalovat ,virtualbox, pod windows a do něj nainstalovat tvé linux distro. Neudělá to žádný zásah do počítače a nic nepřepisuje! Je zde ovšem dobré mít procesos s hw podporou virtualizace, aby to nebylo pomalé ale přímo to přistupovalo na jádra CPU. Jinou možností je startoval linux jako LIVE CD na odzkoušení.

"...Oba to jsou PC antitalenti. Oni používají Windows 7 a já bych rád používal distribuci Debian, nebo Buntu..." Takže jen proto, že máte nutkání užívat "buntu" jste lepší než "mamka" a "segra"?! Naopak jste ukázal, že vůbec nic neumíte! Jste, na rozdíl od "mamky" a "segry", nebezpečný diletant.Vzhledem k tomu, co vyvádíte, bych viděl jako nutnou bitovou zálohu stávajícího pevného disku a o záloze uživatelských dat nepsaje.Než to definitivně poděláte svou nesoudnou neschopností.

Ne,spíš chce mít jenom separovaný OS..