» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace linuxu - pokaždé errno 5

Ahoj lidi, jak brázdím internetem či zkouším své nápady tak žádný úspěch.Popis problému: Když jsem instaloval Win10 tak se win sbořilo a zakopalo to HDD/SSD. Tak jsem se už rozhodl, že se Win zbavím jelikož už fakt nemám náladu, čas či nervy pořád něco sním dokola řešit. Je to system starých inovací (dává novinky staré věci), ale i tak udělalo tolik problémů.- HDD i SSD jsem rozjel (v biosu vypnul fastboot a nastartoval win a na tvrdo vypnul - poté formát)- když chci nainstalovat linux (zorin OS 9/10 - nástavba ubuntu) tak vždy napíše errno 5, ikdyž udělám manuální nastavení- zkoušel jsem i možnost vypnout secure boot (bez výsledku), vypnout UEFI - lze vypnout, ale legacy boot nejde zapnout, ikdyž to píše, že chce vypnout fastboot, který je vypnutNápad: možná je problém v UEFI, že pořád tam je Windows boot manager a přesto se možná nedostanuPomůžete? Prosím omluvte mou gramatiku či špatnou formulaci

Odpovědi na otázku

To je neomluvitelné!Odpověď je jasná: "Na to nemáte, zapomeňte a vraťte se do teplého vlhkého hebkého lůna Redmodndu."

ms: vrátit se do teplého vlhkého hebkého lůna by ses měl sám.K problému: 1) bych zkusil nějakou live distribuci linuxu, normálně nabootuješ a v najetém systému budeš mít (většinou) na ploše zástupce pro nainstalování linuxu na disk, kterým tě provede průvodce. Z najetého OS by nemél být problém přepsat zavaděč.2) zkusil bych testnout jinou distribuci, už jsem občas narazil na nefunkční iso obrazy (stačilo stáhnout nižší verzi a poté dist upgrade), popř. úplně jinou verzi. Nástaveb debianu je spousta, takže máš z čeho vybírat.

ještě čtu ty zmatky v biosu, kdy ti hlásí že je třeba vypnout něco co je již vyplé (nebo se tak tváří) ... zvládneš upgrade biosu? není to tak složitý jak to zní, jen je třeba abys neviděl příkazovou řádku prvně v životě :)