» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace linux

cau lidi mam tento ntb https://www.euronics.cz/acer-aspire-r11-r3-131t-c... windows ma 8.1 64bit ale je mozne ze mi pobezi linux ubuntu 32bit? nebo musim nainstalovat linux ubuntu 64bit

Odpovědi na otázku

Můžeš nainstalovat i 32bit. Na 32bitové distra je lepší podpora ovladačů na tiskárny apod.

aha diky za radu :) a kdyz budu mit na ntb jen linux ubuntu (ne windows) tak jak je to s ovladacema treba touchpad wifi atd ve windows se musi instalovat a tady take ?

Většinou si s tím *buntové distra poradí samy. Problém bývá spíše s tiskárnami scannery , ale většinou strejda google poradí s řešením. Pokud se toho bojíš, tak si to nejdříve vyzkoušej jako live distribuci nabootovanou z flash disku.

to uz ctu v diskuzich snad 10 let a nikdy jsem s tim nemel problem, naopak na windows je kolikrat docela boj pripojit tiskarnu

diky za rady ted sem si o linuxu neco precet a prijde mi to jako dost povedeny os a co se tyce tiskaren skeneru atd to nepouzivam takze v poho :D diky

normalne nainstaluj ubuntu a po instalaci budes mit vsechno co potrebujes, prohlizec na net, prehravac videa a hudby, libreoffice na upravu dokumentu, gimp na fotky, v nastaveni si upravis vzhled a vlastnosti, aktualizovat budes jednoduse a zdarma, k dispozici mas software centrum kde si kdykoliv rovnou stahnes program co potrebujes, atd. co vic si prat? Az se zacnes nudit, otevri terminal a muzes se ucit scriptovat v bashi, ovladat server a programovat. co vic si prat?

Jistě, že můžeš. Ale nevidím důvod, proč instalovat i386(32bit) verzi, když můžeš mít amd64(64bit). Jak na něj tak koukám, s ovladači by neměl být v Ubuntu u žádné architektury problém.V tvém případě, když tvůj notebook nemá CD mechaniku, jsou 2 možnosti: instalovat přes USB nebo přes wubiuefi.Nedělám to často, ale tobě bych zrovna wubiuefi doporučil pro snadnou instalaci (a odinstalaci). Navíc z něj máš přístup do windowsů (složka /host).https://github.com/hakuna-m/wubiuefi/wiki

Wubi uz neodporuca niekolko rokov pouzivat ani canonnical.

Navýšiť RAM sa nedá?

Klidně nainstaluj 32bit - na slabším stroji bude vhodnější. Akorát tam nedáš plnohodnotné Google Chrome, protože to snad pro 32bit ukončili, ale Chromium, Vivaldi apod. stále bez problému.Ovladače na HW - touchpad, wifi apod. jsou stejné. Na slabý stroj nedoporučuju Ubuntu s rozhraním Unity = "Ubuntu", ale spíš lehší "Xubuntu" nebo "Lubuntu".