» Poradna » Windows (a jiné OS)

Instalace Linux Mint

Dobrý den,vlstním notebook Dell inspirion 13z touch s I5, 8gb ram a mám problém s instalací Linux mint. Při instalaci mi to napíše " příkaz grub install dev sda selhal " (kritická chyba). Co s tím ? Děkuji

Odpovědi na otázku

Nabootovat do live, chrootnout na nainstalovaný disk a znovu nakonfigurovat a nainstalovat grub. Návodů steb by step je spousta a jeden dokonce přímo ve wiki na ubuntu.cz.PrasatkoPee

Vaše rada je technicky dobrá, akorát si myslím, že tazateli vůbec nepomůže, protože ten těžko návod najde (když psal do poradny, tak ani nebude hledat) podle "chrootnout se na nainstalovaný disk...".To je přesně to, co ho spíš odradí.Fakt je, že k tomuhle jsou vhodné jiné poradny, a kdyby tam zašel, radu by našel hned, nemusel by nic psát... překvapuje mě, jak si tazatelé myslí, že jsou jediní na světě, kterým se to stalo, a nikdo jiný to na web nikdy nedal, tak to ani nehledají.

Přesně, návodů na tento konkrétní případ je haba kuk a dokonce v češtině. Předpokládám, že něco bude i na fóru mint.cz nebo co mají za stránku. Otázka je, jestli někdo s takovýmto přístupem má vůbec instalovat OS.PrasatkoPee

Naprostý souhlas.Ale překvapuje mě, jakou chybu si v produční verzi v Mintu nechali. Nemám teda tušení, co s tím tazatel provádí, a po zkušenostech vím, že i moje fantazie je na to krátká. Ten instalátor bude společný i pro Ubuntu, tam prostě nemůže být chyba, že někdo zapomněl dopsat lomítka.

Tak lidé si šetří čas. Proč někde něco hledat, když stačí zajít sem, naťukat tady pár písmen a pak jen čekat, kdo odpoví... Kdo to považuje za okrádání času, nereaguje, popřípadě sarkasticky něco napíše o Googlu. V lepším případě sem nakopíruje odkaz na nějakou stránku.

hodnocení, zda "jestli někdo s takovýmto přístupem má vůbec instalovat OS" ti vůbec nepřísluší. To jsi si mohl rovnou ušetřit čas a nic sem nepsat

Ale samozřejmě, že mi přísluší. Takový dotaz jasně ukazuje, že nejde ani o amatéra, ani o profesionála. Tudíž neví co dělá.PrasatkoPee

Takže jste zde naplácali 20 příspěvků o ničem, než aby alespoň jeden z vás hodil odkaz na to řešení. Mě tato diskuze v Google vyskočila jako první.

Instalace pod UEFI se od instalace pod klasickým biosem (Legacy) liší. Včetně přípravy inst. média. Takže nastudovat a znova, tentokrát správně....

No a mohl by mi tu nekdo sepsat postup prosim? Nekde jsem cetl ze zakazovali jen neco v biosu.

Grub se instaluje do EFS oddílu který je třeba na disku vytvořit - pokud už tam není např. od instalace Win. vytvořený...https://help.ubuntu.com/community/UEFI

Podle mě jste tu hlášku opsal špatně. Je to tak? Takhle ten příkaz totiž fungovat nebude, a pochybuji, že by v produkční verzi byla takhováhle chyba.

No tam bylo primo to misto akorat s tim efi. Kam instaluju grub. Ale jinak mi to vyskocilo

No tak jinak.Jestli jste tu hlášku napsal správně, tak po tom, co se vám objeví, proveďte následující. A opište to správně!ctrl+alt+F1 (nebo F2), uvidíte příkazovou řádku, a tam ten příkaz napište správně, když ho máte v instalátoru špatně:grub install /dev/sdaJe to poslední důležitý příkaz, který instalátor provádí. Takže pokud ho po instalaci spustíte manuálně (klidně po rebootu), instalace se dokončí, a s trochou štěstí vám váš Mint příště už nabootuje.Ale opište to správně.

máš aktuální verzi Mintu? Jak jsi vyrobil instalační flash disk?

Ano mam aktualni verzi. A pres rufus. Nacetl jsem live cd a dal instalovat podle navodu a v prubehu instalace vyskocilo tam ta hlaska.

Zkoušel jsi i jinou verzi (např. 17.3)? Sice není nejnovější, ale má mít ještě 2 roky podporu. Aktuální verze obvykle má dost much a v sadě 18+ se navíc odehrálo i dost změn.

Zkousel jsem . Zadny rozdil. Vypl jsem i fastboot u win 10 a nic

Ako prve napis ako to instalujes legacy, UEFI. Dalej mozes vyskusat pozriet ci mas zapnute secureboot, ak ano vypnut. Rovnako aj fastboot.

Ha! Tyvole konečně! Kdybyste se naučil opisovat!Místo /dev/sda1 tam má být /dev/sda . Špatně jste vybral zařízení.To není normální tohle. Vám radit, to je marnost. Vy to neopíšete správně, pak vás na to upozorním, tak to zase neopíšete správně, neuděláte, co jsem vám psal (protože to by zabralo)... díky za ten screenshot, doteď to pro mě byla záhada. Konečně je jasné, že problém je mezi klávesnicí a židlí. A to nejen v instalaci, ale i v řešení problému.

Neviem ako je to pri jednom systeme ale ja instalujem druhemu ubuntu bezne zavadzac na particiu /dev/sdx a instalator s tym nema ziadny problem. Da to kam chcem bez chybovych hlasok. Cize cakal by som to aj tu bez hlasky, len by samozrejme nenabootoval.

Taky si myslím, že by to mělo projít bez chyby a nenabootovat, ale už jsem takovou chybu hezkých pár let neudělal.V každém případě takhle je to špatně, a ať už je to ten problém, nebo není, pokud to nezvolí správně, nenabootuje.

Jakou verzi instaluješ? Třeba v 18.2 Cinnamonu ty rady výše nepotřebuješ. Mám UEFI-BIOS na desktopu. Při instalaci se už EFI oddíl nedělá. V nabídce průvodce instalací už je položka "Bios-Grub", to je pro starý BIOS, zvolíš cca 150 až 300MB, za to můžeš dát malý swap a zbytek už je na tobě. v 18.1 se ještě v Gpartedu dělal EFI oddíl a pak při instalačce ti to nabídlo EFI volbu. Ukázka výsledku v Gparted:https://ctrlv.cz/P7y7

Tak ten stejný problém ... I když jsem to dal instalovat ten grub na ten oddíl s bios-grub

Neviem ako to mas s anglictinou ale googletranslate je uz celkom dobry tak skus totohttps://www.howtogeek.com/114884/how-to-repair-grub... Ta graficka cast. Boot repair je program na opravu grub-u a je to v grafike. Len to musis doinstalovat do live systemu.

Instaluješ na čistý disk a v UEFI? pokud ano a máš povypínané security v UEFI-BIOSu tak to musí chodit. V UEFI zapnuté AHCI řadiče (ne Legacy mode) a tu rezervu na Bios-Grub tam dávat nemusíš. To tam mám jen kvůli využití na jiný pc bez UEFI, jinak to vypadá takto:https://ctrlv.cz/aJ2GPokusím se zrekapitulovat:Pokud máš prázdný disk, tak v live v Gparted zrušit případné oddíly, v Gparted vytvořit novou tabulku GPT a netvořit v něm žádné oddíly. Pak spustit průvodce instalací, zvolit "Něco jiného", vytvořit malý swap (do 2GB bohatě stačí), pak přidat kořen: / , ten buď pro zbytek disku nebo svoji vhodnou velikost. V instalátoru už nepoužij novou tabulku! ... a pokračuj v instalaci. Pokud ti to ani tak nepude, tak bude nějakej kiks v tom UEFI-BIOSu, ale to ti neporadím, ten noťas neznám...

Pro úplnost zobrazení s GPT:https://ctrlv.cz/KYH9Jinak asi ta opravu grubu, jak výše kolega doporučuje...

http://imgur.com/a/didsGTo je v biosu

Aha, co jsem psal, tak si sem dal odkaz. S tímhle zkušenost bohužel nemám, tady ti nepomůžu. Mít to pro sebe a bez záruky na přístroj, všechno pro UEFI a Windows bych povypínal a v tom případě bych použil Legacy mod, ale to ti samozřejmě neradím.

No i tak dekuju:) nevim cim to muze byt, ale nic nepomohlo.

Ještě jsem opoměl na jeden "detail" a to, že než budeš pokračovat v instalaci po vytvoření případných oddílů, musí být v instalátoru označen první řádek shora pro SDA, jakmile ti to skočí někam jinam, je třeba manuálně označit ten řádek s SDA. Čísla za SDA (SDA1, SDA2 atd.) jsou už pořadí případných vytvořených oddílů. Pokud bys měl další fyzický disk, ten bude už SDB, ale předpokládám, že u noťasu nic jiného nemáš.

Je to marné, nepochopí to. Má to tu už několikrát.

Pochopil a nepomohlo :D

Deluji, ale mohl by mi to tu nekdo shrnout jednoduse? Dekuji

Vytvor instalacny kluc s podporou UEFI. Pri bootovani zvol spustenie toho kluca v rezime UEFI(v biose/uefi musi byt nastaveny rezim UEFI)Pokracuj podla videahttps://www.youtube.com/watchVsimni si ze priblizne v 1:40 je v "device for boot loader installation" je zvolene /dev/sda .Ked sa instalacia dokonci restartuj a v boot menu by si uz mal mat mint(ubuntu?). Toto treba nastavit ako prve v poradi bootovania.

P.s To prazdne miesto na disku vo videu ignoruj. Neviem preco to nerozdelil na cely disk.

Zadny rozdil. Furt to stejne