» Poradna » Ostatní

Instalace kabeláže větrného 3 x 220VAC generátoru

Mám větrný třífázový generátor s permanentními magnety 3 x 220VAC/7,8A.Schéma k disposici není. Rád bych střídavé napětí využil přímo.Je nutné 3 fáze AC sloučit do jedné a jak?, nebo je třeba AC konvertovat na DC?Můžete pomoci s instalací?Díky pitiZdroj: https://www.poradte.cz/elektronika/21250-jak-ins...

Odpovědi na otázku

V skutočnosti tieto tri AC vodiče majú "fázový posun" 120 ° (360 °/3), takže pripájanie týchto káblov by viedlo ku skratu. Veterná energia v tvojom prípade je možná jedine - využiť ju na priamy ohrev odporovými špirálami prípadne na dobíjanie akumulátorov po jej stabilizovaní. Z aku 12/24V následne meničom previesť na striedavý 50Hz.

Někde jsem si přečetl, že sloučení fází snad jde, ale jak vidím tak ne.Varianta ohřevu vody je to co jsem měl v plánu, popřípadě teda dobíjení baterií. To by bylo zřejmě nejjednodušší. Takže prosím něco o stabilizátoru pro 2-4 akumulátory. Mohl bych v tom případě použít odporové spirály 12-24vdc.? (Pokud jsou k mání)Díky

Přímo k tomu generátoru se určitě vyrábí regulace. Zavolej na pomoc strýčka Googla.

Máš generátor. A máš taky větrník o průměru 5 metrů? Ten generátor už máš včetně elektroniky, která těch 3x380/220 dává už stabilizované (DC/AC nebo AC/AC měnič), nebo to je holý generátor, na kterém výstupní napětí a frekvence kolísají podle síly větru?

Jde o poslední variantu, Generátor je holý, má pouze tři fousy na kterých má být výstup 3 x 220VAC/7,8A. Chtěl bych jej otestovat externím pohonem.Max. otáček 2000ot/min.

Tři fáze sloučit jednoduše nemůžeš. Buď je můžeš využívat samostatně, na každou připojit něco a nebo použít na třífázový spotřebič. Nicméně k vytvoření funkční větrné elektrárny opravdu nestačí vzít generátor a nasadit na něj vrtuli :) Musíš mít k dispozici regulaci, která udrží konstantní otáčky, kterými je určena frekvence (50Hz) a regulátor, který bude stabilizovat alespoň přibližně napětí, aby se moc neměnilo podle zátěže. Nějaká taková elektronika by se snad mohla dát koupit hotová, ale asi to nebude úplně levné. Pokud bys to chtěl bastlit sám, tak nejjednodušší bude rozhodně konverze do DC, kde potom nemusíš řešit otáčky (frekvenci) a dá se snadno i stabilizovat napětí.

Díky, já vím že to nestačí. A nechci na tom sám bastlit, to bych to mohl rovnou hodit do šrotu, ale rád bych o tom něco věděl. Nebude v případě využití fází jednotlivě problém u jednotlivých vinutí? Nebude generátor zadrhávat?

Ne, generátoru je to jedno, pokud žádnou z fází nebudeš přetěžovat. Ale pořád platí nutnost stabilizace otáček a napětí.

I tak musí řešit otáčky, aby se nerozpadla vrtule.

Tenhle generátor je stavěný pro šroubové vrtule, tak že tam asi nebude takový problém, jako větrníků, co myslíte.

Buď tím budeš napájet 3-fázové topení - ohřev (3 články - spirály pro 220 V AC),nebo 3-fázový transformátor + usměrňovač a nabíjet akumulátor (sekundární napětí dle napětí akumulátoru). Z toho akumulátoru pak můžeš napájet co chceš (třeba 1-fázový měnič na 220 V AC),v obou případech to asi bude chtít nějaké ochranné obvody.Nebo použiješ nějakou hotovou sestavu, která to převede na 1-fázové 230 V 50Hz, interně to odpovídá 2. variantě, kde místo akumulátoru je kondenzátor.

Díky asd. S tím už se dá za někým jít. Přeji vám všem pěkné svátky a pevné zdraví. piti