» Poradna » Ostatní

Informatika na vysokej skole

Zdravim ludia, tento skolsky rok si budem davat prihlasky na VS a rad by som keby mi nekdo poradil ktora sakola/fakulta je zhruba taka dobra popripade moznosti internatov a pod. Bud niekto do tam chodil alebo len proste vie. Ide o odbor informatika a zatial rozmyslam o tychto (inak som z NR)

STU, FIIT informatika ( myslim ze na tej FEIke je dost fyziky )
UK, FMFI informatika
Masarykova univerzita (Brno), informatika
UKF (Nitra), aplikovaná informatika (len ako posledna moznost)

Dakujem za vsetky nazory, popripade odporucte nejaku dalsiu.

Odpovědi na otázku

Zdarec, no já sem zakotvil na Technický univerzitě v Liberci (Fakulta Mechatroniky a Obor: Informatika a logistika) a sem tam hodně spokojenej. Z PC jsme začínali s operačníma systémama a jejich teorií (cvičení probíhala na linuxech), dál jsme probírali Assembler (kterej dali zrovna do 1 semestru s programováním plc), pak byla dokumentace (a práce s CADEM), následovala PC grafika (a prográmek Blender), programování v Pascalu (ale bylo na výběr i Céčko), PC sítě a jejich teorie. To byl prvák, ve druháku nás čeká třeba Delphi. Jediný mínus na týdle škole kvůli čemu taky hodně vyhazujou je matika (většinou jí dá z 200 lidí tak 20-30). Ale jinak je to tam dobrý, školu bych za nic neměnil.
Posílám odkaz na anotaci předmětů (po kliknutí na příslušný předmět se objeví info).

www.fm.tul.cz ...

Diky ale ten Liberec mam kapanek od ruky, som nevedel hned kde to je a ked som to na googli cekol tak kukam sak to je uz pri Nemecku. Skola ale moze byt dobra...

AK nemas zalubu v matike, tak nechod na Muni. A co takto Vut v Brne? Lahsia ako Muni, viac praxe, menej teorie.

Ta VUT znie celkom dobre chodis tam?? Je viac na porogramovaie a preax zamerena??

VUT FIT bakalářský obor je zaměřenej převážně na praxi. Pokud se chceš naučit dobře programovat a spolupracovat v týmu tak je to skvělá škola. Samozřejmě se nevyhneš taky různým teoretickým matikám, fyzikám a základům informatiky, ale třeba o proti MUNI FI je toho minimum. Víc teoreticky zaměřený je až ing na VUT, ale i tam si užiješ dost praktických projektů.

Co zkusit ZČU FAV Plzeň - Aplikované vědy. Je to hodně o programování, grafice a matematice.
Musiš už umět hodně programovat v C/C++ nebo Delphi, Derivace, Integrály.

www.fav.zcu.cz ...

Koleje na Lochotíně jsou OK. Spí se po dvou. Společné je WC, sprcha a kuchyň.

Na FI MU moc programovani neuci, spis matiku, logiku, teorii, ... nastesti!!!

FMFI UK a FI MU su teoretickejsie zamerane, cize dostanes (ak zvladnes) solidne matematicke, logicke a algoritmicke zaklady, odraza sa to samozrejme aj na narocnosti studia. na ostatnych skolach su naroky nizsie a je to orientovane skor implementacne, nez odborne.

nechcem byt sprosty, ale ak mas v plane robit (len) programatora alebo databazistu, tak je vysoka skola casto stratou casu a viac ti da prax + samostudium. ak mas v plane aspirovat na nejakeho analytika, tak nie je titul z etablovanej vysokej skoly (FMFI UK, FI MU) na skodu, pretoze to znamena, ze vies aj viac, ako napisat spravny SELECT alebo kde ide aka bodkociarka.

do pozornosti tiez davam, ze sa na v Bratislave otvara prva sukromna Fakulta informatiky pri Vysokej skole prava.

FMFI - co je to za fakultu???

Fakulta Matematiky, Fyziky a Informatiky

...MATFYZ

Fakulta matematiky, fyziky a informatiky. Ale tyka sa to len ludi, ktori vedia pouzivat aspon Google, takze ta to vobec nemusi zaujimat.

Nejdrive si ty sam musis uvedomit, co chces. Kazda skola totiz nabizi neco jineho. Chces umet programovat? Jdi na VUT. Anebo ti jde spise o teoreticky nahled? Pak tu je MU. Na MU se treba uci C, C++ nebo Java. Ale zase tu jsou predmety, po kterych budes schopny napsat si svuj jazyk, ktery se bude zrovna hodit pro tvuj ucel.
Takze zkus upresnit puvodni dotaz.

na programování je hodně dobrej MATFYZ ale taky zatraceně těžkej

Co takhle Univerzita Palackeho v Olomouci, kamosi to tu delaji a rikaji, ze se to docela da. Koleje jako slovak dostanes urcite...

Ahoj,
ja som riesil taku istu dilemu ako ty, tiez som planoval studovat aplikovanu informatiku, som z Nitry tiez a vyberal som si medzi FEI STU, FMFI UK, FPV UKF, nakoniec som skoncil na UKF zo zdravotnych dovodov, moj otec je VS ucitel, dost znaly problematiky VS a vysvetloval mi to takto: FEI je ladena skor na prakticke vedomosti, zatialco FMFI je skor na teoreticke vedomosti, osobne mi viac odporucal FEI-ku. Co ti mozem povedat o UKF-ke je ze to studium za tych par rokov, co som studoval, hodne pokrocilo, uz sme napr. nerobili v Pascale, ale v Delphi, ta kvalita a narocnost studia sa zvysila, ale myslim ze sa to uz da studovat len ako ucitelsky smer, nie ako aplikovana informatika, ked som tam bol este ja.

Ja by som bol vseobecne za MUNI,jednoducho Masarkova univerzita je univrzita s velkym U.Na tej skole to zije,je velmi moderna,ziadne papierovacky(vsetko na nete na ISku),intrak dostanes ale kedze si z NR tak najskor Tvrdeho(uroven dost blba ale skvela poloha,ale skvela partia atd...proste som spokojny).Nemozem inak ako odporucat Brno

a co takhle něco na slovensku??? myslim že slováků tady studuje už dost ne? nebo celkově je v týhle republice dost přistěhovalejch slováků..... nic proti Vám ale je Vás tady docela dost. To neni na slovensku slušná IT škola???

Zato ty by ses měl vrátit zpátky do toho kanálu, ze kterýho si právě vylezl!! Není to jedno, kde se člověk narodí nebo jakým jazykem mluví? Spíš záleží na tom, jak se chová. No a tebe by se hodilo vystřelit někam do strašné prdele...

ako do prdele, tak navrhujem do ostravy

jak komu , mě to třeba vadí, ve škole je víc cizinců než Čechů, a v Čechách je každej druhej bud Ukrajinec, Rus nebo Slovák

a stejně mě zajímá proč nejde na školu na Slovensku, to mi neřikejte že tam žádná škola neni

Kdo hovori ze chem ist vyhradne v cesku ale radsej ako pojdem niekde na vychoe slovenska volade daleko tak pojdem do Brna napr. A aj na slovensku mame IT skoly pre informaciu v BA napr. ale ale dam si prihlasku na viacej kol a pozrem uvidim a aj kazda skola uci nejak inak chapes??

Europa je otvorena :) tak a co ? Jo ..a studujem na FEL CVUT v Prahe...je nas tu ozaj hodne :) ...Slovaaaaci ..len tak dalej :)

A k tej FIITke sa nevies vyjadrit??? Podla predmetov by som radsej siel tam ako na FEI, a inak je skoda ak sa uz neda v NR studovat aplikovana informatika lebo o ucitelstvo nemam zaujem

Prijd k nam na FEL CVUT, fakulta pocitacu. Myslim ze od vas z velmi blizkeho vychodu je tak 5% studentu

MP

Inac ta skola je orientovana viac na teroriu alebo prax?? Teda myslim v odbore informatika (vypocetni technika) su tam este volake dalsie 3 ale tie sa mi moc nepozdavali. A mate tam zujimavo robene predmety, to ako mozem si sam vybrat v akom poradi sa na ne zapisem??

ak chces robit nejaku teoriu informatiky, ist robit do googlu a podobne, tak chod na UK FMFI
ak chces robit programatora, tak chod na ktorukolvek inu, alebo sa rovno zamestnaj.
ak chces robit sefa a dobre zarabat, tak chod na city university alebo uk management

toto su moje skusenosti za poslednych 10 rokov v praxi informatiky, absolvoval som rok stu, 5 rokov matfyz a 3 roky management

Radsej by som viac praxe ako teorie tak asi potom STU, ci vies o niecominom??? a ked STU tak lepsie FIIT???

ak chces viac praxe, tak chod na www.profesia.sk a zamestnaj sa. na ziadnej skole neziskas take vedomosti, ako praxou. za 1 rok praxe mas viac skusenosti ako za 5 rokov vysokej skoly

A este otazka : aky je v zasade rozdiel medzi informatikou a aplikovanou informatikou no hociakej skole vo vseobecnosti alebo na konkretnom priklade ... dakujem

chces ist na vysoku skolu tak by si mal vediet pouzivat internet !

sk.wikipedia.org ...

No myslím, že matfyz se oficiálně jmenuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (MFF UK), ale ruku do ohně za to nedám, i když tam studuju Každopádně na MFF, FI MU se učí informatika spíš teoretičtěji. Hlavně se kombinuje SW a matematika. Naopak na FIT VUT a FEL ČVUT je míň matiky, ale o to víc se bere HW. Záleží komu co víc vyhovuje. Já osobně bych třeba měl větší problémy prolézt těma HW předmětama. Zase ale na MFF, FI MU získaš takový teoretický nadhled, že nebudeš mít větší problémy přecházet na nové jazyky, ... Taky jsem si myslel, jak dobře umím programovat, ale jeden rok na matfyzu mi dokázal, že to bylo nic. Jinak konkrétně na matfyzu se teď hodně mění studijní plány, takže pokud nechceš studovat vyloženě teorii, tak se vyhneš těžší matematice.

A ted u nas (CVUT FEL) jeste otevreli novej ucnak. Rikaj tomu STM a tam nebudou mit HW snad vubec.
P.S. Ucnak tomu rikame jenom my z jinych oboru, ale jinak je to "normalni" obor.