» Poradna » Programy

Informace k mému "Neuvěřitelné info ..."

Kolega v práci dokončil „základní“ instalaci (WXP-SP2, MS Office, Nero, AVG, PowerDVD, a pár hloupostí). Požádal mě, protože se musel vzdálit, abych tam dodal Adobe Creative Suite 2. V tom jsem opravdu neviděl problém. Ale napadlo mě, podívat se, jak je taková čistá instalace opravdu „čistá“, pokud jde o stav Registry. A začal nefalšovaný tanec. Vzal jsem tři portable SW a to Registry Clean Expert 4.50, jv126 PowerTools 2008 1.8.0.472 a Vit Registry Fix 9.3. SW jsem v tomto uvedeném pořadí aplikoval na OS WXP-SP2 (PC s MB ASUS P5Q3, 4 GB memory, 500GB HDD, graf. Nvidia GeForce 9800 GT – mašina snad týden stará). Po aplikaci daného SW VŽDY A OKAMŽITĚ následoval pokyn k fyzickému čištění! Registry, aplikace druhého SW, čištění! a třetího a čištění! A několikrát za sebou.
Výsledky v počtu chyb jsou zde (bez větších podrobností – chyby byly, podle toho kterého SW, velmi různé úrovně, i závažné - o to více šokující):
1.kolo: RCE -549, jv16 - 314, VRF - 241 Už tohle je prostě neuvěřitelné (víc než 1000 chyb)
2.kolo: RCE - 29, jv16 - 18, VRF - 3
3.kolo: RCE - 0, jv16 - 56, VRF - 0
4.kolo: RCE - 0, jv16 - 7, VRF - 0
5.kolo: bez chyb
Komentář snad není potřeba. Náhodně jsem se díval na některé položky v libovolných kolech a byly nalezené oprávněně – natolik tomu rozumím. Opravdu nemám slov. A před autory Registry „smekám“. Jinak to snad ani nelze. Svého času jsem ze Sysinternals použil jistý SW (název jsem zapomněl), který monitoroval přístup do Registry v čase a třídil podle R a W. Za přibližně 2 vteřiny bylo evidováno kolem 2 800 přístupů. Takže se zas tak moc ani divit nebudu. Vy se divte, jak uznáte za vhodné. A zapomeňte, jak je tady i jinde stovkykrát uváděno, že když chcete začít z čisté vody, tak že po formátování a instalaci obdržíte „skvoucí, fantastický a čistý“ OS. Houby, je zasviněn už od svého zrodu.

Odpovědi na otázku

,,masina tyden stara,4GB RAM" a ty tam cpes 9 let stary 32-bit system-to jedine je z tveho prispevku NEUVERITELNE
to ze program 3.strany oznaci neco za chybu jeste neznamena ze to chyba je-asi o zapisech do registru moc nevis

ale ví, asi víc, než všichni tady..to s tím 32bit sytémem mě nenapadlo, je to poněkud podivné...

co chceš, registry jsou katastrofa, celá tato technologie stojí za dvě věci. každý instalátor tam nasere spostu krámů a nestará se o to, kdo uklidí. tohle by měl Microsoft pořešit. Pokud chceš čistotu dej si něco nixového typu, Linux, BSD, Unix, něco s centralizovanou zprávou aplikací.

Souhlas, Okna jsou zasviněná hned, ale to už dávno vím (a většina lidí taky). Tohle to jenom potvrzuje...jak koukám SP3 stále odmítáš

To jsi teda objevil Ameriku. Tohle vědí i mentálně postižení.

Děkuji za reakce. Byly přiměřené, ale jedna je blbá. A fest. Týká se Joudy. Struktura Registry, jejich obsluha, utváření, čištění, údržba vůbec nemá s 64bitovým OS naprosto nic společného. Jinak, a to stále platí, OS typu Win se k tak závažné problematice chovají velmi macešky. Pokud byste tak fungovali doma, za pár dnů vás sežere špína.

odpoved mela 2 odstavce-asi jsi nemohouci rozlisit co k cemu patri takze extra pro tebe-
odst.1)to jaky system jsi nainstaloval na nove zelezo je zrudnostA k registrum
odst.2)kazdy vi ze do reg. zapisuje kazda aplikace jako o zivot-jenze ten system tak byl napsan a bohuzel dalsi neMS programy paseku jeste vylepsuji-takze zkus nepomlouvat tady firmu ktera zmenila pocitacovy svet a navrhni ji sve vlastni reseni ktere jiste mas-u XP jsi na to mel 9let takze nyni konecne muzes zmenit svet ty

Není, nepomlouvám (neznáš definici pomluvy) , nenavrhnu. Nepleť si pojmy s dojmy. Já jsem napsal kritiku a řešit nemusím. Ani náhodou.

kritiku jsi nepopsal,jen opakujes to co je zname od vzniku kritizovaneho systemu-nejakou novinku bys nemel?

Pre niekoho "Amerika", pre niekoho stara znama vec. Bohuzial je to tak.
Novu instalaciu systemu (WinXPP) robim velmi dlho. Po instalacii OS a zakladnych ovladacov (zalezi aj na poradi), napred odinstalujem, co v systeme nechcem (nie vsetko sa da vybrat pri samotnej instalacii). Potom pokracujem vo vycisteni svinstva, podobne ako pises.
Do cisteho systemu (prv ako instalujem akekolvek programy) si nainstalujem "Advanced Registry Tracer" a mam strazenu kazdu zmenu v registry. Clovek by sa divil aky "binec" v registry dokaze Microsoft Microsoftu (myslim MS Win + MS Office).
Ale asi najhorsie su ovladace k tlaciarni (tiskarne) od HP. Zelezo je v celku dobre, ale ovladace ...
Pomocou "Advanced Registry Tracer" sledujem zmeny a kontrolujem kazdy zapis v registry. Je az nepochopitelne kolko nespravnych zapisov urobi dokonca aj MS Office. Manualne upravujem "cesty" mazem nezmysly atd. Toto robim pri kazdej instalacii zakladnych programov.
Takto si vytvorim "etalon", ktory si dokonale "sejvnem". Pouzivam roky Symantec Ghost, ale pri Viste ma sklamal.
Automaticke aktualizacie mam samozrejme vypnute. Instalujem manualne, ale len vybrane, aj to po urcitej odozve.
Vela krat citam : aktualizacia KB xx mi posrala Wifinu ... Microsoft urobi zaplatu na predoslu zaplatu a potom este zaplatu, tak to nie. Pockam si na "pouzitelne riesenie".
Z tohoto pohladu mi stupa adrenalin, ked na banalny problem je rada tu v Poradni : preinstaluj system, vsak to mas za 40 minut.
Aby sa mi nesmial hocikdo, tak takto raz vytvoreny "etalon" pouzivam roky (takze sa to oplati). Pouzivam PC naozaj na pracu a v pripade "valky" chybu hladam max. 15-min. Ak nenajdem, tak obnova zo zalohy. Samozrejme o ziadne moje data nepridem, na systemovom disku je len system a programy.
Je znama vec, ze Windows sa casom zahnusuje (pekny vyraz). Skus si nainstalovat napr. Nero, potom ho regulerne odinstaluj a potom pouzi napr. jv16 a ine. Ked mas moznost porovnat regisrty pred instalaciou a po odinstalovani (aj Ukázat celý příspěvek

Díky. Rozumné názory se čtou vždy dobře. A nejen proto, že konvenují. Prostě proto, že platí.

Nemohouci: muzu se zeptat jake presne jsi mel problemy s nekonzistenci registru? Malicko mi to pripomina ten prastary vtip s panem ktery prijde ke gynekologovi (ornitologovi) s tim ze ma jedno varle niz nez druhe

nfp1: velice podobne "chyby" ti udela jakykoliv balickovaci system na *nixovych systemech. Napr. ti nainstaluje konfiguracni soubory ktere nejsou potreba. Nebo ti po odinstalaci balicku na FS necha soubory ktere uzivatel modifikoval. Je to chyba? Neni to chyba? "Ale ono je to takove neupravene, pane doktore" - zaver z orezaneho vtipu vyse.

Registry maji sve mouchy. Rad bych ale vedel jak byste bez pouziti registru resili napr. sitove (roaming) profily. Nebo jak (npf1) nastavujes ve svych oblibenych *nixovych distribucich access control listy NA JEDNOTLIVE SEKCE KONFIGURACNICH SOUBORU. Nebo jak do nich ukladas binarni data. Nebo jak virtualizujes zapis nekam kam nemas prava ale chces aby STARA BLBA aplikace fungovala .... nebo ... nebo

MP

Odpovim naprosto přesně. Žádné, pokud jedinci nevadí špinavý límeček jeho košile, nečisté spodní prádlo, nezastřižené nehty a nevyčistěné boty. Pouze jsem v nich, pomocí SW, které jsem přesně definoval, nalezl neuvěřitelné množství balastu, který tam tak těsně, jak je možné těsně po skončení instalace, zůstal. Neměl tam naprosto co dělat. Zlikvidoval jsem ho.

vse se vyviji casem,tenkrat se vyvoj vydal smerem registru a kdo vi kam bude smerovat dale.Kritizoval jsi uz nekdy opevovany FF ? kolikpak uz mel oprav a zaplat?Oproti operacnimu systemu je prohlizec,,malickost" ale nutnost oprav FF temer neuveritelna na tu chvalu ktera ho vseobecne provazi

základní výhoda balíčků je v tom, že člověk pokud chce, tak si přesně zjistí, kde se nacházejí jednotlivé konfigurační soubory a bez problémů je odstraní když tak ručně, systémy po odinstalaci nechávají především svůj konfigurační adresář v Home, kde se dá snadno najít. ale co je důležité jsou to samostatné soubory, které mají vliv akorát na místo na disku, a to ještě minimální, kdežto zápisy v registru se chovají jinak. neříkám že je registr špatný, ale mělo by být vyřešeno 100 procentní čištění.

oznacovat polozky, ktore sw tohoto typu najdu za chyby registra je absolutny nezmysel
samozrejme, tvorcovia tychto programov musia nejako obhajovat svoju existenciu

To je jedna věc a druhá že instalaci s pseudovirusy či molochy typu - MS Office, Nero, AVG, PowerDVD, a pár hloupostí - ty budou taky výživné určitě,ma někdo odvahu nazývat čistou, základní instalací.Proboha živeho jak u takových lidí vypada počítač kde je řada programů obskurních i dle jejich mínky?

obzvlaste Nero je pro ucel tohoto bastl clanku neocenitelne-ale rad bych poznal i tech ,,par hlouposti"

Bohužel, Ty "hlouposti" nejsou a nebudou k mání. Pouze můžu ubezpečit, že se na "špíně" v Registry podílejí minimálně nebo vůbec.

zjavne nevies o com hovoris, sa pozri kolko zapisov do registra urobi ten tvoj slavny registry clean expert po prvom spusteni, tieti polozky tam ostanu aj po odinstalovani aj to su potom smeti ale to si potom protirecis!

"Sequence","Time of Day","Process Name","PID","Operation","Path","Result","Detail"
"0","9:18:13.6971910 AM","RCleaner.exe","220","RegCreateKey","HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\RNG","SUCCESS","Desired Access: Set Value"
"2","9:18:13.6972424 AM","RCleaner.exe","220","RegSetValue","HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\RNG\Seed","SUCCESS","Type: REG_BINARY, Length: 80, Data: 43 8A B6 9D EF CD 29 46 A8 11 EE 99 EA FE 1C 9A"
"258","9:18:13.7249519 AM","RCleaner.exe","220","RegCreateKey","HKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings","SUCCESS","Desired Access: Read/Write"
"36903","9:18:14.3790630 AM","RCleaner.exe","220","RegCreateKey","HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\RNG","SUCCESS","Desired Access: Set Value"
"36904","9:18:14.3791158 AM","RCleaner.exe","220","RegSetValue","HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\RNG\Seed","SUCCESS","Type: REG_BINARY, Length: 80, Data: A5 F5 A8 96 FE 9A B7 6C E7 7C D8 2A 8E A4 5F BD"
"36906","9:18:14.3793162 AM","RCleaner.exe","220","RegCreateKey","HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\RNG","SUCCESS","Desired Access: Set Value"
"36907","9:18:14.3793428 AM","RCleaner.exe","220","RegSetValue","HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\RNG\Seed","SUCCESS","Type: REG_BINARY, Length: 80, Data: 20 0C AC 48 6F 9C D5 E1 18 03 2A F0 A1 CA CA A2"
"36909","9:18:14.3794515 AM","RCleaner.exe","220","RegCreateKey","HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\RNG","SUCCESS","Desired Access: Set Value"
"36910","9:18:14.3794798 AM","RCleaner.exe","220","RegSetValue","HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\RNG\Seed","SUCCESS","Type: REG_BINARY, Length: 80, Data: D3 A2 AD F5 1B 77 DD 10 8B 8C 1D 52 0A A9 16 FF"
"36912","9:18:14.3796772 AM","RCleaner.exe","220","RegCreateKey","HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Cryptography\RNG","SUCCESS","Desired Ukázat celý příspěvek

Blbnout z hladu možná dokážeš.

Měl jsem o tobě lepší mínění, protože si docela všímám, jak se zde lidé projevují. Bohužel tady buď se za tebe měkdo vydává, nebo jsi dostal amok. To že se jednalo dokonce o verze "portable" je docela irelevantní. Jsi pako.

to bola verzia portable, zjavne aj ty veris zauzivanemu mytu, ze do registrov sa zapisuje len v priebehu instalacie, skutocnost je vsak ina

Jen klid. Promiň, ale debata s tebou je pro mě naprostá ztráta času. Takže třeba někde jinde a jindy.

jasne, ked dostanes fakty, tak je problem
kedze si na nastroje typu regmon a process monitor nevies spomenut ako uvadzas vo svojom "neuveritelnom" objave, tak sa ani necudujem...

tak som použil jv16 a aké prekvápko: 535 chýb. ok očistec s default nastavením.preklikal som sa aj k defragmentácii registra.si vravím:veď si to už robil (tuneup;glary util. a.t.d)tak v pohode,nie? defragmentoval som teda.následný reštart a čučím jak trubka na BSOD. to je nádhera!!!doplním že defrag som v nastavení ponechal tiež v default.(W7 7100)
čo mi z toho vyplýva je, že nič nie je také horúce.inak by ma tiež zaujalo aký balast necháva po inštalácii niektoré z distier linuxu

Tak jsem zkusil RegClean - 344 chyb, asi třetina zbytky po odinstalovaném Neru, ale i pak bylo Nero v Po spuštění. To opravila Jv16 + chyb ještě asi 500.
Ještě jsem po Jv16 BSOD neměl a to jsem s ním dělal několik počítačů. Ale všude je doporučeno zálohovat, takže se to stát může.
Otázkou je, zda tyto chyby něco ovlivní, běželo to předtím i teď. Osobně používám JV16 až když se něco pokazí. Protože nejlepší zásada je: Když to funguje, nech to být.

Děkuju za informaci. Pouze chci dodat, že termín "chyba" je velmi obecný. Některé SW precizují nalezené problémy a označují stupněm závažnosti (např. jv16). Je celkem přirozené, že pokud jsem si přehrál muziku z CD, provedl Delete nějakého file a další podobné, zcela běžné úkony prováděné prakticky denně, že v Registry okamžitě zůstane "stopa" (OS už nezajímá její zrušení, protože by jeho režie rostla do nebeských výšin), ovšem tyto stopy ani zdaleka nepředstavují hrozbu, ale po čase zasviněním Registry také způsobí jejich bobtnání, a to docela závažně. Takže je nutné rozlišovat mezi hrubými chybami v Registry - pokud vzniknou v pravý čas, už boot neprovedeme , a běžným balastem. Zde zkušenost dělá opravdu hodně a pokud precizně nastuduješ itemy typu CLSID a podobné "legrace", pak teprve zjistíš, že před Registry raději smekat a začneš velmi uznávat např. produkt ERUNT. Asi tak.

Prozradim ti tajemství - linux nezná registry
Nicmeně při troše snahy můžeš najít osiřelé konfiguráky například.Ale fakt vzhledem k tomu že ten koncept je ůplně jinej tak bych to nesrovnával.

Díky. Linux neznám, akceptuju.

Ne ne to nebyla rekce na tebe - ale v tomto vlaknu se někdo ptal na bordel s linuxovou distribucí - a jemu jsem odpovídal.Navíc osiřelý konfigurák - rovná se zcela jiné chování než osiřelý registr odpovědný například za spouštění softwaru XYZ po startu i když software už 2 roky nemáme.To je prostě nesrovnatelné.

nikdy ti nezbyl osirely zaznam v rc.local? v hosts.deny? atd?

Pracuji v *nixovem a Win prostredi nekolik tisicileti. S litosti vidim k jake konvergenci dochazi - bohuzel v tom horsim slova smyslu. Proste problemy na ktere byl clovek zvykly z Win (DLL hell) se objevuji v linuxu (problemy se zavislostmi resp verzemi) a naopak (nenazranost standardnich DM na Linuxu je neskutecna). A dalo by se pokracovat do rana.

MP

Zůstal - a zkusil bych ještě jednou přečíst co jsem psal původně.S rc.local jsem měl spíš obracený problem - chtěl ,jsem moc chtěl a potvora script nestartovala.Ale aby mně skakala hlaška jak sem viděl minulý týden u známýho co se ůporně snažila upzornit že chce spustit NERO a ono není a není tak to fakt ne.Můžu zodpovědně říct to jsem nezažil Jinak je to na dlouho - zavislosti - ja spiš debianí věci a tam se můžu rozhodnout - synaptic s určitými nastaveními - což je nadstavba apt-get,ja radjěj aptitude,.No a tady to řeší poměrně s přehledem právě aptitude - pokud s ním umím zacházet.
DLL hell - no je to obdoba zavislosti na zavislosti zavislosti balicku xyz na csz.ale běžný uživatel se častěj setka s dll hell než s tímto.Běžný se spíš setká s tím že aktualizuje verzi distra a kouka na holý X-ka a je v háji.Ja k tomu dodám že se tomu mohl vyhnout ale těžko mu to vyčítat.Stejně tak plno chyb s regy si způsobí nevědomky win user ale pardon - registry jsou nepřehledné peklo a to mně nikdo nevymluví - a pokud to píši já který jakž takž ví kde šahnout v nich co ten kdo to tuší uplně mlhavě?Ja bych to moc nesrovnával každá věc má svoje.