» Poradna » Počítačové sítě

Ideální wifi router do 2 tis

Zdravím. již delší dobu vybírám ideální router domů do rodinného domu. Moje požadavky jsou následující: dobrý dosah a výkon, USB s funkcí printserver, tlačítko pro vypínání wifi (to fakt chci ).Jako favorita mám Tenda AC15https://www.exasoft.cz/tenda-ac15_d196833.htmlkterý se mě líbí jak designově tak má všechny mnou vyjmenované věci, ale od hodně lidí jsme stroze slyšel "Tendu nebrat" ale nikdo mě neřekne přesně proč...možná špatné zkušenosti s levnějšími modely,...Nebo má někdo doporučení pr lepší model? Jaká značka je ideální? TP Link, D-Link, Asus,...Hledal jsem právě i u těch jiných značek, ale většinou to skončí na nepřítomnosti tlačítka vypnutí wifi.Díky za případné rady

Odpovědi na otázku

" ideální router domů do rodinného domu" neexistuje. Budeš to muset řešit více AP.

ideální router do rodinného domu je MikroTik RB750Gr2. Tedy bez Wifi. Tu pořešíš samostatným AP které umístíš tak aby wifi měla co nejlepší pokrytí. V případě členitého prostoru přidáš další jednotku AP Unifi které propojíš buď kabelem a nebo bezdrátově s tím prvním.Ideální stav

Tak. Ale MikroTik si každý sám jen tak nenastaví, chce to přece jen nějaké znalosti.. Pokud to tazatele baví, proč ne. Jinak je lepší jít do nějakého slušného Asus - mívají slušné WiFi, udržovaný firmware a jsou dost stabilní. Ale spíš tak za 2500, třeba AC55U. Pak to buď WiFi pokryje, a pokud ne, dá se vždycky vypnout a použít to AP Unifi (u toho jsem skončil, nakonec mám 2 a je to zatím nejlepší pokrytí, co jsem kdy měl).

Tak ja mam doma krome jednoho switche (24- portove HP ProCurve) veskera zarizeni z Unifi rady od UBNT. 2x UAP-AC Pro. 1xAP LR, USW-8P-60W, USG-3P. Kontroler bezi na NASu (v Dockeru). Za mne plna spokojenost.Drive jsem mel jako router MKT RB2011 bez wifi, taktez fungovalo, ale zvedavost zvitezila a vymenil jsem prave za Unifi USG-3P, navic pak lze vse konfigurovat na jednom miste.

No nad routerboardem jsem taky přemýšlel, ale potřeboval bych nějaký, který umí NAT, protože mám doma na kabelu více zařízení. To by pak ten wifi mohl být i nějaký "jednodušší a levnější", ale nevím zda je takový routerboard, který by ještě uměl ten printserver přes USB

LOL. Každý RB umí NAT. Printserver asi jedině, pokud by se na něj dalo OpenWRT.

Co třeba tenhle https://www.czc.cz/netgear-smart-wifi-router... . Pak do něj nejlépa nahrát freshtomato odsud :http://freshtomato.org/.

Nemá tlačítko na vypnutí wifi No uvažuju i nad tímhle jako samostatným routeremhttps://www.alza.cz/ubiquiti-edgerouter-x-d40... Má to NAT, což mě řeší zařízení na LAN, ale zase neřeší tiskárnu, kterou potřebuju do sítě hodit přes USB, protože jinak má jen wifi, a tu chci vypínat

Existují print servery:https://www.alza.cz/sitove-prvky/printservery... Ale...

To vím, ale to už jsou další peníze navíc.....jako zkuzte mě ještě odpovědět na moji první otázku...co je špatného na značce TENDA...tím bych asi vyřešil vše najednou

Tenda třeba pojede ale je problém pokrýt celý rodinný dům jednou WiFinou, to je vše.

Ako to bude fungovať záleží hlavne na priestore v ktorom sa to bude používať a na rušení. Ten istý router funguje v každom byte inak. Najlepšie odskúšať, potom budeš múdrejší.

Ještě jsem neviděl router co by neuměl NAT. Hledáš nesmyslný problém.Myšlenka pokrytí domu jedním vysílačem WIFI je z principu vadná. Za mne proč ne Tenda? Pár jsem jich viděl a pak už jsem neměl odvahu to dále zkoušet. Ale je možné, že se to časem změnilo.

Jsou takové routery, protože NAT je záležitost firewallu, ne routeru. A pokud se podíváte na některé enterprise krabice, zjistíte, že NAT prostě neumějí. Ne, že by nemohly, ale buď proto, že by to nefungovalo dokonale a za všech okolností, nebo si na to, zákazníku, dokup licenci.Domácí router je ve skutečnosti switch, router, firewall, wifi AP a často ještě modem, fileserver, printserver... a všechny tyhle činnosti zvládá natolik dobře, aby to domácnosti stačilo.

I mezi enterprise zařízením je router co neumí NAT spíš neobvyklá záležitost.Ale vzhledem k tomu, že hledá zařízení do domu, tak se pohybujeme úplně jinde a router v této kategorii, co by neuměl NAT, jsem ještě neviděl.

já neviděl router bez NATu ani v těch lepších zařízeních.. dá se vypnout (nebo zapnout) to je jasný, ale uplně bez možnosti NATu ?? Jakože za extra prachy dostanu zařízení na kterym si ani nezapnu NAT když by byl potřeba ?

Pozadavek na tlacitko pro vypnuti wifi bude asi nejcastejsi problem pri vyberu. Proc to pozadujes?

Protože si chce zúžit výběr.Mohl by vybírat mezi stovkami routerů bez tlačítka, nebo možná desítkou s tlačítkem. A asi nechce vědět, že prodlužovačka s vypínačem stojí na Alze 99Kč, za které se mu podstatně zvětší výběr...

Tenda nebrat

souhlas. Router Tenda za 2000 ve mě vzbuzuje úsměv a zároveň lítost směrem k tomu kdo by si to koupil. Za tu cenu je opravdu hromada jinewjch zařízení který jsou létama prověřený a není to loterie jako tahle divná značka.

Tvůj výběr opravdu hodně omezuje ten požadavek na tlačítko k vypnutí WiFi. Škoda že jsi nevysvětlil, k čemu ho potřebuješ, třeba by se to dalo řešit jinak

nikdo tam tlačítko nedává protože je to nesmysl. Pokud by někdo chtěl vypínat nebo omezovat wifi tak je v lepších routerech možnost plánování kdo má wifi běžet (Asus to tam mívá rovnou, Mikrotik se dá nastavit jakkoliv skriptama a plánovačem).Pokud má někdo pocit že wifi škodí a ozařuje ho když v noci spí tak ať si nastuduje o kolik víc záři do hlavy mobilní telefon když se zrovna telefonuje. Wifi je proti tomu prd

No právě jsem si říkal, že pokud by náhodou tlačítko chtěl proto, že si myslel, že to škodí, tak to se dá případně řešit návštěvou psychiatra a nebo v nejhorším nošením alobalové čepičky. Není potřeba kvůli tomu zbytečně omezovat výběr routerů

Asus routery umožňují vypnout Wifi tlačítkem. Sice samostatné tlačítko nemají, ale v nastavení lze změnit funkci tlačítka WPS tak, aby se mu přiřadila funkce zapínání/vypínání wifi. Viz obr:https://wiki.astrill.com/images/a/a4/Enable_Telnet... Např. Asus RT-12NvD by ti mohl na doma stačit. Či výkonnější RT-N18U.

a Asusy mají i v menu často plánovač kterej umí zapínat a vypínat wifi podle harmonogramu.

Mám Asus RT-AC68U a na boku má tlačítko - Wifi On/Off. Je ale trochu dražší.

Idealni router do rodinneho domu a Tenda? To je neco jako idealni rodinne auto a Trabant.HW od tendy ma jedine pouziti - jsou to skvele darky pro tchyne.PS: A to tlacitko na vypnuti wifi ... o tom skoda psat..

Ahoj, za mě můžu doporučit netis máme poměrně velký barák (cihlový) signál je na zahradě i ve sklepě. Nastavení je jednodiché můžete i připojit přes usb nějaké zařízení. https://www.czc.cz/netis-wf2880/205359/produkt

přesně tak, Tendu ne. Sám ji mám doma a je to loterie. I přes vypnutou automatickou údržbu se ten krám sám restartuje. 2x se mi sám od sebe hodil do továru. Lžičky z mekáče jsou z lepšího plastu. Když se přihlašuješ do web rozhraní tak heslo vidí i soused protože políčko pro heslo je prostě plaintext a heslo jde vidět... Nastavení žalostný..

Na Tenda AC15 nebo N60 použij čerstvá rajčata - http://freshtomato.org/

Díky všem za odpovědi a pesterou debatu... No abych vysvětlil to tlačítko. Nevyužívám wifi pravidelně, protože mám doma víceméně vše zapojené kabelem. Wifi použiju pouze občas, když potřebuju např aktualizovat aplikace v telefonu nebo tisknout na tiskárně kterou mám na wifi, atd...proto to vypínání. A jelikož mám hodně věcí na kabelu, chtěl bych mít jakoby běžný režim zařízení s NATem bez wifi, kdy v případě potřeby tu wifi zapnu. Vhodným routerem bych teda vyřešil tu tiskárnu do USB portu a wifi bych si tlačítkem zapl kdy budu potřebovat.Díky za ten odkaz na zyxel...ten taky nevypadá zle, má vše zmíněbné a je levnější...

Popravde... sice hezky popsany duvod, ale v podstate nedavajici smysl

Bych to asi neřešil. Jestli se ti ten Tenda líbí, tak si ho kup. Není to drahé, má to dva roky záruku, tak v čem problém? Stejně bude vevnitř nějaký Broadcom, Atheros, či něco podobného. Ono těch výrobců čipsetů není až tak moc. Má to Gigové porty, má to AC. Snad to nezrvili po softwarové stránce. To nevím.Ve mě ta značka moc důvěry nebudí, ale osobní zkušenost nemám. Co jsem kdysi četl nějaké recenze/testy, tak měli i modely co za málo peněz porážely velmi zvučné značky. Osbně bych si domácí síť postavil zase na Mikroticích, ale já mám zjevně úplně jiné požadavky a nemám problém si to nastavit. Dají se na tom udělat super věci, ale je to už poněkud vyšší dívčí.