I7-8700k vodní chlazení (vysoké teploty)

Ahoj, mám problém s vodním chlazením, se kterým bych potřeboval pomoci. Jednoduše mám i7-8700k nepřetaktovanou, k tomu vodníka D5 od EK, radiátor 360, chladím tím i grafiku 1080 ti. Poslední dobou jsem si všímal že se mi občas pokousla hra, tak jsem začal monitorovat teploty a zjistil jsem že sice v klidném režimu jsou teploty okolo 40°C ale jakmile je v zátěži tak to leze na 95-100. Procesor sice neni delidnutý ale ani s přetaktováním bych se ani zdaleka na takové extrémní stupně neměl dostat. Na procesoru je 4,4ghz a 1,25 V. Větráčky na radiátoru se nevešly zevnitř aby tahaly studený vzduch skrz radiátor ven ale jsou z druhé strany, takže tahají jen teplý vzduch z radiátoru ven. Jediné co mě napadlo je vyměnit větráčky na noctuu (případně dát i jeden zevnitř, protože by se vešel, jestli by to mělo smysl), ty co tam mám teď jsou nějaké klasické a přijde mi že nemají vůbec tah. Kdyžtak jakékoliv rady, připomínky, dotazy ocením :)

Odpovědi na otázku

Upřímně řečeno, pokud neumíš namontovat vodní chlazení, tak tam dej slušný vzduchový chladič a s ním rozhodně budeš mít nižší teploty. Je nesmysl mít tam vodníka a smažit procesor na 100°C...

presne... ten cpu ma standardne 95W to se potichu uchladi skoro kazdym chladicem za 600, ale protoze je to in tak tam kazdej cpe vodnika.. Blbe ho namontuje a radsi prida dalsi vetraky aby ztratil i tu posledni vyhodu vodniho chlazeni - trochu nizsi hlucnost.. Sila

Myslíš, že to CPU běží po většinu pracovního workloadu na základním taktu? Ještě, že neděláš inženýra u Intelu, to bychom se mohli taky dočkat CPU s pevným násobičem bez možnosti změny frekvence

blbá a zbytečná poznámka. Asi všichni pochopili jak jsem to myslel, jen ty si tu musíš honit ego.

To CPU tech 95W nema ani omylem. Pri AVX instrukcich si je schopne vzit i 200W. Tj. pri hrani muze brat 30W i 150W, je to jine hru od hry a "lokace".

Jinak když zkouším dát větráčky u radiátoru na max v biosu tak jedou pořád stejně, tak nevím jestli by to mohla být ta příčina.

To jsou rady tohle, počítač mi montoval známý který se tím živí (bohužel teď není v ČR, takže než ho budu otravovat tak to chci zkusit tady), zapojené to je dobře, jednoduše se ptám jestli někdo neví co by to mohlo způsobovat. Týden dozadu to vše jelo úplně v pohodě okolo 70 stupňů a teď najednou takové extrémy. Proto se prosím zdržte hloupých komentářů, jestli nevíte čím by to mohlo být tak to komentovat ani nemusíte. :)

To nejsou hloupé komentáře, ale fakt. Zvlášť pokud netaktuješ, tak je nesmysl cpát tam vodníka. Nicméně pokud to jelo OK a najednou je to špatné, tak to může mít několik příčin:1) uvolnil se segment přiléhající na procesor, 2) špatně proudí/chybí voda, 3) z radiátoru neodvádí ventilátory dostatečně teplo.Tohle jsou 3 jediné možné příčiny. Zjistit která to je, může jen člověk přímo u toho počítače. Nejprve zkus vyloučit/potvrdit možnost 1. to poznáš tak, že při zátěži procesoru vhodným programem (např. Prime95) vyskočí teplota velmi rychle. Třeba behem pár sekund ze 40 na 90°C. Pokud je nárůst pomalý (třeba to trvá půl minuty a déle), tak možnost 2. chladič přiléhá dobře, ale neproudí pořádně voda. A pokud to trvá až několik minut, než dosáhne 90°C, tak možnost 3. chladič doléhá, voda proudí, ale z radiátoru ventilátory neodvádí dostatečné množství tepla. A mimochodem, to že to montoval známý, který se tim živí neznamená, že to nemohl podělat. Evidentně to podělal a nebo se něco pokazilo, viz. výše.

Díky za pořádnou radu, jinak procesor jsem měl nataktovaný na 4,8 a i při zátěži přes occt jsem jel na teplotách okolo 80°C, když jsem dnes zkoušel znovu zátěžový test ( po tom co se počítač celkem zahříval ) tak to do 5 vteřin skočilo na 95°C ale když ho zkouším teď, kdy je počítač už delší dobu v klidovém režimu, tak test jede na 75-80°C úplně krásně. To mi pořád napovídá že je to ventilátorama, které mi přijdou že hodně málo táhnou jak už jsem psal. Jinak samozřejmě že i člověk co se tím živí občas udělá chybu, spíš to byla odpověď na komentáře které člověku absolutně nepomůžou a jsou tu zbytečné. Doporučil by si mi nějaké vštráčky 120? Přemýšlel jsem o noctue slýchám na ně dobré ohlasy.

Jestli ti neodešla pumpa, zjistíš to tak, že radiátor máš studený

Raidátor je teplý a i v hadičkách je cítit průtok.

Cpát ventilátory na max nemá smysl, pokud není průtok kapaliny přes čerpadlo dostatečně velký.Sám mám Krakena (na 2700 X) a větráčky mám maximálně na 60%, podle teploty chladícího media, více nemá smysl, protože to už na výslednou teplotu nemá vliv, ale na hluk podstatný a pod 65 ° se při vyšších otáčkách už nedostanu, přitom teplota media nepřesáhne 35°.Sice jsem přemýšlel o nanesení teplo vodivé pasty z tekutého kovu, ale to jsem nakonec zavrhnul, protože si nechci zničit povrch procesoru a chladiče (dost špatně se to pak z toho dostává).Ps. příště se na AIO vys...., protože ten efekt není ve srovnání s těžkým blokem klasického chladiče pozitivní, a výhody to přináší pouze při dlouhodobé vysoké zátěži procesoru.

Asi jsme se špatně pochopili, nemám v plánu cpát větráčky na max, jen když jsem zjistil tenhle problém s teplotou tak jsem hned šel do biosu zkusit větráčky na minimum a pak na max a rozdíl tam nebyl, proto mě napadlo že by to celé mohlo být zapříčeněno tím že jsou v háji větráčky, které jedou z posledního. Ještě když bohužel nemám větráčky před radiátorem aby do něj hrnuly studený vzduch a rovnou vyháněly teplý, ale jen vyhánějí teplý vzduch, tak mi to přišlo jako příčina mého problému.

Pokud máš za 5 sekund 95°C, tak téměř najisto nesedí správně ten segment chlazení na procesoru.

To se mi stane pouze když dám zátěžový test hned po tom co vypnu hru která mi tahá takhle vysoké teploty. Jakmile je počítač v klidovém režimu a dám zátěžový test tak to jede i půl hodiny na 70 max 80 °.

Rozebrat CPU a přepastovat (delid), nemusí to být nutně Conductonaut, i Kryonaut bude úplně stačit. Zvládneš to sám, otevřít i7 8700K je snadné, nemá pod rozvaděčem žádné SMD součástky. Udělej to raději Kryonautem, nebudeš muset preventivně izolovat kontakty kole čipu.

Delid není špatný nápad, to by mělo srazit teplotu tak o 10° co jsem si tak pročítal. Nejhorší na tom je že přijdu o záruku, to si asi nechám jako poslední možnost, zkusím to asi nejdřív celé ještě rozebrat vyčistit čerpadlo zkusit znovu natřít teplovodivou pastou a uvidím. Případně když koukám na ceny past tak jsou od 70 kč až do nějakých 1500, má smysl kupovat tak drahou pastu nebo zůstat u nějaké do 500 kč?

Kup si Grizzly Kryonaut 1g, to ti bude stačit na delid i pod chladič. Bohužel, u i7-8700K je delid až ta 1. možnost, anebo musíš výkon svého CPU skutečně "oříznout" na TDP limit 95W. Dá se s tím žít i bez delidu, ale jen do doby, než ti teplota začne lézt přes 85°C, pak už je nedostatečná rezerva k Tj. max. 100°C, kde začíná thermal throttling.

Nejdřív jsem jí chtěl zajet abych to hned první den nedelidnul nepřišel o záruku a za týden bych zjistil že je to špatný kus ale budeš mít pravdu delidnout by to určitě chtělo, přece jen už to bude skoro půl rok co jí mám tak je asi na čase.

A taky sprav to chlazení. Ventilátory k radiátoru jsou navrženy tak, aby vzduch tlačily přes žebra radiátoru ze skříně ven. Účinek chlazení není v objemu vzduchu, ale v rychlosti jeho proudění. Pokud dáš ventilátory tak, aby vzduch nasávaly přes radiátor, vzduch bude proudit velmi pomalu a účinnost radiátoru se rapidně sníží. Radiátor ale není prvotní příčina tvých problémů, jen to celé ještě zhoršuje. Takže: 1/ delid a 2/ namontovat správně radiátor (pokud nevejde do skříně, umístit i s ventilátory mimo skříň).

Když se na radiátor vejdou 3x 120 ventilátory ale aktuálně bych tam mohl dát jen 2 kvůli místu, bude to mít smysl? nebo by bylo lepší když bych radiátor dal na strop skříně a nacpal tam všechny 3.

Určitě by bylo lepší mít zatím alespoň 2 x 120 ve správné pozici (za správné strany). Pro velký radiátor je pozice u stropu skříně asi nejlepší možná. Co máš za skříň?

Co je smyslem chlazení kapalinou?

lepší je kladivo, delidnou to můžeš potom

Ten jsem se díval o čem žvaníte poslechem toho mistra overclockera, jiný termin pro pře-pastování. Oni vám dneska čip zaplechovávaj, proto takový starosti, njn. Kdysi jsem si hrál v biosu se sempronem a bartonem, kde čip byl bez plechu. Přetakování ale vedlo vždy dřív nebo později k náhlým pádům, zámrzům. Kvůli pár procentům to stejně nemá cenu, lepší je koupit z výroby otestovaný výkonější čip. A pokud na něj není, je lepší přijít i o ten současný, když se může snadno spálit?

Nejlepší nevodivá (nekovové částice) je asi tatohttps://www.alza.cz/thermal-grizzly-kryonaut-... Cena podle množství pasty.

Hezky celé rozebrat a udělat znovu. Hlavně všechny bubliny vyhnat. ;) Hlavně měl bys to rozebírat a čistit +- 2-3 roky když to je trubicích. Jiný typ rovnou měnit aspoň tu vodu a trochu čistit a překontrolovat.

Časem to určitě mam v plánu jednou za čas rozebrat a vyčistit, jinak i trubice budou potřeba vyměňovat myslíš?

Trubice takové ty pevné nemusíš, to případně vidíš kde to praská. Ale u gumových nikdy nevíš. A když jsem se tak ptal lidí co to montujou tak ruku do ohně, že by si to přendali do svého pc když to někde běželo 3 roky či déle by nedali. Těm vyloženě gumovým bych nevěřil. hlavně prasklinu neuvidíš.

Silikonove trubice od Zalmanu mam v PC 12 let a stale ok.

Ten čtvrtý už myslíš bude ve šrotu

To ne, ale je i doporučeno měnit vodu po 6 měsích a na linus radil že klidně i déle. Protože max menší koroze tam bude, která tam bude tak či onak i když to budeš měnit. Tady jde o nečistoty. Případně máš látky, které mají garantované provozní teploty na půl roku...

Záleží na kapalině a blocích. Komplet poniklované bloky a laboratorní hadice vydrží déle, měděné bloky bez povrchové úpravy s obyčejnými hadicemi kratší dobu.Velmi zajímavé je, na čem se provozovaly první vodníci a jak málo se to tenkrát sralo (kombinace měď + hliník, destlilka s inhibitirem a čistění roztokem NaOH a HNO3): https://pctuning.tyden.cz/hardware/skrine-zdroje-ch...

Já bych hádal, že tam je více faktorů. Jednak chybí delid, ale jako zásadní problém bych si tipl nedostatečné chlazení. Píšeš že tím chladíš jak procesor tak grafiku, ale na to 360 radiator asi nestačí. Jeden 120 radiátor uchladí cca 100W. Reálná hodnota závisí na mnoha parametrech, může být vyšší i nižší, ale při použití vhodných ventilátorů a použitelné hlučnosti je to uspokojivé zjednodušení a je to dostatečné přesné pro odhad možností chlazení.Takže to máme procesor 95W, grafika 250W, dohromady 345W. Jeden 360 radiátor je cca 3x100W = 300W a to je méně než TDP procesoru a grafiky co to má chladit.Tvůj hlavní problém je tedy asi zde. Konfigurace ventilátorů tj, to jestli ventilátor tlačí vzduch do radiátoru (PUSH), a nebo z radiátoru tahá vzduch (PULL) je úplně jedno. Sice jsou o tom sáhodlouhé diskuze, že je lepší to nebo ono, ale ve výsledku je to jedno. Stačí když tam není nějaká škvíra kudy by vzduch unikal aniž by prošel žebry radiátoru.Doufám že tam máš alespoň správné ventilátory, protože jak píšeš že to nemá tah, tak o tom dost pochybuji. Na radiátor je nutné dávat ventilátor s vysokým statickým tlakem, protože to žebrování má celkem značný odpor vzduchu a potřebuješ správné ventilátory co skrz to dokáží protáhnout dostatek vzduchu.Celkově na mě tvoje chlazení působí dojmem, že ti ho navrhoval/dělal nějakej matlal co o tom neměl moc informací.

Musím s tebou souhlasit, co se vodníka týče tak mi ho pomáhal zapojit známý, řekl mi co a jak, co se celkové montáže týče tak to dělal někdo kdo dřív s pc dělal ale už to pár let nedělá takže hodně věcí dělá podle "pocitu". ventilátory co tam teď mám budou nějaké za pár šlupek už jen jak se na ně koukám, máš nějakou značku, případně rovnou typ ventilátoru, který by jsi mi doporučil?

ak sú problémom ventilátory tak tieto to zaručene vyriešiahttps://www.alza.cz/noctua-nf-f12-pwm-d289675...

Přesně ty samé mi doporučil i kolega z práce.

niečo na tom bude :)btw keď píšeš že cpu dosahuje okolo 90°C, ako je na tom radiátor? konkrétnu teplotu asi nemáš, ale pocitovo? je šanca, že je zle osadený chladič na cpu? dal si dole ochrannú fóliu? nie je tam priveľa teplovoivej pasty?

Měřič na radiátor bohužel nemám, takže teplotu radiátoru ti neřeknu, jinak ochranná fólie tam už nebyla, chladič už byl kupovaný používaný asi půl roku z bazaru. Jinak pasty nevím jestli tam bylo hodně nebo málo protože se v tom zas tolik neorientuji.

Zde zmíněná Noctua F12 je dobrá volba. Rozhodně se vyhni serii S12, ta má sice vysoký průtok vzduchu při nízkých otáčkách, ale statický tlak je téměř nic.Ikdyž za mě osobně je nejlepší varianta EK Vardar F4-120ER. Jen je jediný problém - v čechách ho skoro nikdo neprodává. Tak je nejlepší to vzít přímo z jejich eshopu: https://www.ekwb.com/shop/ek-vardar-f4-120er-t... a zaplatit tu stovku za dopravu. U těch třech kusů už to není tak značné navýšení ceny.

Což o to, pěkné, ale ta cena je děsivá.Dát 2000,- za větráky na 360 mm vodníka je hodně a jestli to za ty tři stupně dolu stojí si nejsem jistý.Uvážím li, že NZXT dává na radiátory právě mnou uváděné, tak bych tím jen zbytečně vyhazoval prachy.Ale jak píšu.Parametry vynikající, jen ta cena.

Jen pár poznámek:1/ kdyby pull/push bylo jedno, proč by se někdo drbal s optimalizací tvaru lopatek2/ vodní okruh neodvádí všechno vyprodukované teplo, takže jeho tepelný výkon nemusí nutně převyšovat součet tepelných výkonů CPU a GPU3/ pokud je ten okruh poddimenzovaný, tak v něm musí rychle zvedat teplota kapaliny a GPU by se měla začít vařit ještě dříve než CPU, nebo jak si mám vysvětlit, že CPU se neuchladí a GPU s 2x větším tepelným výkonem se uchladí, když jsou na jednom okruhu

Tomu jsem se taky divil, GPU mělo 80 ° a procesor už se vařil pomalu na 100, proto jak už to hodně lidí psalo je i možné že chladič dobře nepřiléhá na procesor.

1) Push/Pull je jedno. Když se na to podíváš logicky tak radiátor vytváří ten hlavní odpor vzduchu a ten je stejný v obou směrech. Tvar lopatek je hlavně pro PR, aby se to lépe prodávalo. Ikdyž určitě to nějaký vliv má, ale nemyslím si že je to nějak zásadní rozdíl v průchodu vzduchu. Nejspíš to má vliv hlavně na hlučnost.2) V tom máš asi pravdu, stejně tak že zmíněných 100W je hrubý odhad, klidně to u něj může být reálně jen 70W a pak je to značně poddimenzované.3) Delid je tím rozdílem. V případě grafiky se chladičem chladí přímo ten grafický chip, kdežto u CPU je tam navíc ještě heatspreader a pasta šedivka, která funguje spíš jako tepelný izolant. Kdyby jsi měl chladič taky přímo položený na chipu procesoru, tak by ty teploty asi byly stejné.

1) push/pul není jedno, dokonce je to i přesně změřené, vliv bývá okolo 10 %https://www.xtremerigs.net/2016/11/26/alphacool-st30... tvar lopatek je důležitý podle prostředí, některé tvary jsou vhodné pro stísněný prostor, jiné pro nasávání z volného prostoru. Jeden tvar lopatek se hodí pro vysoký statický tlak, jiný pro velký průtok vzduchu. Mají potom vliv na opotřebení ložisek při plných otáčkách.

Hmm, jak se tak dívám na odkaz tak tam je porovnání varianty Push vs Push/Pull. Tedy porovnání jednoho ventilátoru (který tlačí vzduch do ventilátoru - push) a dvou ventilátorů (jeden tlačí, druhý nasává - push/pull). A tam souhlasím dva ventilátory jsou jasně lepší než jeden, to je bez debat. Ovšem tady je diskuze o tom když máš jeden ventilátor, tak jak ho umístit vůči radiátoru. Tj zda má tlačit vzduch do radiátoru a nebo nasávat vzduch skrz radiátor. Já tvrdím že je to jedno. Asi tam nějaký rozdíl bude, ale nemyslím si že to bude něco výrazného. Ovšem tady by se mohl projevit ten tvar lopatek a někdy bude lepší Push a jindy zase Pull.Co se týče tvaru lopatek, tak zde asi záleží co vše počítáš do tvaru lopatek. Já tam počítám různé hrbolky, zářezy, zuby, vlnky, prohnutí apod. Ale co tam nepočítám je jejich základní náklon vůči směru rotace. Viz Noctua S12: https://cdn.alza.cz/ImgW.ashx a Noctua F12: https://cdn.alza.cz/ImgW.ashxLopatky na těchto dvou ventilátorech považuji za tvarově stejné. Čím se ovšem liší je ten sklon a to má velký vliv na průtok vzduchu a statický tlak.

Ano, přesně tohle považuji za rozdíl tvaru lopatek. Noctua Fxx/Pxx jsou typické ventilátory pro push přes husté žebrování. Sxx jsou modely vhodné pouze pro povrchové ofukování.Ty drobné výseky nebo asymetrické umístění lopatek je dáno nějakými aerodynamickými výpočty, aby nedocházelo ke zbytečným turbulencím a usnadnilo klouzání vzduchem, něco jako zahnutí konce křídel u letadel. Ovšem kvalita šla u větráků Rascom (= Noctua) hodně dolů. Změnili OEM továrny z tchajwanského Coolinku na nějakou Čínu - tak jak dneska Jaguár nebo Mercedes přestali používat v autech dřevo a nahradil je plasty, klasické „katování kostů“. Dnes má Noctua plno otřepů, takže by možná bylo lepší, kdyby je nechali hladké. Moc se mi dneska líbí provedení větráků Vardar od EK, které jsou, aspoň podle vzhledu, licencované Sanyo Maglev.

Kompletní konfigurace vodníka? To máš značkové čerpadlo od EK, blok od EK a zbytek no-name Čína z Aliexpressu?

Fitinky od EK to samé vodník, trubice značku nevím, teď jsem si vůl všiml že nemám 360 ale 420 radiátor od alphacoolu a chladič na procesor teď nevím přesně ale mylim že ten je od aplhacoolu taky, co vím jistě je to že má lamely.

Radiátor je tlustý 30, 45 nebo 60 mm? Každopádně 420mm radiátor by měl stačit, pokud není zavzdušněný okruh. Nemáš zalomené hadice? Tipl bych to na nízký průtok - vypni regulaci otáček ventilátoru u desky a zkontroluj, zda je napájení čerpadla píchnuté do molexu na 12 V a ne obráceně na 5 V.

Moje chyba omylem jsem to zabalil, hadice nikde zalomená není, regulace je vyplá a čerpadlo je zapojené do 12V jinak kapalinu mám tutp https://www.alza.cz/aqua-computer-double-prot...

Vypusť kapalinu přes sítko do skleněné nádoby, vymontuj desku, vyjmi procesor a překontroluj, jestli nedošlo k deformacím procesoru a paticehttps://hexus.net/tech/news/cpu/88628-intel... vizuálně zkontroluj, jestli se v blocích neosadil bordel, pokud to bude nutné, rozeber a opláchni v slabém roztoku kyseliny octové a následně destilky.Potom znovu osaď procesor, blok, přiměřeně dotáhni (tzn. rukou), otestuj těsnost s destilkou, pak ji vypusť a nahraď kapalinou.

Jinak radiátor je tlustý 60mm

Tento? https://www.alphacool.com/shop/radiatoren/radiatore... Pokud mají větráky okolo 1000 otáček, tak musí bohatě stačit i na 400 wattů.

Ano přesně tento, ale jak říkám větráčky se nějak musely podělat protože skoro netáhnou a vím že ještě 14 dní dozadu fungovaly úplně krásně a takové problémy jsem neměl.

Já bych se zeptal kde ten radiátor máš umístěný?O kus výše jsi psal že máš case Enermax Equilence: https://www.enermaxeu.com/products/cases/atx/equile... Jenže podle specifikací je tam místo maximálně na 360 radiátor vpředu a nahoře, ale 420 tam není kam nacpat. To ho máš jako položený vedle bedny?

Může mi někdo vysvětlit, proč je reakce zabalená?Kapalina je odkud?