» Poradna » Notebooky

Hyperthreading

Dobrý den, mám jeden takový problém... Můj procesor (Intel Core i7-7700HQ)má základní takt 2,8 Ghz a HyperThreading je nastavený na 3,8 Ghz, problém je ten že při benchmark testech mi aplikace zobrazuje pouze 3,2 Ghz při maximální zátěži a to jsou všechny jádra i vlákna zapnuté.znáte nějakou pomoc? Je to chyba z výroby, nebo procesor poškodil systém ?Předem děkuji za odpověd.

Odpovědi na otázku

Pleteš si HT (zpracování víc vláken instrukcí na 1 jádře) a Turbo (změnu taktu). Turbo se řídí mimo jiné i teplotou a spotřebou procesoru, nemusí CPU vždy pustit na maximální frekvenci.

Jak píše kolega, hyoerthrrading s tím nemá nic společného. Tohle je funkce turbo, která automaticky zvyšuje takt, pokud je potřeba vyšší výkon. Maximum je sice těch 3,8GHz, ovšem to platí jen v případě zatížení jednoho jádra. Pokud zatížíš všechna jádra, tak je to omezené jen na 3,2GHz, aby nebyl překročený maximální tepelný výkon (TDP), který zvládá procesor odvést do chladiče. Takže je to v pořádku, má to takhle fungovat.

Tento procesor umí 3.8/3.6/3.4/3.4 GHz v případě vytížení 1/2/3/4 jader. Takže v maximální zátěži ti může běžet až na 3.4 GHz. Pokud se na tuto frekvenci nedostaneš, tak se ti CPU buď přehřívá nebo překračuje power limit. V obou případech by pomohl undervolt CPU.