HW konfigurace nového tichého a počítače s nízkou spotřebou

Dobrý den,potřebuji už nový počítač místo 14 let starého E8300 s SSD. Netuším moc jaké jsou aktuální trendy (můžu klidně měsíc dva počkat na něco nového nebo na zlevnění), proto potřebuji poradit, zda mnou vymyšlená konfigurace bude na mé účely ok a ne v něčem (pře)zbytečná.Drtivou většinu času trávím ve dvou až třech prohlížečích s třiceti a více otevřenými taby, vedle běží několik oken Word a Excel, na pozadí se synchronizují data na dropbox, cloudstation, mega a google drive. Párkrát za měsíc překomprimuji pár hodin videa - není problém si počkat o hodinu déle nebo tak. Párkrát za rok bych si chtěl pustit novou Civilizaci 6 a když to grafika dovolí, tak třeba ukázat nějakou novou hru děckám, třeba i na nižší detaily, ale těm je zatím 4 a 2, takže malé detaily a nízké FPS bohatě stačí asi na cokoliv a za deset let už budou mít jinou mašinu. Komp pojede skoro 20h denně vč. víkendů, takže jde nejen o ticho (proto ten pasiv na grafice s nízkým TDP), ale velmi i o spotřebu (plánuji CPU pod taktovat a pohrát si stím, aby ta 2700 brala reálně cca 20W a ne 2x tolik co jsem se někde dočetl). Nechci si za tři až pět let kupovat nový komp na stejnou práci, nové hry hrát asi nebudu, ale kdyby mi hráblo, tak abych si jen koupil dobrou grafiku a jelo to...Co jsem našel:ASUS TUF GAMING B550-PLUS (WI-FI)Ryzen 2700G.SKILL 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Gaming series AegisSamsung 970 EVO 1TBMSI GeForce GT 1030 2GH LP OCzbytek (skříň, zdroj, nějaké usb panely, mechaniky) vezmu ze starého kompumonitor mám DVI (1650x1050) a nemám potřebu jej měnit, ta grafika nemá DVI, ale snad HDI konvertor to vyřeší. Desku s mnoha nastaveními mám pro podtaktování kvůli spotřebě a párkrát za rok to třeba přetaktuju kvůli většímu množství videa nebo nějaké hře...Díky za jakékoliv komentáře předem. Jde mi o to, zda někde nevyhazuji zbytečně peníze, zda chladič Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

... vyhazuješ za WiFi u MB... pokud spotřeba, tak Ryzen 3400G a nepotřebuješ GPU... asi nejvýkonnější GPU s pasivním chladičem: https://www.palit.com/palit/vgapro.php... musíš se však rozhodnout, jestli chceš spotřebu nebo výkon - nelze oboje současně... pro spotřebu si kup https://rpishop.cz/762-raspberry-pi-400 ...

díky za jedinou trochu relevantní odpověď neb ostatní si jen přišli vyhonit trika, promyslím to...

ten procesor nefunguje v doske co si vybral, stary zdroj nedavaj do noveho PC, nv1030 je kancelarska grafika, neber ju. Dalej sa mi nechcelo citat..

Kdybyste to četl, tak byste věděl, že to je kancelářský počítač...

"bych si chtěl pustit novou Civilizaci 6 a když to grafika dovolí, tak třeba ukázat nějakou novou hru děckám, třeba i na nižší detaily"nieje.

a tusim uz som ti pisal, ze mi nevykaj, lebo mi z toho stupa tlak. Chces ma mat na svedomi? :)

No to jste měl říct dříve, pane !!!

proč ten CPU nejede v téhle desce? posle socketu by to mělo jít, ne?

preto, ze socket nieje vsetko, dolezita je podpora zakladovej dosky. Do B550 idu iba 3* a 5* ryzeny a aj to nie vsetky. Pred kupou vzdy pozri podporu.

Chlapče, to co si vyplodil je taková sbírka nesmyslů, že jeden žasne. A na to, uvést tě do reality, fakt nemám sílu ....

Celé je to nesmysl.

nieje to nezmysel, len musi zobrat dnes higend masinu, ak to nechce o 5 rokov menit". Lebo ked zoberie stred (a z popisu mam pocit, ze chce lowend) tak bude to proste o 5 rokov menit bude musiet.

Poskládané je to nesmyslně ze starých komponentů.

Nesmysl to je, a největší nesmysl je jeho způsob přemýšlení nad řešením. Pár takových jedinců znám, a vždycky to bylo peklo. Asi v 90% takových případů jsem to zabalil.

teda jako jestli chceš hrát hry a stříhat video, tak je to poněkud dost v rozporu s požadavkem nízké spotřeby. Tiché se to asi nějak v rámci možností zajistit dá.

Pro splnění tvých "představ a nápadů" s haldou rozporuplných požadavků, bych ti doporučoval obrátit se přímo na prodejce (skládají zdarma)..Nevím, zda se ti a tady někdo bude chtít takovým "zvěrstvem" vůbec zaobírat (spíš marnit svůj čas). O "tlaku" (spíš úchylce) na spotřebu raději ani nemluvě. Chybí ti tam už jen jeden a poslední požadavek, aby to celé všechno bylo BIO. Neskutečné.

Podtaktováním ryzenu aby se dostal na 20W sedosáhne tak maximálně jeho nestability.. ( přitom ty staré E7 a E8 žraly jak tank, ale tady se nahání pár wattů).Celé to je postavené na hlavu plné nesmyslných požadavků (utrácet za nesmysly a šetřit na důležitém - základ jak poznat šmoulu..)