» Poradna » Ostatní

Hvězdářský dalekohled - poradte

Chtel bych si poridit hvězdářský dalekohled. Nikdy jsem žádný neměl a tak bych chtel poradit vase zkusenosti. Mam velky balkon, takze chtel bych pozorovat z nej. Chtel bych pozorovat a idealně propojit s pocitacem a zaznamenavat fotky a detaily. Koukal jsem na dalekohledy na ebay a amazonu a vyber je hodne siroky. Ale dá se koupit i za cenu 250 USD dalekohled s motorovým pohonem - jaký je váš názor. Díky

Odpovědi na otázku

Já myslím, že kokud bydlíš ve městě, které je osvětleno pouličními lampami, toho moc neuvidíš. Na hvězdářský dalekohled je třeba úplná tma bez zdrojů světla, byť v dálce a navíc čistá obloha bez smogu. Proto jsou hvězdárny na kopcích a stranou od civilizace. Ale i tak, neber mojí radu úplně vážně, hlavně by to chtělo vyzkoušet. Hodně zdaru při lovu snímků noční oblohy.

No, v prvom rade ti odporucam nieco si o tom najprv precitaj. Napriklad tuto (najma tie prirucky o roznych typoch, ako vyberat, na co davat pozor):http://www.dalekohlady.sk/astro_teleskopy.phpDruha vec: nechcem ti kazit radost, ale musis si uvedomit, ze na to, aby si mal ako-tak pozeratelne fotky potrebujes:- dobry dalekohlad (nejaky cassegrain s dobrou svetelnostou, motorove ostrenie + montaz)- dobry fotoaparat (najlepsie velky cmos-senzor + redukcia na okular)- dobre svetelne podmienky (to v meste nikdy nemas, z balkona mozes sledovat tak Mesiac)Poviem to este inak: pokial do toho nechces vela investovat, tak si radsej vybav par vyletov na hvezdaren, budes mat lepsi zazitok. Lebo priemerny dalekohlad s paralaktickou montazou, + slusny fotak a programove vybavenie, to bude asi stat viac ako 250 dolarov. Tolko stoji trosku lepsi okular...

Zdravím,rád vidím, že i dnes má ještě někdo zájem o astronomii. Nicméně přispivatelé přede mnou mají pravdu, že pokud jsi ve městě a na balkoně, tak toho kromě Měsíce a možná Venuše v některé fázi moc neuvidíš. Stačí, aby bylo rozsvíceno třeba v bytě pod tebou, nebo pouliční lampa... ačkoliv se to nezdá, tak světlo z takového zdroje spolehlivě zaprasí většinu výhledu.Než-li něco koupíš, tak Ti vřele doporučuji se poradit s lidmi, kteří tomu opravdu rozumi (a hlavně necítí možný zisk) - což jsou lidi z hvězdáren. Bez obav napiš mail na nejbližší hvězdárnu (např. hvězdárna v Rokycanech u Plzně http://hvezdarna.powernet.cz). S technickými detaily Ti rádi na kterékoliv hvězdárně poradí. A také ti vysvětlí jak se to má s pozorovacími možnostmi v dané lokalitě a s daným dalekohledem.Hodně zdaru!