» Poradna » Programy

Hraní her na externím disku

Dobrý den,je možné hrát hry stabilně na externím HDD?Děkuji

Odpovědi na otázku

Ne, je to blbost. Externí disk je na to zoufale pomalý. A nechápu moc smysl proč bys to dělal...

Protože už v počítači nemám místo na další disk a ten co tam mám teď je už plný..

Tak smaž blbosti, které nepotřebuješ a neříkej, že potřebuješ všechno, co tam máš, tomu nevěřím ;) A nebo si prostě ten disk vyměň za větší.

tak si přendej na ten exterák nějaké blbosti a hru instaluj na interní. Nebo si kup dovnitř větší disk.

Je jediná výjimka - eSATA. Leč to mizí kvůli frikulínskému USB3 - dle frikulínů rychlejší, ale hlavně kvůli napájení.

Napájení má pouze eSATAp.

Proč je to blbost. Dokonce znám lidi kteří externí disky hojně využívají.Limitující faktor pro externí disk bude jeho typ. Pokud vezmu v úvahu SATA USB disk, tak rychlost přes USB může být podobná jako přímé připojení na SATA.Vím o mnoha lidech co používají pro podobný účel NAS. Přes 10GBit síť to sviští jak z praku.

Dnes už některé hry mají problém při krmení z HDD (Kigdom Come na běžným disku je fakt otřes, GTA V s tím taky dost bojuje), takže na externém disku, kde to jede přes usb (plotnovej disk, do toho max 3,0, spíš 2,0 jak to čtu...). Nevím co by na tom mělo jet jak z praku... možná 15 let starý app...

To jsou zase kecy...taky znám spoustu lidí co využívají externí disky, ale jako zálohu, přenos dat atp. Ne jako datový disk pro hry, protože to je blbost. Taky jsem to kdysi z legrace zkoušel, ale ta rychlost nestála za nic.

Mario: A zkoušel jste připojit SSD disk přes USB3.1 druhé generace?https://www.anandtech.com/show/10708/satechi-and-st... koukněte na výsledky z Crystal Disk... sekvenční čtení 540+MB/s, zápisy 480MB/sHodnoty podobné tomu co vídávám na svých SSD discích připojených na SATA konektor desky a jsou to výrazně lepší hodnoty než u jakéhokoli běžně prodávaného mechanického disku. Bottleneck bude disk, ne rozhraní.

Napsal jsem kdysi, to USB 3 ještě nebylo, a proč bych to dělal? To ten disk radši přidám do PC/NTB, a nebudu tahat nesmyslnou krabici vedle.

Ale my nesoudíme co bylo kdysi ale co je k dispozici dnes. U přenosného disku vidím použití SSD daleko rozumnější díky odpolnosti vůči mechanické poruše. Pokud na něj je místo, navíc tady je přesně ta přenosnost mezi více počítači. Mít na tom třeba celou steam knihovnu apod. Ale to je pak lepší to mít na NASu přes 10GBit síť.SSD disk ať už SATA nebo M.2 ve vhodném USB 3/3.1/3.1 gen2 rámečku je i rozumná alternativa k flash diskům, zvláště, pokud od toho člověk žádá rychlost, tak i levnější.

Limitujícím faktorem není USB, ale jeho protokol (bez UASP nezvládá dělit operace na více vláken) a potom fyzické parametry plotnového disku, protože do externích se, až na výjimky, dává odpad. Pro maximální výkon lze dát drahé serverové MLC SSD do rámečku s UASP a připojit k nativním USB 3.1 g2. Ovšem to nikdo neudělá, protože běžný 7200otáčkový disk bude mít stejný nebo lepší výkon za zlomek ceny. Ale to už je opravdu teorie.

Pokud má box UASP a je připojen k portu USB 3.0, tak by to nemuselo jít poznat.

USB 3 je rýchlejší ako USB 2 ale aj tak je zúfalo pomalý !

V čem přesně je USB 3.0 zoufale pomalý? Hry neprovádějí sekvenční zápisy a čtení, ale vícevláknové operace s malými daty, což řeší onen UASP.

No načítání textur zase nejsou až tak malá data ;)

Čtení okolo 80-100 MB/s není takový rozdíl proti 150 MB/s u běžných disků.

Veď preto sa dnes už hry dávajú na SSD ? Čo myslíte , prečo boli SSD vymyslené a vyrábajú sa ? Z 80% pre hry!

Nerozumím připomínce, mohl by jsi ji rozvést?

A kolik dat ty textury jsou? Jako i když mám několik TB textur tak se to nenačte najednou ale jen pár set MB až pár GB, nic závratného

To ano, ale pak to vypadá jako krajina duchů, když se pomalu donačítávaji textury, když už postava jde :) Ostatně HDD je v tomto ohledu brzdou i v případě připojení na SATA. Teprve SSD s tím solidně pohne :)

Mám i USB-C port, ten je ze všech nejrychlejší, není snad?

USB-C je specifikace konektoru, ne rychlostí.

Tak to USB-C bude USB3.1 a na něm bude moct dosahovat klidně přenosových rychlostí 400-800MB/s dle rychlostí disku, na max rychlosti to bude chtít nějaké SSDčka v raidu.

USB-C může být i 2.0.

Hypoteticky ano, ale ukažte mi desku, kde je USB-C konektor který není 3.1 gen2

Většina čínských sraček na Aliexpressu.

A koľko máš diskov v PC ? Jeden ? Nemáš to NB ? Je to jednoduché , prekopíruj to smetie na externý disk , tak 300-400Gb a hneď budeš mať miesto .

Jasně, že to jde. Akorát to bude pomaleji načítat. To závisí na rychlosti externího disku a typu připojení (USB 2.0 v. USB 3.x)

To zalezi na tom, o jaky disk se jedna a jak je k pocitaci pripojen.V nekterych pripadech je to naprosty nesmysl, v jinych pripadech to bude fungovat zcela uspokojive.Zaver: Prilis obecny dotaz nedava smysl.

Stabilně = bez pádů to ano. Ale slovo rychle , plynule, svižně u toho nečekejte tedy pokud nemáte na mysli SSD disk na USB 3.x

Jak už tu bylo řečeno, hoď nějaké ty data na ten externí disk, hru hoď na interní a je po problému. Nemusíš řešit, jaké máš USB porty, apod...

Mam půlku Steam knihovny na USB 3.0 externím disku. Stabilně je určitě možné hrát, jen s rychlostí je to na tom různě. Jsou hry, co se načítají odpovídající/snesitelnou dobu (Civ 6, Insurgency, DIRT Rally, Borderlands 2, Divinity OS, Payday 2...) a pak takové, které musim mít na jednom z interních SSD, protože při běhu z externího disku si seriózně dokážu stihnout během načítání udělat kafe (Total War Warhammer, XCOM 2, COH2, Rise of the Tomb Rauder...).

Včera jsem dal plotnový disk do 3.0 USB rámečku s UASP a v podstatě nevidím žádný rozdíl mezi tím zda je v počítači na SATA nebo v rámečku na USB. Rychlosti sekvenčního čtení jspou někde na 180MB/s což cca bylo i na tom SATA.Přesné měření jsem nedělal, stačí mi že subjektivně je to stejné.