» Poradna » Notebooky

HP Spectre i5 nebo i7

Chtěl bych vás požádat o radu ve věci výběru notebooku. Rozhodl jsem se pro HP Spectre a nyní volím mezi levnější i5 8GB RAM verzí a verzí dražší - i7 a 16GB RAM. Asi bych raději koupil verzi dražší. Počítač budu pořizovat na delší dobu a s touto konfogurací bude výkonnostně dobrý i za několik let. Nejsem si však jist tím, zdali i7 verze nemá například problémy s chazením, či zdali nemá meněí výdrž baterie. Je zde někdo, kdo by dokázal poradit? Notebook budu používat hlavně na práci. Mnohokrát děkuji za rady. Zde jsou linky:https://www.czc.cz/hp-spectre-13-af000nc-cer... https://www.czc.cz/hp-spectre-13-af008nc-cer...

Odpovědi na otázku

Ber určitě ten s i7. S chlazením ani spotřebou si nedělej težkou hlavu, mají totiž totožná TDP.

Moc děkuju za odpověď V čem bys viděl hlavní výhodu dražší verze?

+ i7 má viac RAM a väčší disk. So 16 GB RAM sa môže rozšúpnuť aj bez swapu

Bude mít delší "životachopnost" tj. bude po delší dobu odpovídat nárokům současné a budoucí doby.

Zkrátka to bude stroj, který by mohl sloužit při dobrém zacházení bezproblému 5-7 let.

Jestli te az tak moc tech par tisic rozdil v cene nepali jdi do i7. Sice kde nebude stihat i5 za 5 let tam te i7 nezachrani ale rozdil ve vykonu je znatelny uz ted a pozdeji se urcite taky bude hodit a kdyby jednou doslo na nejakej prodej tak se to lip proda. Rozdil poznas hlavne az budes pracovat na dokumentu kam budes davat foto video nebo zvuk a ten obsah zaroven upravovat. Mit vic veci najednou rozpracovanejch. Pokud nejsi zvyklej mit pustenou haldu programu/oken staci i5.

Mně osobně není moc jasné, jak funguje turbo u těchto procesorů. Core i5-8250U má základ 1,6 GHz a jednojaderné turbo 3,4 GHz, ale biny pro všechna jádra jsem nikde nenašel. Core i7-8550U udává turbo 19/19/22/22 se špičkovým maximem 4 GHz.

i5-8250 má kupodivu 34x 100 MHz pro 4 aktivní jádra, kde pak tyhle procesory rychle narazí na power throttling. U některých notebooků se dá PL1 zvýšit přes Intel XTU. Ono je to stejně jedno, protože tyhle notebooky často mají jen 65 W adaptér a ten na 44W i5-8250 + nějakou MX 150 prostě nestačí.i5-8250Uhttps://pasteboard.co/HnAzWRR.pngi7-8550Uhttps://i.redd.it/mrbh95bixsh01.png

Děkuji vám za vaše názory a cenné rady.

Jistě, můžeš mi půjčit tvou křištálovou kouli, díky které víš, s jakými penězi děláš? Očekávám jí do 24 hodin, jinak si jí strč klidně tam, kam slunce nesvítí.

Mno, je fajn, že volíš aspoň něco s grafikou Intel, ale z vlastní zkušenosti říkám, že já bych dotykový displej - který je samozřejmě lesklý - na notebooku nechtěl. Protože při cestování budeš pořád mít problém s odlesky.Pokud ti jde o design, tak mrkni na Dell XPS - 13ti palcová verze se myslím dělala i v provedení s matným displejem.

https://www.czc.cz/dell-xps-13-9360-stribrna... s matným FHD IPS displejem, Core i7-8550U, 8GB RAM, Intel UHD Graphics; 256GB SSD M.2 PCIe. 31 990 Kč

Dell XPS 13 jsem zvažoval původně, pak jsem ale zjistil, kde má umístěnou webkameru a pustil jsem to z hlavy. Kameru má umístěnou pod displejem a zabírá přímo nos, což vypadá dost nešťastně. Docela často skypuju a musím u toho alespoň trochu vypadat. Škoda...jinak je to super stroj.

Spectre v provedení s matným displejem nemají? To bych totiž řešil mnohem víc než umístění webky - ono je to fakt hodně problém. To bych snad radši tahal usb webku s klipem.

13ku má i Latitude:https://notebooky.heureka.cz/dell-latitude-e7390-5966/...

Spectre s matným dislejem myslím nedělají. Asi bych si tam ale mohl nechat dát folii. Dell XPS se mi líbí. Akorát prostě nedokážu dát tolik peněz za něco, co mánepoužitelnou webkameru. Na Latitude se podívám. Děkuju za link

Ach jo, koukám, že je to kvůli trollovi pořádně promazané, dokonce zmizelo i to, co bylo důležité. Máš představu, jak funguje Turbo u 8. generace? U Core i5 biny nejsou uváděné vůbec, u Core i7 byly uvedeny údaje nekorespondující se 4 GHz.btw: jak je to u Dellu s RAM a SSD? Také je tam nějaký bezkešový low-cost a paměti pájené na desce?

leda mrknout, zda není nějaký teardown nebo podrobný test na notebookcheck... Já tyhle tenké placky nemám rád - vždycky jsem zastával názor, že rozměrový ekvivalent 14-15ky Thinkpadu R je na práci na cesty optimální a že není potřeba se uskrovňovat s nějakým ultrabookem.

Podle fotek kešová Toshiba https://www.notebookcheck.net/Dell-XPS-13-i7-8550U-QHD-... Není to žádný zázrak, ale lepší než obyčejný Sandisk. Je vidět, že v ultraboocích tlačí na cenu. I když tady ne tolik, protože osadili i chladič.Paměti pájené na desku, LPDDR3.https://www.laptopmain.com/dell-xps-13-9370-disassem...

tak pájené paměti bych čekal - Macbook Pro coby údajná špička je má myslím taky, a viděl jsem vykuchaný nějaký high-end Zenbook a taky v tomto ohledu nepřekvapil. Když neosadí slot, může to být tenčí.

Tobi ti vysvětlí, že 8 GB musí stačit. Dnes určitě, ale za pár let to fakt stačit nebude.

Za tu cenu, bych šel spíše do HP Probook či HP Omen. Je sice pěkné, že HP Spectre se chlubí malou tlouštkou, jenže ono obecně platí, že čím menší tlouštka, tím horší chlazení.

NB HP-Spectre jsou asi pojmenované podle té chyby v procesorech:https://www.cnews.cz/jak-je-s-bezpecnostni-dir...