» Poradna » Notebooky

HP Mini 5103 - Problem s detekci napajeni

Mam problem s detekci napajeni notebooku. Kdyz vytahu kabel napajeni, system stale tvrdi ze je pripojen a ze se baterka nabiji. Nekdy to zacne tvrdit treba po pul hodine chodu na baterii. Nedavno mi odesla baterka a kupoval jsem novou (problem pretrval), tak se bojim jestli nemuze jit o vadnou elektroniku v ntb, ktera by mohla "ublizovat" te v baterce. Nebo to muze byt chyba v OS? Problem je jak v Ubuntu, tak v Debianu, ale predpokladam ze takova chyba by byla v jadre. Jaky je vas nazor?

Odpovědi na otázku

Doby kdy OS řídil nabíjení baterie jsou dávno pryč (vybíjení samozřejmě ovlivňuje OS), výrobci od toho velmi rychle utekli, protože poškozená správa napájení dokázala poté zlikvidovat baterku během pár cyklů nabití. Stalo se mi to na starém notebooku Compaq, baterie se po pár cyklech nafoukla a rozlomila šasi počítače. Důvodem bylo integrované řízení nabíjení v předinstalovaném OS (tehdy ovšem notebooky Compaq neměli klasický BIOS).Teď k problému, pokud po vytažení kabelu systém hlásí, že kabel je připojen, jsou 2 možnosti, počítač si myslí, že je kabel stále zapojen nebo BIOS posílá OS nestandardní hlášení o přechodu na baterii, kterou si OS nedokáže správně přeložit. Bohužel to samé se mi stalo na HP 635 a důvodem jsou velmi nekvalitní BIOSy v počítačích HP. BIOS se prostě jednou za čas seknul a začal posílat všechny signály s obrovskou latencí (prodleva i několik minut). Zkusil jsem tehdy více systémů (včetně 3 verzí Windows) a update BIOSu, bohužel bez efektu. Počítač si prostě uvědomoval odpojení kabelu a stisky funkčních kláves s obrovským zpožděním. Nejvtipnější na tom bylo, že jsem třeba stiskl klávesu pro regulaci jasu a nestalo se nic, restartoval jsem tedy OS a jas se začal měnit se zpožděním třeba na obrazovce BIOSu nebo při načítání systému.Problém pravděpodobně nebude v elektronice (nabíjecí obvod je poměrně jednoduchý), bohužel tyhle "zášlehy" BIOSu mají obvykle za následek, že počítač včas nepřepne baterii na udržovací napětí a tak ji poměrně rychle během krátké doby znehodnotí. U mě byla na úplně novém notebooku originál baterka od HP v háji po 4 měsících

Asi bych mel dodat ze baterka mela po dvou letech pouzivani dobrou kapacitu a pak najednou prestala ntb napajet (porad byla detekovana) a prestala na ni funguvat signalizace nabiti (ledky na spodu baterie). A jinak moje HP nema uplne klasicky BIOS, je graficky a myslim ze mu rikaj uEFI. Doufam ze se mi co nejrychleji podari zjistit jestli je tato chyba neskodna, na internetu sem zatim nic o podobnych problemech nenasel. Nerad bych prisel o dalsi baterii.