» Poradna » Notebooky

HP Compaq 6510b a upgrade systemu

Dobry den,vlastnim notebook HP Compaq 6510b o nasledujici konfiguraci:Displej 14,1" 1280x800CPU Intel Mobile Core 2 Duo T9300 2,5GHzRAM 2GB DDR2 800MHzGPU Intel GMA X3100 384MBDisk 80GB SATA Seagate Momentus 5400Na notebooku doposud bezi Windows XP Professional, i pres to ze jiz nejakou dobu nejsou podporovany. Bohuzel cim dal vice stranek a programu hlasi, ze dany system jiz neni podporovan a ja tak asi budu muset prejit na novejsi. Z hlediska podpory se nabizi dva, W7 a W8.1. Ktery by jste mi pro tento NB doporucili? Windows 10 zde neuvadim, ponevadz mam k nemu nekolik vyhrad a na notebooku jej nechci, prestoze je nejaktualnejsi. Takze mi jej prosim nedoporucujte. A ted jestli 32bit nebo 64bit. Z hlediska funkcnosti bude asi lepsi 64bit, nicmene pojede to s temi RAMkami? NB podporuje az 4GB RAM, tak jsem premyslel ze bych to vylepsil na max aby pak nebyly zadne problemy.Za odpovedi predem dekuji.

Odpovědi na otázku

Snad víte co chcete, ne? Co vám jako máme doporučovat? My to nepoužíváme, nevíme co chcete a ani nevíme, co se vám nelíbí na Windows 10.Nicméně jednu radu jde dát. Pokud vám jde o podporu, Windows 10 nechcete, tak máte jen jednu možnost. Windows 8.1. Windows 7 už totiž taky nemá podporu. Ta skončila teď v lednu. Je to tedy mrtví systém.

Dobry den, dekuji za odpoved. Na Windows 10 se me nelibi treba to, jakym zpusobem resi aktualizace. Nemam moznost kontrolovat co se nainstaluje, vse probiha skryte a hodi to predemne hotovou vec. A taky jestli se to povede nainstalovat, to je taky loterie. To u predchozich Windows bylo, ze jsem si mohl sam vybrat, co nainstaluju. Nebo to nepovedene rozhrani, pripada mi az takove detinske. Vse se hybe, je barevne... Take me stve nefungujici aplikace Store, odkud si nemuzu stahnout dalsi temata. Atd atd...Jinak dekuji za vase doporuceni. Asi tedy pujdu do Windows 8.1, ktery je zatim jeste podporovan.

Nainštaluj si WIN 10 Pro 64bit. a aktualizácie máš pod kontrolou.Ostatné RAM 8GB plus SSD a na bežné používanie bude stačiť.

*mrtvý

dík.

Mam Compaq 6710b s 3 GB RAM a windows 7 32 bit funguji velmi dobre. Ale mam (a tez doporucuji) SSD. Co se tyce 32 / 64 bit OS, 64 bit sice pouzije cele 4GB, ale zase ma vetsi naroky. Proto jsem sel tehdy do 32 bit OS. Malokdy mam zabrane pres 1.5 GB RAM, takze mozna nechte RAM 2GB, pridat muzete vzdycky.

Windows zaberú toľko RAM koľko môžu. Keby si mal 8 GB, nemal by si zabratých 1,5 GB. Radiť mu dnes fungovať na 2 GB? Mne nestačí ani 8 GB a to nehrám ani nemám v Chrome spustených 20 záložiek. Mať možnosť, idem do 12 GB. Aj keď SSD je plus, ale ak by zohnal za rozumnú cenu aspoň 2 GB DDR3, alebo ideálne 4 GB SR, som za.

Jiste, obecne mate pravdu. Ale zase je otazka, jak dlouho ten notebook jeste vydrzi, vyplati se kupovat pameti (nekdy jsou v bazaru za 100Kc 2GB - pak samoztejme ano, ale pokud jsou uz drahe). Navic ziska jen cca 1GB (bud ma 32bit OS s max 3GB a nebo 64bit OS s 4 GB, ale OS + app si vezmou cca o 1 GB vic, takze to vyjde na stejno).

Zistil som, že má DD2 a teda ozaj limit 4 GB. Ten CPU je slabý a ak dá do neho SSD, CPU mu pôjde na max asi v kuse (alebo dosť dlho), lebo ho nebude brzdiť 5400 RPM HDD. Samoz. že máš pravdu v tom ako dlho vydrží. Takže mínusy: slabý CPU, starý NB a využiteľný limit len 3,6 GB (alebo cca 3 GB s 32 bit OS). To radšej do Haswella. Na bazosi je za 200 € i5 Haswell s 8 GB RAM a SSD. A to možno sa cena dá ešte znížiť.

Neviem či by nebolo rozumnejšie ísť do staršieho NB s i5 s 8 GB ako vrážať do tohto NB s CPU s 10tinovým výkonom nového Ryzena 4300U, alebo polovičným oproti starému 15W CPU i3-5005U. A s 2 GB asi máš využiteľných asi 1,6 GB. A inak dlaždicový W8.1 Ti nevadí, ale vylepšený W10 vadí? Keďže to má limit 4 GB (využiteľných asi 3,6 GB). ozaj pouvažuj o novom.

W8.1 je nedodělaný W10 ... a podpora taky brzy skončí. Nech dožít WXP nebo dej podporovaný Linux.

K čemu ten notes slouží? Se 2GB RAM si moc vyskakovat nemůžeš a je otázka, kolik programů na tom s ohledem na slabý HW vůbec pojede.Zvážil bych linux, pokud programy které hodláš používat na tom pojedou.

2 GB RAM ani na Lubuntu nič moc. A CPU výkon s linuxom nestúpne. Radšej by som sa na jeho mieste poobzeral po aspoň i3 Haswell s 8 GB a SSD.

používat to jde. Mám aktuální 64bit Lubuntu na mašině Intel Core2 Duo U7500 a 2GB RAM, takže fakt vím, o čem mluvím. PS: hodně tomu prospěla výměna IDE ZIF HDD za SSD

Koľko zožerie Chrome? Idem aj ja skúsiť, ale na P4.

používám Vivaldi či Firefox. Google Chrome fakt ne. Můžu se ti pak podívat, kolik sežere Vivaldi s jedním tabem Poradny...

https://ctrlv.cz/qNAr Lubuntu 14.04 W7 profi s asi 9 záložkami FF.

https://ctrlv.cz/shots/2020/05/24/YEXy.png Lubuntu 20.04, 8 GB RAM.

Mam tenhle notes (jen s displejem 1680x1050) dodnes jako servisni - po doplneni na 4GB RAM a s 240GB SSD je docela pouzitelny na beznou praci - browser + office.Jeste na zacatku roku na nem byly 7Pro, ted aktualizovano na 10Pro 64b a system je rozhodne sviznejsi na 10 nez byl na 7. Takze oboji pouzitelne, ale pokud majitel planuje koupit SSD, dal bych desitkam sanci (oproti 8.1 mi to prijde jako vyhra).

za cenu win10+SSD ma repas s i5kou, takze mu tu neradte kktiny. Treba to zahodit a kupit druhy book, ked nie novy, tak repas.

Prehrá to aj 720p na YT? A h265 videa? Akurát skúšam Lubuntu a aj to zožerie asi 5.5 GB RAM a Q6700 vyťaží fHD video skoro na max: https://ctrlv.cz/shots/2020/05/24/0M7p.png