» Poradna » Programy

Horní a dolní index v Excelu

Jak mám přidat tlačítka pro dolní a horní index do panelu nástrojů Formát v Excelu? We Wordu to jde v pohodě, ale v Excelu jsem to nenašel.Max

Odpovědi na otázku

dle mne neexistují. Je to slabina Excelu. Ani nelze provést snadnou změnu písma na Symbol. Zde je nejhorší to, že vybrané písmo nezůstává nahoře jako ve Wordu, ale je ho třeba stále vytahovat nahoru. Kopírovat odlišné znaky přes schránku je otrava. Už jsem si na toto vše udělal spoustu maker, ale postupně je zase odložil, není to stále ono. Až poslední miniformulář pro přepínání Normal/Symbol a Text Normal/Horní index/Dolní index je trochu k světu, ale stále by byly lepší přímo ty ikony do panelu jako ve Wordu, a aby vybrané písmo zůstávalo v okně písem nahoře. Ví-li někdo jak na to, budu mu vděčný.

Kopírovať cez schranku sa nemusí. Nie je tam možnosť ako vo worde zvoliť pomocou ikony horý/dolný index ale dá sa upraviť formatom písma. Označím literu, ktorá má byť indexom a naformatujem ako h/d index. Tak isto ak potrebujem napísať písmenko greckej abecedy tak si ho označím a zvolím format písma "Symbol". Tak jednoducho ako vo worde to ale nejde. Niektoré špeciálne znaky ide napísať aj klavesovou skrátkou ako #,$,&,<,>@, ů,Ä,Ş,€,ß apod.

Já to tak dělám už dost dlouho

Postup Formát/Buňky/Písmo není o nic pro Symbol pohodlnější, spíše titěrnější. Ty indexy ovšem jinak než touto krkolomnou cestou nejdou. Pokud existuje pro spec. znaky možnost Alt+číslo, je toto nejlepší. Je to pro několik desítek spec. znaků, např. µ je Alt+0181, znak ^ je Alt+094, znak @ je Alt+064, atd atd. Pro něco ještě se musí předem přehodit na Symbol, např. v Symbol je Alt+0185 znak nerovnosti. Je to spousta případů, něco si ovšem člověk pamatuje stále, zbytek si může nalepit na PC, vyplatí se to. Přes Symbol ovšem lze celá česká abeceda na řeckou. Dobré jsou také pro němčinu Alt+0223 dá ß, Alt+0228 dá ä, Alt+0246 dá ö, Alt+0252 dá ü, Alt+0196 dá Ä, Alt+0214 dá Ö, Alt+0220 dá Ü. Tedy co jde, dělám přes Alt+číslo. Co nejde, tím mým makrem (ve větě vyberu příslušné znaky jako Bold a určím volbou v miniformuláři, jak se mají upravit (Normal/Symbol a k tomu Normal/Index horní/Index dolní). To Bold nakonec samo zmizí. Není to ani zdaleka ideální, ale rychleji a hlavně pohodlněji to zkrátka neumím.

Občas se dostanu do ráže a raději píšu a edituju hlavně klávesnicí a na myš raděj nešahám.Pro případ dolního a horního indexu v Excelu lze použít ovládání přes "horké klávesy". Alt-fbd  a Alt-fbh. Kdo pracuje s Excelem, tak si to snadno vybaví: f=formát, b=buňka, d=dolní, h=horní.Nemělo by se na to zapomínat. Občas je dobré natrénovat ovládání pc bez myši. Už se mi to někdy vyplatilo.Bobo

toto je fakt pro indexy velmi dobré. Ještě něco podobného najít pro Symbol, takto se tím dostanu jen na Písmo. Zde se zdá pro mojí rutinní práci moje makro nezbytné (a musím-li s ním jít na Symbol a zde mám již i indexy, je to pro mne rychlejší - mám to na klávesovou zkratku).

Napsal jsem si makro a uložil do default šablony. Pak jen vybrat znak, určený na formátování a tlačítko s přiřazeným makrem (lze i kl. zkratkou). Je to práce na pár minut.

Ve Wordu se ve větě příslušný znak jednoduše označí myší a stiskne se tlačítko. V makru Excelu umím vybrat jen celou buňku; na znak vybraný myší předem z věty umístěné v buňce ( style m Word) se v makru přímo dostat neumím. Vypomáhám si tím, že znaky určené k úpravě vyznačím předem jako Bold, a pak makro již umí samo určit jejich pozici od kraje buňky. Nenašel jsem příkazy umožňující mi podobně "wordovsky" jednoduše pracovat s myší. Je-li myší něco vybráno (a výběr nedokončen odklepnutím), nelze makro spustit. Jak se, prosím, tento výběr znaku ze slova věty v buňce provádí, aby makro šlo spustit? Stačí jen příkaz/příkazy naznačit, ostatní je pak již snadné. Jde o to, aby makro našlo samo pozice vybraných znaků od kraje buňky.