» Poradna » Ostatní

Hodiny Pragotron

Dobrý den,řeším tu jeden problém. Mám paralelně zapojeny čtvery hodiny pragotron (2x listovací a 2x ručičkové). K nim mám vyrobené mateční hodiny řízené procesorem (avr). Potíž je v tom, že podružné hodiny nějakou dobu jdou a pak se začnou zpožďovat. Na matečních je vše v pořádku (i počet vysílaných impulzů sedí). Posílám do podružných hodin impulzy 24V cca 1,5sec. Samozřejmě střídám polaritu.Za 24 hodin se zpozdí cca o hodinu. Nesetkal se s tímto problémem někdy někdo? Dal jsem i počítadlo impulzů (2x optočlen antiparalelně a procesor), ale počet impulzů, které se na vedení přímo u hodin objevily byl taky v pořádku. Zdroj by měl taky zvládat (24V, 3,75A).Předem díky za rady.

Odpovědi na otázku

Kdysi z nudy v práci jsem to řešil pomocí časáku. Minuta plus/minus a minuta minus/plus...... A přesnost je daná časákem. Na test bych zrušil ten impulz.

Délka impulsů z matečních hodin byla původně 2 sekundy. A změř si, jaké napětí je na přímo na strojcích, jestli spínáš proud do vedení pomocí polovodičů, bude tam možná o dost méně. Takže bych, v případě že tam těch 24 V nebude, použil opakovač ze dvou klasických relé a napětí do linky pouštěl přes kontakty.

Průběh polarizovaných impulsů (Mobatime):https://mobatime.cz/wp-content/uploads/2017/0... Hlavní hodiny Pragotron / Elektročas:http://www.elektrocas.cz/art_file/EH71-72.pdfDalší odkazy:https://retrocas-cz.webnode.cz/matecni-hodiny-emh1/

Napadlo mne přímo v hlavě: Zpožďují se ty podružné hodiny všechny stejně nebo každé jinak? Pokud každé jinak, hledal bych nějakou mechanickou závadu v těch hodinách.

Spíš krátké impulsy, (2 sekundy jsou požadované minimum), nebo podpětí.

Zkus přidat záložní baterii (24 V) a zdroj upravit tak, aby ji držel trvale plně nabitou. A impulsy do linky bych pouštěl přes kontakty dvou relé, které bych zpozdil na odpad tak, aby každý impuls trval aspoň 2 sekundy

Díky za rady. Impulzy spínám pomocí 2 relé (přepínací kontakt). Hodiny se zpožďují všechny stejně. Zkusím tedy ještě natáhnout impulzy na cca 3 sec a uvidím.