» Poradna » Ostatní

Hmotnost a kapacita li ion baterií

Ahoj, docela mě překvapilo, že ne vždy hmotnost nebo velikost odpovídá kapacitě baterií. Zde jsou nějaké baterky pro ukázku1.2kg, 93.6Wh, 36V = 78 Wh/kg0.33kg, 60Wh*,11V= 181 Wh/kg (udáno 600mAh)0.014kg ,2.16Wh, 3,6V= 154Wh/kg0.031kg, 5.6Wh, 3.7V= 180Wh/kgZajímá proč u první baterky se ten poměr odlišuje od ostatních tolik.. Samozřejmě ty baterky mají i nějak plášť a jiné věci, které se podílejí na hmotnosti, ale že by se to lišilo dvojnásobně, se mi nezdáPozn. jde o Li.ion baterie, nabíjecí.

Odpovědi na otázku

Ze by to robilo tych 36V? Cize vela clankov zapojenych seriovo na znasobenie napatia a pri tomto zapojeni nezvysuju kapacitu ale iba hmotnost.

Ne nerobí to tých 36V. Kapacita je funkce napětí a proudu za časovou jednotku. Sériové zapojení článků samozřejmě zvyšuje kapacitu ve Wh (nikoliv však v Ah). Je to typem Li-Ion baterky.

Vše více-méně odpovídá. Jak máš větší proud, bude menší napětí a naopak..

Ale prosím tě, co to meleš vořechu? Kapacita je ve Wh a s napětím a proudem zase tolik společného nemá.

Ale no tak to byhc se hádal. Kapacita má mnoho společného s napětím a proudem...za čas. Derivace...že. Netřeba snad u tebe rozvádět.

Ale jinak máš pravdu. Tazatel si vytvořil své vlastní jednotky, a ty sedí na konstrukci baterky, ať s tím mým čínským šidícím koeficientem, nebo s tvými typy akumulátorů. Na hmotnost baterky je ošidné to brát.

Já mám vždycky pravdu. Jednotka Wh/kg není jeho vlastní, ale jediný správný údaj u měrné kapacity baterie. "kapacita" vyjádřená v Ah mně rozpaluje doběla, protože o kapacitě neříká naprosto nic (bez znalosti průběhu napětí akumulátoru, jakožto měkkého zdroje). Samozřejmě u mobilů si to člověk odhadne, že se to váže střednímu napětí 3,7V pro Li-Ion, ale i tak... grrr.Jinak to opravdu odpovídá typům. LiFePO mají uváděnou kapacitu 80Wh/kg. Li-Ion 150Wh/kg a Li-Pol o 20% více než Li-Ion, tedy 180Wh/kg. U praktických hodnot. Samozřejmě teoretické jsou notně vyšší, ale Li-Polku s kapacitou 350Wh/kg bych bral všemi deseti.

Jo to máš pravdu, prostá Ah neřekne nic o průběhu napětí při vybíjení, člověk musí brát k potaz i typ ČLÁNKU, abychom už tedy byli přesní. To není jako u "obyčejného" kondenzátoru, u něj ten jeden vztah přirozeným logaritmem (pokud chceme zjistit čas, za který dosáhne určitého napětí) platí vždy, nevím včil jak u tzv. superkapacitorů...no i tam se to možná trochu liší, nevím teď.Jen teda sorry, ale to napětí a proud a kapacitou hooodně souvisí...za ten čas. Nic ve zlém.

Ano to je jasný, že přece 1 článek má např 4.2 voltu a vybíjí se na nějakých 3.9V, ale tohle zjednodušení udělá rozdíl maximálně 20%.

Hodnoty, které máš uvedeny ty, jsou tzv. střední hodnoty napětí článku. Tedy lze je právě využít pro poměrně přesný výpočet kapacity. Samozřejmě u nových článků, za standardní teploty a vlhkosti, a při zachování limitů nabíjecích a vybíjecích proudů.

Tak prosimtě ty vořechu viš co udává kapacitu ve Wh ? Napětí a proud , takže až tomu budeš rozumět tak sem napiš

Kruci, přísahal bych, že jsem tady už dával příspěvek.Vysvětlení je jednoduché, ta první baterka je LiFePO. Ty mají těžkou katodu a proto taky jen poloviční měrnou kapacitu.Ty 180Wh/kg baterky budou Li-Polky, ta 154Wh/kg bude jediná klasická Li-Ionka.

Ta první bude nějaký čínský šmejd s koeficientem 0,6 V tomto případě x1,9...

Je to podle šmejdovosti viz výše. Není výrobce jako výrobce.