Hlučný SSD M.2 NVMe disk ?

Ahoj, mám poměrně nově sestavený PC, ve kterém mám SSD M.2 NVMe disk od WD. Disk stále vydává takový zvuk, přirovnal bych to ke starému HDD disku, který stále zapisuje data. Žádný jiný disk v PC nemám jen tento 500GB.I když nic nedělám, všechny programy vyplé stále slyším nějaké zapisování a škvrčení viz totožné z tohoto videa.Mám v PC skříni dva ventilátory + ventilátor od procesoru, zkoušel jem oba v BIOSU vypnout, u grafické karty se ventilátory točí jen od +60 stupnu + takže odtud ten zvuk nejde.Zbývá jedině tento SSD, tak se ptám, je možné že to je běžný jev, dělá vám to také, nebo je možný vadný kus. Uvažuju o koupi Samsung 970 EVO 500GB abych to otestoval jestli jde opravdu o chybu toho WD disku.Například na tomto video to popisuje taky, ale tam přesouvá nebo kopíruje soubory, já nedělám nic. https://www.youtube.com/watchVe správce úloh když se podívám na disk vidím takřka 0% zatížení.Na disku mám chladič, který obsahovala samotná deska u těchto portu.Ještě mě napadlo, prostě disk vyndat a nabootovat třeba nějaký systém např Ubuntu z flashky abych se opravud přesvědčil, že ten zvuk zmiznul a bylo to z toho disku.Zde je video co jsem nahrál přímo z PC (všimněte si v pozadí toho piskavého zvuku) Doporučuju nejlépe na sluchátka. https://streamable.com/0v0oh

Odpovědi na otázku

SSD Z principu nemůže vydávat žádný zvuk.Musí to být nějaký ventilátoru. Zkus na 1 s postupně zabrzdil všechny ventilátory prstem. Nemůže to vydávat zdroj?Ještě by to mohl být nějaký kondenzátor. Teoreticky. Pak by to byla vadná součástka.

To neni pravda, i SSD muze vydavat zvuk, i kdyz obvykle je tak tichy ze to neni slyset.

A slyšíte to i když vypnete reproduktory?

Teoreticky ne ale prakticky ano, zastavil jsem všechny ventilátory v PC kromě zdroje, zdroj to nedělá, jde to od prostřední části desky z M.2 disku.Viz. videa co jsem zasílal, že ty disky opravdu vydávají hluk.Objednal jsem nový disk a vyzkouším ho jestli to bude totožný problém.

To může dělat nějaká cívka/měnič napětí/ cokoliv.. tzn. od pískání po bzučení. Taky se mi moc nechce věřit, že to dělá ssd.

je to tento zvuk https://www.youtube.com/watcha můžeš přirovnat s tím co jsem natočil já https://streamable.com/0v0ohpotvrdit to můžu na 100% dokud nezapojím nový disk M.2, pro jistotu jsem objednal i 2.5 SSD a pustím systém jen na něm abych vyloučil, že to nahodou nedělá něco jiného a abych si byl naprosto jistý že některé kusy M.2 dělajíNa tom videu to máte černé na bílém, že dělají hluk, prostě pískají, chrčí, jak čtou a zapisují data, je tam x součastek. Pro hluchého člověka takřka neroznatelné, pro lidi co mají dobrý sluch je to dost ostravné.

V disku jsou měniče napětí, takže to klidně trochu pískat nebo škrčet může. Ale nemá to na nic vliv.

jasně co se týká funkčnosti tam není problém ani co se týká teplot, vše funguje skvěle, jen jde o ten otravný zvuk

Jaké měniče napětí na tom disku podle vás jsou?

Všechny, které jsou potřeba To že SSD občas pískají nebo chrčí není nic divného a je to běžné.

A podle vás polovodičový měnič s kondenzátorem píská?

... nebo tedy může pískat? Jako že by se ten kondenzátor například choval jako piezoelektrický reproduktor? Hmmm...

Niektore kondenzatory sa vyznacuju tzv. mikrofonicnostou, najme keramicke, preto sa napriklad nemozu pouzivat v ceste audio signalu.Treba si uvedomit, ze SSDcko ma prikon 4-10W, a pri napati 3,3V obvodmi uz tecu ampere, ktore vytvaraju uz silnejsie elmag pole. Nevravim ze extra, ale ludske ucho je velmi citilivy organ a za istych okolnosti, uz mozu piskat aj napr. tantalove kondenzatory.

Dobrý den, nevím kde berete informace, že SSD bere 4 - 10W. Mám tu SSD od 240GB - 1 TB a odběr proudu při 5V není větší jak 0,18A při zápisu, takže při tomto proudu určitě žádné větší elektromagnetické pole nevzniká.

A čím to měříš? Je to střední, efektivní nebo špičková hodnota?Čipy a řadič na SSD se rozhodně nenapájí přímo z 5 V, ale snižujícím měničem vytvářejí potřebná napětí. M.2 nepoužívá jako napájecí napětí 5 V, ale 3,3 V. Pokud je potřeba vyšší napětí (například pro mazání bloků), tak se musí na disku vyrobit. A takových měničů je na disku hromada.

Jo a už Vám schází jen frekvence SS proudu? Ne? Na SS proudu se dá měřit střední nebo špičková hodnota? No bohužel můj osciloskop nic takového při napájení SSD disku neukazuje. Tak jako se tu udává proud na tom WD disku 2,8A, ale nikdo neuvede čas, který je tam uveden a to je 10 mikrosekund = 0,00001 s. Pokud by tam na tom plošném spoji tekl trvalý proud 2,8A, tak na oteplení spoje 80°C, by byla šířka spojů kolem 1 mm. A co se týká spotřeby disků M.2, které jsou napájeny napětím 3,3 V ( nemají v sobě měnič 5 /3,3V jako SSD SATA) , tak proud tam bude nejvýše 1,5 x vyšší (5/3,3V) a to ještě v tom nejhorším případě.

Tak to potom jsi slepý, protože pokud by se napájely rovnou z 3,3 V, tak by došlo k průrazu jak řadiče, tak čipů. Napájecí napětí aktuální generace řadičů je okolo 1 V, flash NAND TLC okolo 2,5 V (úrovně 1,8 V, 1,5 V, 1,2 V, 0,9 V, 0,6 V, 0,3 V a 0 V + tolerance), logika má napětí 1,2 V nebo 1,8 V, nechce se mi to hledat. Měniče jsou obvykle začištěné kusy křemíku bez plastového pouzdra. Vpravo nahoře, ten s kosočtvercem: https://images.anandtech.com/doci/14223/IMGP4714.jpgtady jsou dokonce mezi řadičem a flash tři levné v plastovém pouzdru, vedle jednoho jsou dokonce měřicí body: https://images.anandtech.com/doci/15139/IMGP7324.jpgPři mazání bloku, je třeba dosáhnout hodnoty až okolo 20 V (z technických důvodů ani není možné mazat po buňce, ale po bloku). Vysvětleno je to třeba zde: https://electronics.stackexchange.com/questions/431330/why-isnt...

SergeJan, myslene je to ako spickova hodnota pre bezne SSDcka. Priemerna hodnota moze byt kludne aj polovicna, ale plati ze cim vykonnejsi disk, tym vyssia spotreba a teploty. Napr. taky samsung 970 pro, ma v datasheete average prikon 5-6W, ale ked vidim tie teploty ako sa v plnej zatazi splhaju k 90°C, tak si myslim, ze berie este viac.Napr. WD Black NVMe SSD pisu spickovy prud az 2,8A, co pri napati 3,3V je skoro 10W. A prave tieto spickove odbery prudu svojim charakterom odberu, mozu sposobovat taketo zvuky.https://hexus.net/tech/news/storage/117050-... https://www.cnews.cz/micron-odhalil-nvme-ssd-r... A len tak pre upresnenie, NVMe ssdcka su napajane 3,3V.

Ano, opravdu může. Někdy může pískat i zatížený polovodič.

Zvuk můžou vydávat cívky nebo keramické kondenzátory. Nemusí to dělat nutně samotný SSD. Zvuk může vycházet i ze základní desky nebo ze zdroje.

zkus odpojit/vyndat ten disk, PC by se měl spustit i bez disku, minimálně do biosu by ses dostat měl.

To mu nepomoze. Ako pisali nadomnou, pravdepodobne piska nejaka cievka alebo kondik pod tym ssd-ckom, alebo niekde v okoli. Zriedka moze piskat aj samotne ssdcko (opat cievka alebo kondik na samotnom ssd-cku).Ak to ssd-cko vyberie, tak nic piskat nebude a nezisti co vlastne piskalo, ci doska alebo ssd-cko.Treba to ssd-cko vyskusat v inom pocitaci, co je lacnejsie riesenie ako kupovat este jeden disk.

Možná by pomohla redukce do pci-e.

Potom sa sem pride stazovat mu pc nebootuje...

Pokud mu funguje boot z NVMe, tak by mu bez problémů měl fungovat i boot z PCIe.

Tak přijde a vyřeší se to taky.

no právěže zjistí, pokud to byl disk, měl by ten zvuk přestat nebo se alespon zmírnit / změnit

Poslouchal jsem u otevřené PC skříně, šlo to slyšet, dal jsem restart najel do BIOSU a ticho.... přestalo to. Vyjel jsem z Biosu načetl Windows a najednou nic uplné ticho, minimálně tam šlo něco slyšet.Připadá mi jako kdyby to mělo nějaký spouštěš, třeba program v pozadí nebo něco. Nechápu to... Po startu systému se mi nespouští nic, žádný program, povypínal jsem i vše v procesech, mám čistý systém, nedávno nainstalovaný.Opravdu těžko říct...

Ventilátor ve zdroji?Rozhodně ne SSD. To může maximálně pískat.

Tak jsem myslel, že si někdo z lidí vystřelil, ale existuje vysvětlení viz.https://www.dell.com/support/article/cz/cs/czb... Já dodávám, že s největší pravděpodobností, v závislosti na tom, jak daný počítat spravuje napájení je možné, že se SSD vydávané zvuky shodou okolností podobají zvukům vydávaným HDD, ale nemají totožný základ. SSD nemají žádné pohyblivé elementy, které jsou právě u HDD nejhlasitěším zdrojem hluku.

dvakrat jsem tady uz poslal odpoved a cekam na schvaleni administratora.... tohle je tez diskuze za vsechny prachyno ve zkratce cekam az mi prijde disk M.2 a SSD 2.5 abych to prozkousel a mohl stoprocentne rict jestli to tyto disky delaji nebo nejinak diky za odkaz pekne vysvetleni, takze myslis ze je vhodne to cstate vypnout ? konkretne C3 to je rezim sleep https://www.dell.com/support/article/cz/cs/czb... nevite kde to vypnout na gigabyte desce od aorusu ? neda se tim neco pokazit ? co jsem se dival dost lidi to vyhledava v zavislosti kdyz jim crashuji hry tak to chteji vypnoutjenze me vse funguje mam max fps vsude akorat slysim tento blby zvuk

jo jeste jsem zapomel napsat v biosu ten zvuk nedela zacne to az po chvili ve windows

zkusil jsem vypnout cstate3 i cstate6/7. nevim no slysel jsem to porad

Jak PC restartuju a najedu do BIOSU tak to nedělá, začně to po chvíli ve Windows. Jako kdyby to něco spouštělo, nějaký program v pozadí nebo něco co chce zapisovat a číst data z disku.Kdyby to dělala deska píská to pořád i v BIOSU.. No říkám přijde mi 1x M.2 od Samsungu a druhý SSD 2,5,První vytáhnu ten starý, dám tam nový M.2 nainstaluju systém a zkusím nějakou hru či něco náročnějšího a uvidíme.Pak je zde varianta, že to dělat přestane, tak je jasné že bylo něco s tím původním diskem M.2 od Western Digital.Pokud to nepřestane a bude to dělat i u druhého disku, tak buď mám až dobrý sluch a nebo vy to neslyšíte haha :DTřetí možnost, odpojím všechny M.2 disky a nainstaluju systém na SSD 2,5 klasickém disku zapojeným kablíkama. Pokud to pískat přestane, tak to vylučuje možnosti že to jde od zdroje jak píšete i když říkám zdroj je v pohodě.

<OT>Raz petr88 a inde Jarosla.V - https://pc.poradna.net/questions/2973561-co-by-m...

Optimální stav je zalít měniče na SSD pružno pryskyřicí:https://www.dps-az.cz/vyroba/id:35698/z-aktualn... Dříve se to dělalo (pískaly i řadiče):https://images.anandtech.com/reviews/storage/Intel/710... Nejlevnější varianta je zamontovat SSD pod chladič se silikonovými poduškami:https://www.czc.cz/axagon-clr-m2-hlinikovy-p... Na Aliexpressu stojí méně https://www.aliexpress.com/item/32848953120.htmlCo je to za model SSD? WD Blue a Blue 3D jsem pískat ještě neslyšel. Black jsem v rukou neměl.

Jo, ja to znam - to mi zpusobuje SSD v jednom notebooku (Thinkpad E420 + Intel SSD 535). Dela to jen pri zatezi - rychlem cteni/zapisu dat.Ale nema to na nic vliv, jen je to na metr az dva slyset. Po te co dane SSD po 3 letech loni umrelo a Intel mi ho vymenil za novejsi typ 545s, tak to nezmizelo a dela stale, takze je to dane spis konstrukci napajeni na zakladni desce a tak pri zvysenem odberu proudu dochazi ke zvukove produkci. Ale je to jen tiche piskani na frekvenci cca. 2300 Hz.

dnes nainstalován novy samsung ssd m.2 a ten je tichy a nedela to co ten WDno uvidime.. :)

tak po delsim testu muzu napsat ze ten novy disk to dela take ale v x krat mensim rozmezi, nejde to takrka slyset musite jit az ke skrini a poslouchat, proste je to jak zapis dat takovy zvukale ten samsung disk je tichy oproti tomu WDmyslite ze to dela deska jo, ta by to delala orece i kdybych byl v biosu no proste stale ale tam je klidnerad bych kvuli tomu menil desku mam desku od gigabyteale podle me to dela vsem ono staci jit ke skrini, otevrit si ji a poslouchat, mozna ze ja mam ten zvuk vic vyrazny protoze mam az moc tichou sestavu co se tyka ostatnich ventilatoru

Jakou máš základní desku a zdroj? Asi blbá kombinace a chytá vyšší hramonické.

Nektere dosky maji moznost omezit EMI. Mne to treba pomohlo omezit sumeni ve zvukovce.https://www.techarp.com/bios-guide/pcie-spread-sp...

Mám SSD Kingston a píská. Sice ne moc, ale slyšet to je. Takže možné to je.

Dobrý den,mám v ntb nějaký samsung (označení nevím z hlavy) a při velkém vytížení také začne "bzučet/pískat" je to zvuk, který nelze popsat. je to slyšet jen pokud strojí větráky (není tedy třeba chladit), jinak to přebijí, ale potvrzuji, že SSD mohou vydávat zvuky.

Podobné problémy řeší vata do uší - nic to nestojí, účinek zaručen...