HDD

Ahoj, rád bych věděl jestli má nějaký význam si na běžné PC pořizovat například WD Black. Je to pc na všechno od práce až po hraní.

Ještě má i WD Black něco na NCQ.

Díky

Odpovědi na otázku

Ještě mám jednu otázku, a to jestli je pravda že když je jeden fyzický disk rozdělený na několi oddílů, dochází ke snižování výkonu disku.

Pokud pochopis princip fungovani pevneho disku, odpovis si sam. Na kruhove plotne jsou kruhove stopy, rozdelene na sektory. Plotna ma konstantni otacky a presto je obvodova rychlost na okraji plotny mnohem vyssi, nez u stredu plotny. Zacina se vzdy na vnejsim okraji, kde je rychlost nejvyssi. Smerem ke stredu plotny pak klesa. Pokud nainstalujes OS a pak disk rozdelis treba na pul, vubec nic se nezmeni. OS porad zustava na svem miste na zacatku (vnejsim okraji) plotny. Jina situace nastane, pokud si disk rozdelis a z nejakeho duvodu si potom nainstalujes OS na druhy disk. OS tak zacnes instalovat zhruba od poloviny plotny, kde je obvodova rychlost mensi, nez nakraji plotny.

Dobře systém sice budu načítat z nejrychlejší části disku ale co další data, když bude hlavička pendlovat mezi vnější a vnitří stranou plotny, nebude práve toto snižovat výkon?

Tady uz to bude velice individualni a z meho pohledu je velmi tezke vyjmenovat vsechny mozne kombinace. Podle zaplneni disku, jeho fragmentace, velikosti souboru, umisteni na plotne, cetnosi mazani a ukladani dat, docasnych souboru aplikaci, prohlizecu atd. Pokud bude disk zaplnen, stejne budou hlavicky kmitat po cele plose.

WD Black je to nejlepsi, co muzes mit, za jeste unosnou cenu. Ma 2 procesory, dvojnasobnou pamet cache oproti Blue, "zpevnenou" konstrukci a 5letou zaruku.