HDD ze Seagate NAS cloud nečitelný

Dobrý den, umíte mi někdo poradit: Měl jsem NAS cloud Seagate a ten selhal. Disk je však v pořádku. Koupil jsem si dockovací stanici ( SATA x USB ). Po připojení do NTB však není viditelný. Písmeno ve správci disků přiřadit nelze. Nelze vůbec nic. Na zařízení NAS bylo samozřejmě heslo. Děkuji moc za radu

Odpovědi na otázku

A mělo by jít tomu disku přiřadit písmeno? Ten NAS používá jaký filesystem, a je to RAID nebo jen single drive?Kdysi jsem vytahoval disk z nějakého WD externího síťového disku protože jsem to nepožíval a disk se hodil do desktopu. Disk měl nějaký linuxový filesystém včetně partice kde byl i systém té externí krabičky, jednoduše jsem odstranil co tam bylo a vytvořil partition dle sebe.

NAS Seagate by měl mít NTSF. Ve správě disků, že oddíl je GPT a někde jsem i zahlédl, že by měl být v NTSF. Vyčetl jsem, že po přiřazení čísla by byl vidět ve správci souborů. Nyní ho vidím jen ve správci disků a programech na správu disků. Jak odstranit co tam bylo ?

Pokud si si jistý že obsah toho disku tě nezajímá a nevadí ti že přijdeš o data, tak ve správci disků jednoduše odstraň všechny partition, případně je odstraň přes diskpart z příkazového řádku a vytvoř si vlastní podle potřeby.

Obsah mě právě zajímá. Byl to NAS, který odešel. Koupil jsem nový a nyní potřebuji kopírovat na nový. Jsou tam veškerá data za 10 let. Našel jsem program, který ji vytáhne. V programu obsah vidím, ale bude to stát cca 30USD. Takže poslední možnost.

No a co vidíš v těch Windows ve správci disků? Podle mě tam je partition která je podle mě nějaký linuxový file systém a windows s tím standardně neumí pracovat, pak stačí vhodný addon do systému nebo třeba do total commanderu, který ti ten FS umožní přečíst.A ten program. No taky možnost, otázkou je co vlastně vidíš. Vidíš partition nebo i obsah. Teoreticky byl ten obsah šifrovaný a budeš ho muset dešifrovat

Nyní zkouším právě ten LINUX LIVE. Tak uvidím co to udělá. Ve správci disku vidím disk 1, který je rozdělen na 5 svazků. Ale ani jeden nejde měnit. Vše je vyšedlé. Nabízí to pouze odstranit svazek. Jdu válčit . Děkuji moc a dám vědět.

Jinak pokud to sloužilo jako záloha, tak to není vhodný způsob zálohování.Teď asi přežil disk a umřel HW nasu, kdyby to bylo obráceně tak nemáš nic. Potřebuješ minimálně dvě samostatné zálohy, ideálně v jiné lokalitě.

ked to je zaloha, tak logicky ma zdrojove data inde. Na zalohu sa vyprdnut, zazalohovat zdrojove data znova.

Většina NASů používá linux OS a na discíh má filesystém který Windows nativně neumí ani číst. Podpora se dá (alespoň pro čtení) doplnit, nebo disk připoj k systému s linuxem. Měl by stačit i Live linux, který nabootuješ z flashdisku.S diskem zacházej opatrně, ať o data nepřijdeš. Pokud jsou na něm opravdu důležitá data (dražší než disk), udělej nejdřív kopii na další disk pomocí klonovacího nástroje a pracuj s klonem.

Když už ti běží livko linuxu, tak se přes GParted podívej, co je tam opravdu za souborový systém. Pak do toho vrtej.Kdyby tam byl normální ext4, tak i když tam bylo heslo, tak v linuxím správci souborů se k souborům dostaneš po zadání toho hesla. Možná jako root budeš muset změnit přístupová práva.

Pokud to nejaky zazracny program random stazeny z netu vidi tak je velka sance ze tam data jsou a HW neni nic poskozeno.Odhaduju na nejaky filesystem co nativne widle nepodporuji - pravdepodobne ext4Widle si s tim neporadi a nebo alespon ne jednoduse. Dej to kamaradovi co alespon tusi co je linux, pak je to trivialni operace.Alternativne pripojit k nejakemu jimeu NASu pres USB jako erterni HDD, Sylonogy bezi na linuxu a pak je to opet trivialni operace.A nebo vyhod tech 30USD pokud ti ta data za ty penize stoji.Profi firma to samozrejme taky udela ale rekne si 5-8k.