HDD varovanie CrystalDiskInfo

Ahojte, otestoval som si HDD programom CrystalDiskInfo a mám tam varovanie ktoré neviem čo znamená... Je možnosť resetu ? opravi ? (formatovanie hdd nepomohlo)

Odpovědi na otázku

Máš tam 8 podezřelých (nečitelných) sektorů (a budou přibývat). Disk se s tebou loučí, kup nový než bude pozdě. A formátováním rozhodně vadný disk neopravíš...

A dodatek: pokud na disku E máš data, o které nechceš přijít, okamžitá dobrá záloha na jiný nosič je na místě.

Zálohovat každopádně.Jinak pokud vadné sektory nepřibývají, může ten disk ještě naběhat mnoho let. Pořád se dá použít např. jako lokální mirror pro vzdálená data (např. složka Stažené soubory)Samozřejmě se může za pár dní odporoučet, ale to tak jako tak; takhle alespoň odpadá klasické "ale včera to ještě šlo!"

Na disku je celkem 8 sektorů u kterých se při čtení vyskytla chyba, ale díky samoopravným kódům se data podařilo opravit (nejspíš) a přečíst správnou hodnotu. Ale ten sektor byl označen jako podezřelý. Při pokusu o zápis do tohoto sektoru se označí za poškozený a bude nahrazen záložním sektorem (peending se sníží o 1 a u reallocated se čítač o 1 zvýší). Na disku ovšem může (a nejspíš i bude) více poškozených sektorů, jen protože se z nich nečetlo, tak o nich elektronika disku ještě neví."Opravit" to v zásadě nejde, jediné co jde, tak do toho sektoru něco zapsat a nechat logiku disku aby ho nahradila záložním. Což můžeš udělat formátováním, ale musíš použít "pomalý" formát, který skutečně zapisuje data na každou buňku disku. Rychlý formát jen smaže seznam souborů na disku ale skoro nic nepřepíše. Tento pomalý formát doporučuji dělat několikrát, a po každém formátu se podívat na počet peending a reallocated sektorů. Jakmile uděláš tak 2-3 formáty po kterých peending bude 0 a číslo u reallocated se nezmění, tak lze říci že je disk tak nějak stabilizovaný a lze ho používat pro nedůležitá data. Disk v tomto stavů může fungovat stabilně i několik dalších let a nebo se tam stále budou objevovat nové a nové chybné sektory.

Se ve Woknech nevyznám, ale to E: je oddíl nebo celý fyzický disk? Pokud je to fyzický disk, z kterého neběží systém, tak na něho pusť utilitu výrobce a ušetříš si zbytečné formáty jakéhokoliv druhu. Lze použít Data Life Guard pro Win.Pokud z něho běží systém, tak musíš použít totéž, ale ve verzi pro DOS, tj. spustit z flešky, CD.....Pak tam máš docela dost chyb přenosu dat mezi řadičem a diskem. Podívej se na čistotu konektorů, případně vyměň kabel.

Podle screenu Crystal Disk Info to E je jedinný oddíl na fyzickém disku. Systém z toho na 99% neběží. Psal že mu formát nepomohl, tak hádám že to byl jen datový disk.

Dík za výklad. Formát mu nepomůže. Musí spustit vestavěnou utilitu v HDD na kontrolu povrchu ploten.Tento disk je starý Green, s FW na audio-video. Takže doufejme v datový. I když jsem viděl pár počítačů, kde byl použit jako systémový, k plné spokojenosti uživatele.Mimochodem, podezřelý sektor se zaznačí při problémech se zápisem, když se data zapíšou v limitu sice úspěšně, ale až za použití hrubého násilí zvýšeným zápisovým proudem. Nikoliv při problému se čtením. Na to je položka 01.Nikdy jsem nepochopil, jako hardwerář, proč je výrobcem disků tato položka zřízena. Pokud je problém ať se zápisem nebo čtením, tak je to na každá pád vada povrchu plotny. Ba naopak, vytváří zbytečné problémy uživatelům. Na co je mi sektor, do kterého data nějak nahulákám, ale časem je zapomene a řadič se je snaží dolovat do zrakvení výkonu disku???Pokud je problém s č/z, tak proč FW nespustí vestavěnou utilitu na kontrolu povrchu ploten automaticky-nevím.