HDD se nehlásí, Bios ho nevidí

Zdravím. Po reinstalaci windowsů se mi na notebooku přestal hlásit HDD. Windows běží na SSD disku a HDD sloužil, jako datové úložiště, takže se ho instalace vůbec netýkala.Po reinstalaci windowsů se mi tento disk nehlásí. BIOS ho také nevidí, ale disk se normálně točí a připadá mi, že i načítá data.Je možné, že je poškozený nejáký zaváděcí sektor, nebo nějáká tabulka, ve které jsou zapsané sektory? Nevím přesně, jak to popsat. Data poškozená nebudou, jen počítač není schopný disk rozpoznat. je něco takového možné?Jinak HDD jsem zkoušel přes extejní case napojit na USB a výsledek je stejný. Točí se, načítá, ale nezobrazí se.Existuje nějaký program, který by mi mohl s tímto pomoci? Děkuji za odpověď.

Odpovědi na otázku

Zeptám se je vidět ve správě počítače? potažmo ve správě disků? Jinak:Měl jsem stejný problém se svým diskem. Točil se jak kdyby běžel normálně (což udělá napájení) ale disk byl neviditelný pro všechna zařízení kdekoliv jsem to zkusil. Nakonec mi řekli že data z disku mi dostanou ven za 14-16tisíc. Tak jsem se sním rozloučil, ale nechci malovat čerta na zeď.

No jako záchranu dat to beru jako poslední možnost, ale pokud nebude jiná možnost, tak do toho asi budu muset jít. Mám tam dost důležitá data. A ne, ve správě disku ho nevidím.

Tak jistě, pokud ho nevidíš v BIOSu, nemůžou ho vidět ani Windows. Máš důležitá data na jediném disku bez zálohy? To nebyl dobrý nápad...

Zálohovat, zálohovat, zálohovat...tahle poučka už zazněla asi miliónkrát všude možně, a stejně si lidi nedají říct. Bohužel, ta důležitá data teď nebude snadné získat zpět. A ani levné...Hlavně si teď s tím diskem už nehrajte, protože každý zásah může znamenat hřebík do rakve zbytkům dat na něm. Nejlépe hned odnést do firmy specializující se na záchranu dat.

To je úplně jednoduché, pokud HDD není vidět ani v BIOSu, tak je to hardwarová chyba. Vyzkoušej jiný kabel a zapojit disk do jiného portu, který je určitě funkční (třeba přehodit s tím SSD). Pokud ho ani tak neuvidíš v BIOSu, tak to jistí popelnice.

Vyzkoušeno to je. Píšu, že jsem zkoušel externí case a USB. V tom konektoru co byl tento původní disk mam teď daný jiný HDD a normálně běží..

Tak v tom případě je po disku. Bude to oříšek i pro záchrannou firmu.

Kdyby byla poškozená jenom ta tabulka, disk by byl vidět ve správci disků, jenom by byl nečitelný (RAW) nebo (zdánlivě) úplně prázdný (bez oddílů).Pokud disk není vidět ve správci disků, což je pravděpodobné, když není vidět ani v biosu (za předpokladu, že jsi se dobře díval nebo pokud není připojený k nějakému přídavnému řadiči, což ale u laptopu nepředpokládám), jedná se o HW závadu. Zbývá disk vyzkoušet na jiném počítači a pokud nebude fungovat ani tam, je po něm. Pokud tam nemáš data, za jejichž obnovu bys byl ochotný zaplatit několik tisíc korun...(Zálohovat, zálohovat, zálohovat.)

Děkuji za odpověď. Zkusím nějakou firmu a nechám si nacenit opravu..

Po poslednej aktualizacii som mal podobny problem so svojim 2TB HDD zrazu zmizol a obsah nebol dostupny. Skusal som hocico a nic. Tak som sa snim rozlucil ze isiel na vecne casy. O 2 tyzdne neskor zrazu tam ten disk svieti, wtf ? :) sam sa opravil? Skor niejaky zadrhel vo Windowse. Odporucam teda vsetky aktualizacie. Ak to nepomoze tak potom zo zalohy a kupit novy disk

A jak to souvisí s tím, že není vidět ani v BIOSu? Ani na externím kabelu?

Ako som spominal skusal som u seba vsetko vratane UEFI biosu a tiez som tam svoj disk nevidel. Po case sa sam objavil a daval som to za vinu Windowsu pretoze, jedine co som spravil bola aktualizacia na novu verziu OS. Samozrejme to nemusi byt tento problem :) len sa snazim poradit a poukazat aj na ine skutocnosti.

Windows fakt nemůže ovlivnit, zda je disk v BIOSu vidět nebo není.

Ahoj.I u mně nastal problém.Přechod z Win7 na Win 10 a druhý disk je neviditelný i pro BIOS.Sice tam nejsou nějak zvlášť důležitá data, ale nyní ani nevím jak ten disk vlastně zprovoznit jelikož ho prostě nikdo nemůže načíst.Zkoušel jsem i linux ale je to marný. Vůbec nechápu co se s diskem mohlo stát. Aby ho BIOS viděl tak si musí nějaká data přečíst z plotny, takže s největší pravděpodobností se z plotny smázlo to co disk oživí pro BIOS počítače.

Pokud disk zmizel z biosu (dříve tam byl nebo jiný disk ve stejném slotu se v biosu objeví), nejde o zádrhel ve Windows.