HDD rychlost

Ahojte, prosim chcem sa opytat. Zakupil som si HDD 1TB Seagate https://m.alza.sk/seagate-barracuda-hdd-1tb... rychlost, ktoru udava vyrobca je 210MB/s citanie, ktoru som aj nameral, ked mal disk cca 20% zaplnene, ale ked som tam dal subory a obsadil disk na cca 35%, tak rychlost uz padla na 190MB/s. To znemana, ze ked je tam viac suborov na disku, tak sa spomaluje? dakujem

Odpovědi na otázku

U sekvenčního zápisu to odpovídá zmenšování průměru plotny.Pokud tam sypeš malé soubory, tak datový tok neklesá jen se zmenšováním průměru plotny, ale také se už počítá zdržení lítání hlavičky do tabulky souborů a zpět na zapisovanou stopu. Pak už podle velikosti a počtu souborů datový tok jde násobně dolů.

disk z principu nemoze mat stalu rychlost citania pre celu kapacitu. Urcite vies, ze sa toci "nejakou rovnakou rychlostou" z coho vyplyva rozna obvodova rychlost na roznych miestach disku. Preto na vnutornych stopach musi citat pomalsie a na vonkajsich stopach rychlejsie. Co sa zaplnenia tyka, tak narasta fragmentacia = spomaluje sa prenos.

Rychlost som meral cez CrystalDisk Mark. To znamena, ze ked tam mam hru, ktora ma 100GB a moze mat mensie subory, tak rychlost klesne? dakujem

Tak.

Takze po kupe HDD ma plnu rychlost ale ked sa zaplni na 50% a klesne je to v pohode?

Ne.HDD má stejnou úhlovou rychlost a díky tomu vcelku předvídatelnou přístupovou dobu. Ale obvodová rychlost je na začátku plotny zhruba poloviční než na jejím konci. A kde se zrovna bude váš soubor nacházet, o tom rozhoduje souborový systém a jeho ovladač.Pokud chcete mít mermomocí jistotu, že hra bude fungovat nejrychlejším možným způsobem, vytvořte jí samostatný oddíl na konci disku, ne o moc větší než je samotná hra. Ale je to hovadina.Pokud používáte jakýkoli aktuální souborový systém, máte na disku nějaké volné místo, dejme tomu 10%, a neděláte nějaké specifické vylomeniny, pak se vás fragmentace prakticky netýká.

V jednoduchsti povedane, ze disk sa rozbieha a konci niekde na konci? :D troska jednoduchcsie

zober si kruzidlo, pichni do papiera a urob kruznicu r=2cm; potom urob kruznicu r=4cm. Urobil si ich na 1 otacku kruzidla, ktora z tych kruznic je dlhsia? Tak to je tvoja odpoved, rameno precita na 1 otacku viac dat na kruznici r=4cm, chapes?

https://www.hdtune.com/tam si pozri obrazok ako na zaciatku testu ide cojaviem 170 (vonkajsia strana platne) a na konci 85. Tak to je.

Kde na obrazku prosim?

ved ten uplne prvy co na teba vyskoci

Ta modra cara..