HDD pro data a zálohu

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, který HDD je v současné době nejvýhodnější v poměru cena-spolehlivost-kapacita pro uložení dat (cca 90% fotky).Velikost by měla stačit 1TB (ale nevychází už 2 TB cenově lépe?). Ukládám cca 150 GB dat ročně. Ukládání dat praktikuji tak, že mám 1 HDD v PC, na druhý v doku zálohuji a po zaplnění toho v PC ho nahradím novým. Díky moc!

Odpovědi na otázku

pokud to nehodláš furt někde tahat, tak optimální řešení je:Externí box Axagon EE35-XA3https://vymenne-kity-boxy.heureka.cz/externi-box-axagon-ee35-xa3/a dovnitř např.WD RED NAS 1TB, SATA, WD10EFRXhttps://pevne-disky.heureka.cz/wd-red-nas-1tb-sata-wd10e... pokud bys potřeboval disk "cestovního" provedení, tak boxík:Externí box Axagon EE25-XA3https://vymenne-kity-boxy.heureka.cz/externi-box-axagon-ee25-xa3/a dovnitř např.https://www.mironet.cz/hitachi-travelstar-5k1000...

Díky moc, jde mi jen o ten HDD, jinak používám dokovací stanici Axagon k plné spokojenosti.

Dokina je na zálohování nevhodná - očvachtáš konektory na disku a máš po datech. Taky ti HDD nijak nechrání mechanicky, když ho máš někde uložený.Dokiny jsou pro servisáky, není to řešení na domácí zálohování dat. Myslel jsem, že ti na tech datech záleží - ten boxík není zas tak drahý, ne?

Kupujem najlacnejšie, pretože zálohy disky nijako neopotrebovávajú a ich životnosť je kvôli tomu vysoká.https://www.alza.cz/seagate-barracuda-1tb-d44...

Suhlas, moja rec, ak sa nejedna o server v ktorom musi bezat HDD nonstop a motory sa tak opotrebuvavaju, taktiez by som volil co najlacnejsi a co najpomalsi HDD s co najvacsiou kapacitou. Okrem toho ci mensie otacky ma disk, tym je spolahlivejsi, menej citlivy na mechanicke poskodzovanie (opotrebovanie). Je aj lacnejsi, ako pomalsi a tiez treba podotknut, ze dnes uz nie je rozdiel taky vyrazny medzi diskom 5400ot. a 7200ot./min. . Ak sa jedna o zalohovanie napr. raz za tyzden a este v pozadi (ze si idem zatial urobit kavu ci co), tak urcite by stacil pomalsi disk, kludne aj ako USB vo WiFi routri pripojeny (tak to mam ja).

Tomu co radis vyhovuje i nejaky WD - green. Coz je vlastne odpad z vyroby.Ale kazdemu zalezi na jeho datech ruzne.

Jemu ide o zalohu dat a nie o 24/7 prevadzku ako v serveroch. Disk sa nikdy neopotrebuje, pokial bude bezat 1 hodinu raz za tyzden. Naviac lacny disk a v podstate predstavuje omnoho menej opotrebovavany. Naopak vykonne disky maju aj 10tis. otacok, maju tam nas.rane aj 3 platne a tym padom je tam menej priestoru, viac tepla, vyssia tlak, obrovske vibracie, atd. atd. atd. . Skoda reci. Vies o tom tolko vela, ako si ukazal... poradit niekomu kupovat disk za 5000 Kc ak tento disk bude bezat raz za tyzden na hodinu, je viac nez trapne... je to jak z Kocurkova fakt totok.

Hele, ty svoje data klidne sver nejakymu 2,5 SMR s 128MB cache... Ja se o sva data docela bojim.

Pokud máš data pouze na jediném disku, tak je úplně jedno, jaký to je, protože odejít ti může i ten nejdražší. A u jednoho kusu ti nepomůže, že má statisticky třeba o pár procent nižší poruchovost.

Tak to si nikdy nekopiroval vic jak 15GB na SMRko najednou. Vytuhne to v pulce a dalsich 20 hodin jede disk na 100 procent a prerovnava a prerovnava... a prerovnava. Necekam 20 hodin / 15GB.Z hlediska pravdepodobnosti selhani HW je to jedno. Souhlas. Ale z lediska pouzitelnosti je to nebe a dudy.

Jedna zaloha a ke vsemu nejaky externi HDD? Nevim jak moc ti na tech datech zalezi ale asi ne prilis. Nicmene, pokud nejaky HDD tak 3,5, WD - RED/BLACK/GOLDByt tebou poridim si nejaky serioznejsi cloud. OneDrive 1T vyjde na cca 1800/rok.Neresis redundanci, neresis poruchu HDD, resis jen pripojeni k netu. A na svem stroji mas moznost mit synchroni kopii pro pripad ze budes offline.

osobně se paranoidně domnívám, že je záhodné mít jednu ze záloh pořizovanou zcela bokem mimo nějaké automatické zálohování cloudem abych měl jistotu, že se tam stejně automaticky nepropíše nějaká chyba.

a pak jsem objevil BTRFS :))

a i ten OneDrive na verzovani - automaticky.

Nikdy v zivote by som svoje data neposielal cez internet. Pisem to preto, ze osobne mam pristup k tisickam dat uzivatelov. To len tak "aby rec nestala" alebo ked tak "mimochodom" ako sa tiez vravieva... :). Opakujem: NIKDY V ZIVOTE by som svoje cenne data neposielal do internetu, tam vobec nejde o to, ze ty si zaplatis spolahlivy "Cloud Service" ale ide tam o to, ze NIKDY NEVIES kto a kedy a akym sposobom "ukradne" data. Este v dnesnej dobe... ked kazdy druhy usiplesk 15 rocny skusa odolnost a zdravy rozum ludi :D. Hlavne ze admin Google serverov ma heslo "admin123" super no... fakt super... :).

Dve slova - Veracrypt kontejnerAle ty tu najednou resis bezpecnost ukladani na urovni uniku dat. Ale na jeho fotky nikdo neni zvedavej, tech je plnej internet.

mám pár ryze osobních dat na cloudu - ale ve Veracrypt kontejneru. Docela by mne zajímalo, jak by se do nich někdo dostal, když nezná heslo a ani netuší, zda není navíc potřeba souborový klíč.

Presne. Souhlas.Netrivialni heslo nad 20 znaku. SHA512. AES. Bezna pripona RAR/ZIP/AVI/...A muze si na tom kdokoliv zkouset co chce. Do prichodu kvantovych pocitacu to neda ani ten nejdrsneji 15-ti letej fakan s pristupem k trilionum soukromych uctu.Jeste poznamka pod carou... Doporucuji v kombinaci s dropboxem ktery umi sync jen rozdilnych bloku a setri tak datovy provoz a cas.

Parametr "spolehlivost" u jednoho disku neznamená vůbec nic, selhat může bez varování kdykoliv jakýkoliv. Bezpečnost dat se dá dosáhnout pouze tím, že v každém okamžiku máš k datům ještě minimálně jednu bezpečnostní kopii. Že tvého popisu se mi zdá, že kopii neděláš. Takže ať zvolíš jakýkoliv disk, tak je jen otázkou času, kdy selže a o data přijdeš.

Souhlas. Ted resim serii enterprise HDD - WD GOLD 6T. z 6-ti koupenych3 x mrtvy hned1 x 208 vadnych sektoru pri vytvareni pole1 x 1078 vadnych sektoru pri vytvareni pole1 x ok, radeji jen v hotspare - nez vyridim reklamaci tech prechozich.Spolehlivost disku je jen cislo. Ja sem si - ciste statisticky - vybral porouchane disky na 431 zivotu dopredu :DSelhat muze kdykoli, cokoli.

To je slušný, že 6 hned 3 mrtvé :)

Krabice s HDD musela spadnout docela natvrdo, to není normální.

Souhlas. Ale vždyť píšu 1 HDD v PC, na druhý v doku pravidelně zálohuji. Fotky s SD karty mažu až jsou na dvou discích. Takže data jsou na dvou HDD. A nejcennější fotky mám ještě v cloudu.

Ok, tak jsem tvůj popis úplně nepochopil. Tak jak to píšeš teď, je to ok, dělám to podobně.

A nebo za stejne penize 5-6 let OneDrive...A to nepocitam spotrebu elektriny.Jo, funkcni to je (osobne bych sel do SYNOLOGY), ale bez UPS a nejakeho nastavovani se to neobejde, pokud to se zalohou myslis vazne.V tomto pripade je to ale "kanon na vrabce"

Já to vypínám automatem a mám to s tímto podporovaným UPShttps://www.alza.cz/cyberpower-ut850eg-fr-d55...

"Já to vypínám automatem"jsem si představil něco jako tohle:http://images5.fanpop.com/image/photos/29900000/Hot...

Raději VSS Vintorez nebo Dragunov SVU https://www.armadninoviny.cz/domains/0023-armadninovin...