» Poradna » Notebooky

HDD do Notebooku.

Zdravím, už delší dobu si chci koupit nový ntb na práci a hraní her. (Jo vím, že to neradi slyšíte...). Padl mi do oka Lenovo Legion Y540 (https://www.czc.cz/lenovo-legion-y540-15irh-... ). Ale má to háček... Ntb má jen 512 GB SSD... Na M.2 PCIe slotu.Takže dalo by se doplnit o HDD ? Například tohle : (https://www.czc.cz/seagate-barracuda-pro-2-5... ) ?Díky.

Odpovědi na otázku

Máš tam volnou pozici pro 2,5" disk, takže můžeš vklidu přidat. Navíc můžeš přidat i RAM do druhého slotu.

A proč? Pokud to má být na úložiště her, tak na HDD zapomeň, zvlášť na 2 a více TB, jsou to SMR disky, na běžné používání skoro nepoužitelné, a kup druhé SSD.

To hodně záleží. Na HDD bych házel věci, které nepotřebujou rychlost SSDčka. Filmy, fotky, nějaké programy a klidně i starší hry (Dejme tomu [příklad] Mafia 2, která si myslím SSD úplně nepotřebuje).Jasně jsou hry a programy, která na SSD být "musí"....

Problém je, že SMR disky jsou reálně použitelné jen na archivaci, i starší hry na nich budou mít problémy, takže jseš omezen normálními disky do 1 TB a to už začínají být ceny nějakých lowend SSD zajímavé.

S tím "normální" disky bych byl opatrný. ST 500GB je už SMR. Kdežto WD 500GB LPCX je PMR. Pak je také důležité jak vysoký HDD může použít. 1 TB 7mm jsou SMR, ale 9,5 ještě budou PMR.Pokud se ze SMR čte, tak bych se toho nebál. Těží z vyšší hustoty dat. Ty pětistovky mi dělají při čtení rozdíl tak 9-12 MB/s s výhodou pro SMR.Dále si SMR nevede špatně v sekvenčním zápisu. Ale zápis většího množství dat, pokud nemá volné zóny, je katastrofa.V Linuxu SMR zlotřile používám jako systémový protože v běžném provozu v rychlosti má znatelně lepší výkon než PMR. Je však pravdou, že z 500 GB je obsazených 20 GB, takže volných zón hafo a čtu jen z okraje plotny.