HDD 3TB na windows 7 64bit a starsi desce

Dobry den, potrebuji pripojit 3TB HDD jako bootovaci disk k pocitaci s deskou Gigabyte GA-880GMA-UD2H rev. 2.0 (http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-880gm... ) jako nahradu puvodne propojeneho 2TB. Windows 7 Ultimate 64bit, BIOS puvodne posledni originalni verze F5 nahrazena verzi, zrejme, neoficialni F6f, ktera ma udajne umoznovat pripojeni harddisku vetsiho nez 2TB, tedy zvladat UEFI/EFI. V ramci tohoto BIOSu vsak moznost zapnuti tohoto rezimu nevidim, tedy asi to taky neumoznuje.Disk jsem take zkusil naformatovat na GPT, ale windows hlasi, ze to nelze na GPT nainstalovat.1)Umely by si s tim poradit vyssi verze Windows nebo je to zasadne hardwerovy problem.2)Fungovalo by, kdybych jako systemovy poridil SSD disk a tento 3TB pouzival jen jako datovy? Win 7 by ho videly jako 3TB disk?

Odpovědi na otázku

problém by vyriešila inštalácia systému v režime UEFI

Pokud MB neumí UEFI, tak smůla. ☺

UEFI je aj v core2 doskách

Ne. Není.

Na DP35DP ho mám aj keď neviem či v princípe ten istý ako je na Skylake

jak jsem psal, mam beta BIOS F6f, ktery by dle net zdroju mel UEFI umet. v ramci biosu vsak moznost vypnout/zapnout uefi nevidim, tedy zrejme deska/BIOS to preci jen neumi. na oficialnich strankach UEFI neni vubec zmineno, ani u novejsich revizi desky.

pokiaľ však motherboard nepodporuje UEFI, tak máš smolu

v tom prípade kúpiť použiť variantu SSD + HDD ako dátový disk, s tým už operačný systém nebude mať problém

diky, myslel jsem si to a takhle to udelam

jen pro mou informaci, je to tedy pouze HW problem, instalace novejsich WIndows (8..) by nepomohla?

inštalacia novšieho systému by nepomohla..

Pomohla by pokud by byl disk v GPT a deska podporovala UEFI. Windows 7 a starší neumí pracovat s tak velkými oddíly.

Zajímavé, mé Windows 7 to s GPT (a s diskem 3TB) umí...

http://forum.giga-byte.co.uk/index.phpPročti si toto pořádně. Já jsem to kouknul okem rychle, má stejný problém a nová verze BIOSU mu pomohlo to rozchodit. (koukni pořádně, fakt jsem to lítnul okem)

to jsem cetl. on vsak resil pripojeni externich HDD. to se me netyka. odstud jsem se take dozvedel o tom F6f biosu, ten to vsak neresi.koupil jsem 3TB HDD neveda o tomto problemu, uz jsem delsi dobu zadny PC nestavel, tak jsem o problemu vubec nevedel. SSD jsem stejne chtel casem koupit tak uz to poresim i za cenu nechtene investice

Tak v tom případě SSD. Ber to jako dárek od sebe, pro lepší chod PC.

a čo tak skôr urobiť upgrade toho PC? teda kúpiť novu dosku, prípadne procesor a budeš mať zas na pár rokov pokoj, al zároveň budeš mať novší hardvér s podporou UEFI

o tom jsem taky uvazoval,ale odhaduji, ze casova narocnost a investice do ssd je vyhodnejsi a vetsi brzda je pomalost HDD nez procesor. potrebuji predevsim skladovat velky objem dat, rychlost procesoru uz me tak netrapi.

To je rozumná myšlenka. Uvidíš sám, že až nasadíš SSD, bude staré PC jako raketa. ☺

Na HDD ovšem budeš mít původní rychlost SSD ti urychlí pouze běh SW (OS je také SW). Pokud chceš skladovat na PC velký objem dat, je naprosto jedno zda je OS na HDD nebo SSD z hlediska sběrnice.

tu ide ale o to, že on nemôže použiť 3 TB disk ako sytémový, pretože BIOS to nepodporuje..takže ho môže použiť len ako disk dátový, pretože Windows 7, nemá problém s GPT..

Na systém já vždy měl zvlášť HDD, takže mi datová souvislost uniká. Z hlavy mohu vyjmenovat 420 MB, 520 MB, 800 MB, 2,5 GB, 20 GB, 120 GB, 250 GB, pak rozdělených 500 GB a nyní už jen SSD běžně vystačím se 120 GB.> Datové HDD má na vedlejší "kšandách", SATA1, 2 ...

tomu rozumim, ale nyni potrebuji vyresit pripojeni toho velkeho HDD a investice do ssd beru jako nutne (zlo) bych to mohl vyresit bez nutnosti zbavovat se desky atd.

Nešlo by nainštalovať W7 v režime UEFI?

Nešlo, deska nepodporuje UEFI.

Dosť nová predsa (nemyslím < 1rok)

Mám stejnou desku cca pátým rokem...

Disk lze rozdělit na oddíly, kdy jeden může být systémový a další datové, tím lze obejít jakýkoliv limit ohledně PC.

ale klasický BIOS jednoducho neuvidí 3 TB disk..nepodporuje to..musiš mať UEFI, nie BIOS

To nevím na Intel deskách (mnoho let zpět) mi normálně běhaly i větší disky (EFI, OS byl vždy x64). Starší desky pouze s původním BIOSem mám jen jednu, jenže tam je XP, čili jsem tam nikdy větší disky neměl. Jinak jeho specifikace je:PnP 1.0a, DMI 2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 1.0bv hlavě to nemám, podíval bych se co je - není možné. Pokud je tam nějaký upravený BIOS, flešnout zpět původní doporučený.Možnosti:1. Dva 2TB disky.2. Pole RAID 0, zřetězení, prokládání 2x 2TB.3. Ext. USB box, zde je třeba se podívat co říká výrobce boxu, nebo test.

Klasický BIOS 3TB disk uvidí, a dokonce je schopen z tohoto disku i nabootovat, má to ale veliké ALE: Disk nesmí být typu GPT, nýbrž typu MBR, což značí, že nelze vytvořit oddíl větší, než 2TB. Údajně lze na zbytku vytvořit druhý oddíl (nepovím, jestli primární, nebo extended), ale v tomhle nemám tak docela jasno a nezkoušel jsem to.Osobně se kloním k variantě mít menší disk jako systémový (může být jak plotnový, tak SSD) a ten disk 3TB mít jako datový (pochopitelně typu GPT).A malá poznámka: Po dobu instalace je lépe tento disk odpojit, může totiž instalátoru vadit...

Tak si to pamatuji dobře a určitě byly všechny oddíly primární. Instalátoru často vadí i víc disků v PC najednou a mohou být jakékoliv.

ano, takhle mi to slo,tedy MBR a rozdeleno na maly disk systemovy, pak se automaticky na zbytku nabizel vytvorit 2TB oddil, ale jak se jevil zbytek si ted nevzpomenu. nechtel jsem ze zasady datovou cast delit na mensi, pak me to vzdy stve, prepinani mezi diskama, kdyz mam neco dohledat. koupim nejakou 120 SSD nad cimz jsem uz stejne uvazoval dlouho,jen z vrozene setrnosti to oddaloval. ceny tak prijemne rychle padaj, ze jsem jeste chtel pockat na vetsi kapacitu za rozumnejsi penize, no ale co uz.

Ovšem kapacity disků nejsou nekonečné a 3 ani 5TB není žádná sláva. Já bych ti doporučil dělat to jako většina lidí vč. mě, data dělit podle kategorie (v nefiremní oblastí třeba (fotky, videa, textové dokumenty, internet ...), a vždy jim vyčlenit fyzicky samostatný disk, je zde i zvýšení bezpečnosti, všechny odejdou na věčnost málokdy najednou, v opačném případě (jediný disk) musíš brutálně zálohovat, pokud umře - je pryč vše.> Přepínání mezi disky je naprosto bez problému, u síťových či externích disků také nemáš na výběr. Vynikající je TotalCommander.http://abload.de/img/snap8757f2by7.pngpro data nebo zálohy bych klidně doporučil i větší disk než 3 TB, např.:WD Elements Desktop 5TBhttps://www.alza.cz/western-digital-elements-... cena pod 1,- Kč za GB, 4.660 GB využitelných. Nezávislé na desce USB 2.0 i 3.0 bez problémů mezi 100 - 145MB/s, podle zaplnění.

Když gigabyte, tak co řešení přímo od nich?http://www.gigabyte.com/microsite/276/3tb.html

No je to dlouhý, ale je to řešení. Neni potřeba měnit celou desku, stačí si pořídit řadič který to umí za několik stovek. Moje stará deska Asus P5e64WS neměla problém ani se 4TB diskem, problém měla s tím když se disků připojilo víc jak 5 najednou, pak disky nebo dvd mechanika vypadávali. Tak jsem si řekl že zkusím řadič se SATA III by to molo být ještě rychlejší. Koupil tento řadič https://www.czc.cz/kouwell-pe-115/72930/produkt No a rychlý to bylo úplně stejně jako na SATA2. Ono 6G je úplně zbytečné když mechanický disk jede průměrně 150-170MB/s a ten nejlepší co mám kolem 200MB/s. Vlastně to má význam vlastně jen pro dobré SSD které zvládá vyšší rychlosti. Nj ale po malém upgradu zdarma když mi týpek nechal z přestavby desku z barebonu acer s i5 se mi stalo to že disk sice byl vidět, ale nešlo z něj nic číst. Myslel jsem že je v pytli a tak jsem koupil další 4TB, ale ať jsem dělal co jsem chtěl, byl vidět jako 1,7TB a žádné další místo na něm vidět nebylo. Až pak mě napadlo že by to mohlo být tím UEFI, tak jsem do toho strčil řadič a disk je vidět bez problému jako 4TB. Takže řešení je relativně jednoduché, akorát řadič musí mít vlastní bios s podporou UEFI. Ještě bych dodal že kdo by to zkoušel ať počítá s tím že start PC bude pak pomalejší o detekci řadiče a disků řadičem a to až o 10 sekund. Pozor na to že řadič sice umí až 6G, ale podle toho do jakého PCI-e se to strčí. PCI-e 16x je sice udáváno 6G, ale v té staré desce mi tedy jel jen 5G i když to v něm bylo. Teď to mám asi v PCI-e 4x protože ta deska nic lepšího navíc nemá a píše že jede 2,5G . Windows z něj provozovat jde, ale musejí se nainstalovat ovladače. Taky případně doporučuji koupit nějaké delší kabely a normální kabely jsou často moc krátké. To by bylo asi tak všechno .