HDD - MBR nebo GPT

Dobrý den všem,rád bych se vás zeptal, jaký formát HDD zvolit, když jsem zakoupil nový HDD Toshiba p300 3TB. Na systém a jiné záležitosti mám SSD. Prosím tedy o radu, jaký formát zvolit MBR nebo GPT, případně podle čeho se rozhodnout. Na HDD budou filmy, fotky, hudba, dokumenty, ... Děkuji moc všem.

Odpovědi na otázku

MBR poporuje max 2TB, tj odpoved je snad jasna

Disk je větší než 2TB, takže MBR nepřichází do úvahy, nebylo by možné využít celý disk o té velikosti 3TBTakže GPT

Rozhodnout se podle velikosti. Nad 2TB musí být GPT, takže máš rozhodnuto

A není to náhodou tak, že to platí pro oddíl a ne pro disk? Já to neřešil, ale po googlení bych řekl, že si s 3 TB diskem teoreticky poradí i MBR.

Pro mínuskáře např info tu:https://superuser.com/questions/758262/make-3tb...

Teoreticky, ale je to nestandardní. Moderní OS umí pracovat s GPT. Není důvod u datového disku vynucovat MBR.Jedině že by to byl externí HDD a chtěl ho používat s nějakým zařízením bez podpory GPT, ale takové zařízení nemusí skousnout ani >2TB disk jako takový.

Netvrdím že je to standardní. A asi to ani není vhodné pro nějakého kdo se v tom nevyzná. Já jen reagoval na to "musí" (JackBrno) a "jediná možnost" (JendaLinda), když to řešit jde, byť nestandardně

Mínus není ode mně, protože tohle nevím a je klidně možné, že to je jak píšeš. Ale osobně disky nedělím, takže to mě ani nenapadlo zkoumat. Pro mě disk > 2TB = GPT

GPT je jediná možnost.Jenom drobnost, Windows má zřejmě nějaký problém s tím, když jsou v systému současně disky s MBR a GPT. Potíže ale dělají jen velké půlroční updaty. Musel jsem odpojit HDD a nechat jenom SSD, aby se update provedl. Takže je potřeba na to myslet.

Super, díky moc všem za odpověď. Jsem rád, že tak rychlou. Dokázal by mi prosím prosím ještě někdo vysvětlit, abych sám věděl. Když bych měl tedy například 1TB HDD, tak tam se rozhodovat podle čeho pro MBR nebo GPT? Ovlivňuje to nějak rychlosti HDD nebo jaký je v tom vlastně rozdíl? Proč jeden nebo druhý? Děkuji za odpovědi.

Pro menší HDD bych zvolil stejnou tabulku rozdělení jako na systémovém disku. Ale jinak je to jedno.

Je to závislé od toho, jak je nastaveno UEFI, pokud v UEFI, musíš zvolit GPT, pokud legacy mód (teda UEFI je vypnuté), tak mbr. Dnes už není dúvod dávat mbr, protože má rúzná omezení, které pro gpt neplatí.

Proč? Mám UEFI zapnuté, celkem 5 disků z čehož 2 jsou v řežimu GPT a tři MBR dokonce to ani není kvůli kapacitě, vš to jsou SSD s kapacitou 250GB-2TB, dva disky jsou identické, na jednom je MBR na druhém GPT.Evidentně jsem při inicializaci těch disků měl pokaždé jinou náladu

Nevím, jak jsi to dosáhl, protože o tom často čtu, že mbr - bios mód a gpt - UEFI mód, viď tabulka Example Layouts na odkazu https://wiki.archlinux.org/index.php/Installation_guide. V praxi se mi stalo, že jsem chtěl na notebooku s UEFI, které se nedalo přepnout do legacy módu nainstalovat windows a napsalo, že vyžaduje gpt rozdělení, zda to dovolím změnit (disk byl malý jen 500 GB). Ale možná to platí jenom pro disk se systémem. Ostatní možná mohou být jiné.

To tlačení na GPT není ale záležitost nemožnosti kombinovat GPT a MBR, ale záležitost instalačky...

Tak jsem pátral dál a podle tohoto https://wiki.archlinux.org/index.php/Partitioning v časti v časti Example layouts to vypadá, že pokud máš BIOS, tak se dá použít mbr i gpt, pokud máš jenom UEFI mód, tak se dá použít jenom gpt disk.

Je rok 2019 a používat MBR pokud není nutné není důvod. Podporu jen disky do 2TB a maximálně 4 standardní oddíly. MBR vyber jen pokud máš počítač starší než z roku cca 2010 a zároveň na disk potřebuješ bootovat, pokud jedno z toho neplatí, tak to nemá vůbec žádný smysl.Jinými slovy:starý bios + malý disk + je systémový -> MBRstarý bios + malý disk + není systémový -> GPTstarý bios + velký disk + je systémový -> ideálně modernizovat počítač, jinak MBR, kapacita max 2TBstarý bios + velký disk + není systémový -> GPTnové UEFI + malý disk + je systémový -> GPTnové UEFI + malý disk + není systémový -> GPTnové UEFI + velký disk + je systémový -> GPTnové UEFI + velký disk + není systémový -> GPTJak vidíš, tak až na 2 extrémní archické případy není třeba brát MBR v úvahu.