» Poradna » Programy

HD Full versus HD Ready

Dobrý den,

chci si pořídit novou TV a váhám jestli uplatním HD Full, když se budu převážně dívat na DVB-T, DVD.
Mělo by vliv HD Full na kvalitní zobrazení internetu (čtení textu) při propojení s PC?
Panasonic, je to dobrá volba?
Děkuji.

Odpovědi na otázku

osobne by som bral full hd, ale pripojenemu PC budes asi musiet zvacsit fonty, lebo weby budu tazko ciatelne

Doporučuji jednoznačně FullHD, už pro možnost použití jako PC monitoru. HD Ready by bylo nepoužitelné..

Na pozeranie DVB-T a DVD rozdiel medzi FullHD a HDReady NESPOZNÁŠ.
Pokaiľ ide o zobrazenie internetu, tak tam FullHD NEVYUŽIJEŠ, pretože to rozlíšenie zo vzdialenosti 2-3 metre je príliš vysoké (písmenka budú nečitateľné).
Pokiaľ ide o cenu, tak HDReady sú lacnejšie, tj. výhodnejše, a aj výber máš väčší.

Summa Summarum, výodnejšie je pre teba HDReady.

agreed

nesuhlasim s tym, ze pri prezerani netu na fullHD z 2-3 metrov nic neuvidis. FullHD ma na vysku len 1080 px a pri uhloprieckach 42" a viac by to nemal byt problem. ak spravne pocitam tak by to malo byt cca 52 cm na vysku pri 42" uhlopriecke a to uz je dost a to este nie sme na cca 62 cm pri 50"

a druha vec je ta, ze TV sa nekupuje na 2 roky, aspon ja to tak nerobim, ...a potom si niekto bude buchat hlavu o stol, ze preco nekupil fullHD ked si bude chciet pozriet nieco naozaj vo full HD...napr aj nahravky z kamery, kde full HD nie je nicim vynimocnym

Neviem, či si to skúšal, ja mám doma 32" LCD a tam pozerať web z viac ako 1m je nečitateľné, a to mám rozlíšenie 1360x768. Ak máš 42" a rozlíšenie 1900x1080, tak to vychádza zhruba rovnako. Trvám na tom, čo som napísal.

teraz sedim pred 24" LCD 1920x1200 a z metra v pohode viem citat tuto diskusiu...a neviem o tom, ze by som mal nejaky vynimocy zrak

Rozhodne by som to nenazval "v pohode".

Odmeraj si tú vzdialenosť metrom, pretože zdanie klame. Pol metra sa ti môže javiť ako meter...
Každopádne skús si ten web takto pozerať rok, a môžeš si kúpiť okuliare, alebo väčšie dioptrie.

pri praci je vzdialenost mojej hlavy od monitora cca 70-80 cm (24" LCD)...robim denne v CAD a neviem si predstavit, ze by som sa pozeral na monitor z mensej vzdialenosti. Kvoli citaniu netu urcite neprisuvam hlavu blizsie, skor sa este viac odsuniem od monitora, takze som urcite aj meter od neho.
Takze skus skocit na preventivku k ocnemu...mozno budes prekvapeny

70cm je už kapánek iné číslo ako 1m, všakže?...
K očnému ísť nemusím, ja taktiež nemám problém prečítať text na 15" LCD 1400x1050 z 2m, otázne je, či sa bavíme o tom, čo sa dá odkiaľ prečítať, alebo čo je to pohodlné používanie...

Ak ty pozeráš pohodlne na 24" 1920x1200 zo vzdialenosti 0.7m, tak to je to isté, ako keby si na 42" 1920x1080 pozeral zo vzdialenosti 1.3m.

Inými slovami, ak by si na 42" FullHD pozeral zo vzdialenosti 3m, tak to je to isté, ako keby si ty na svoju 24" pozeral zo vzdialenosti 1.7m. Skús si to na 5minút, potom napíš odpoveď, som zvedavý aký zážitok budeš mať zo surfovania (ale odmeraj si presne 1.7m, od oka to nezmeráš)

pisal som, ze ked surfujem, (resp. citam dlhsie texty) tak som od monitora dalej ako pri beznej praci, meter to je urcite. Pri beznej praci som blizsie len kvoli hlbke stola a z toho vyplyvajucej polohy mysi a klavesnice.
Takze podla tvojich prepoctov sme uz pri 42" na 1,8 m a kedze 42" je dnes asi rozumne minimum pre fullHD tak vobec nie je vylucene, ze si dotycny moze kupit aj nieco vacsie, kde sa dostane s prehladom aj cez 2 metre pri lahko citatelnom texte.

Prečítaj si môj príspevok ešte raz a tento raz pozornejšie...

PS: už si vyskúšal to surfovanie na tvojej 24" z 1.7 metra?

ach jo, chupa..., ked sa neda, tak sa neda. pozeraj teda aj nadalej na monitor z 20 cm a pocitaj px.

Očividne si nepochopil pointu, že?...

Ale, ale! Chlapci! Nehádejte se mi tu. Máte radit.
S tím internetem to bude asi názor od názoru. Prohlížení internetu by bylo asi z 80 cm a to jako nouzovka třeba na kontrolu přijatejch mailů a za předpokladu, že bych ten počítač (další) měl v obýváku. Že by četla celá rodina články na webu neuvažuju...

Tak pokiaľ fakt ide o núdzovku, tak tam je totálne jedno, či FullHD alebo HD Ready...

Ano při větším rozlišení je písmo "menší" ...ale nikomu nic nebrání zvěšit si jak písmo, ikony, tak i písmo v inet-prohlížeči...já vlastním 46" Sharpa, čumím na to z cca 3,5m a nemám problém přečíst cokoliv s čím na pc dělám!!!Je ale pravdou že jsem si musel upravit velikost písem a ikon, ale to je "práce" na minutku...Takže full HD bych se nebál....ale vyplatí se opravdu jen tomu, kdo má možnost,či chce tu tv krmit HD zdrojem - at už pc, SATem či BD...naopak pokud si pořizuju tv "jen" na analog/dbv-t či DVD tak je asi výhodnější vzít plazmu...a u ní je v podstatě jedno je-li HD ready či fullHD...fullHD je "investicí do budoucna"...

Dá sa s tebou súhlasiť, že FullHD má význam JEDINE VTEDY, ak má človek k dispozícii FullHD zdroj signálu/videa.

Ale nesúhlasím s tou "investíciou do budúcnosti". Kupovať elektroniku, to NIE JE investícia. Do budúcnosti nemá význam kupovať, lebo za 2 roky to budeš mať za 1/4 ceny.

No to je sice hezké, ale neznám nikoho kdo by si pořizoval TV na 2 roky....

V dnešnej dobe? V dnešnej dobe má už všetko životnosť iba tie 2 roky. Bohužiaľ.
Navyše pri elektronike tie ceny idú neustále rapídne nadol. Máš 2 možnosti:
1. kúpiš si dnes takú TV, ktorej parametre ešte roky nevyužiješ, za napr. 40.000Sk, ale vravíš že do budúcna.
2. kúpiš si dnes presne takú TV, akú dnes a najbližšie roky využiješ, za napr. 20.000Sk. Pokiaľ za 2 roky budeš mať HD signál, tak si potom kúpiš TV z 1. bodu, ale za tie 2 roky už nebude stáť 40.000, ale menej ako 20.000Sk.

Porovnaj si tieto 2 prístupy. Ak budeš postupovať podľa 2. postupu, tak budeš mať 2 TV...

rozhodně FULL HD. Není nad obraz v rozlišení 1920x1080......

pokud si pustíš DIGI TV na full HD, tak se pobliješ

Pokud jde o srovnání dvou stejně velikých obrazovek z nichž jedna bude mít rozlišení 1920x1080 a druhá nižší, bude mít ta full HD ostřejší obraz.

Prostě už jen proto, že bude mít na stejné ploše menší pixely.

Datový tok DVB-T je příliš malý na to, aby obraz mohl být nějak zvlášť kvalitní. DVB-S ho má asi pětinásobný a tak i satelitní programy jsou ke koukání v lepší kvalitě.

DVD ti taky poskytnou lepší pokoukání. Pokud ovšem na nich nebudeš mít programy nahrané z TV.

O HD DVD ani nemluvě.

Vybrala bych si radši u Samsungu.
Už jejich pětková řada je velmi dobrá a sedmičková s jiným systémem podsvícení je přímo dokonalá.

no , ja by som najprv viac specifikoval otazku , bavíš sa o LCD a PDP (plasma) telke?

ak LCD tak : Full HD = ostrejší obraz ako HD Ready, PC ale pripajat cez HDMI a potom ma zmysel Full HD

ak PDP tak jednoznačne FullHD ked uz koli nicomu tak koli pripojeniu PC, lebo HDReady plasmy maju divne rozlisenie ( 1024x720)

Ako si došiel k tomu, že obraz (zrejme myslíš všeobecne?) na Full HD je ostrejší ako na HD Ready?

uz je tato otazka neaktualna, ale este ti predsa odpoviem , snad sa nenahneva nikto..
takze nemyslel som to vseobecne, zalezi od signalu a kvalitny HD signal je na FullHD ostrejsi ma vacej detailov, viacej pixelov , a potom este druha vec co ma napadla je to ze k takej telke sa kazdy pripaja cez HDMI a to prevazne upscaluje na 1080p takze ak mas FullHD tak na nativne rozlisenie, ak mas HD ready tak DVD,Notebook,DVDR..alebo iny HDMI zdrij signal upscaluje na 1080p a HDready telka to downscaluje na svoje rozlisenie, takze mas dalsi zbytocny prevod obrazu

To je nesmysl...dnešní plazmy už mají aspon rozlišení 1366x768 a není už problém sehnat i fullHD plazmu....i za rozumný peníz!!!...a btw ovladače gr. karet už taky zvládají ty "abnormální(pro pc)" rozlišení...

To FullHD ( nebo jen HD) a HD Ready je to tom jaké to má rozlišení.

Bude záležet na úhlopříčce , vzdálenosti pozorování a i kvalitě obsahu , jen pod le značení HD \ HD ready to nelze odhadnout.

samozrejme, ale rozlíšenie hneď neznamená kvalitu

jestli to chces jenom na koukani na tv, tak je zbytecne mit full hd, s ceskyma kanalama to stejne nevyuzijes, pokud to chces propojit s pc, tak full hd je jedina dobra volba...vyuzijes to na filmy - na dvd filmy moc ne, ale sosni nejakej hd a uz stejne nic jinyho chtit nebudes, spickovy je na tom parit treba sportovni hry s kamosema, a tedka si projizdim internet na fullhd 42" lcd asi tak z 2,5m a v pohode na to vidim

Děkuji všem co poradili

Jestli chce ještě někdo poradit, tak upřesňuji: LCD TV, úhlopříčka 80 cm (32").

Vypozorované poznatky.
V prodejně pouští demo určitě v HD Full. Obraz je na TV s Full nepatrně ostřejší než na TV Ready, ale já bych řekl, že je to tím, že ty TV jsou vedle sebe. Jinak bych to nepoznal a demo v HD je na obou "jako když se koukám z okna". Tedy proti klasické TV nesrovnatelný.

Obavy.
Jestliže se kvalita zdroje videosignálu mění (DVB-T, DVB-S, DVD, HD DVD, atd), má to vliv na výslednou kvalitu? Kdybych si tedy pořídil HD Full, byl by obraz kvalitní je z HD zdroje? Kvalitní, mám na mysli pozorovatelný obyčejným divákem, né žádným fajnšmekrem (vždyť je to jen blbá televize...) . Vycházím z nastavení PC LCD monitorů, kdy nejlepší kvalita obrazu je nativní rozlišení monitoru. Nebo televizory to mají jinak ošetřené?
( Četl jsem o technologii 100 Hz, kde vkládají mezi dva snímky jeden nový. Ale ten si přece musí vymyslet, ten vlastně neexistuje! )

Souhrn.
LCD TV budu používat především na DVB-T a DVD.

Prostě: vysílání v PAL má rozlišení 720x576, takže se musí (lépe nebo hůře) přepočítat
a při DVB-T se v jednom multiplexu vysílá trochu moc programů, které se musí podělit o celou šířku pásma.
To ovlivňuje propustnost a tedy i datový tok - negativně pochopitelně.

Takže DVB-T bude nejnižší kvalita.

DVD může být podstatně lepší - i když to bude zase 720x576, datový tok může být třeba i podstatně vyšší a tedy i kvalita.

O HD DVD nebo Blueray mluvit nemusíme, tak je kvalita jasná.

Ale asi nemá cenu kupovat TV, která bude ukazovat i nejlepší signál mizerně, ne?

Tak prostě kup televizi, která umí i kvalitní signál podat kvalitně a je to.

Děkuji ještě jednou všem zůčastněným za jejich rady, něco jsem i prošel a přečetl na webech a teď už se rozhoduje dle nashromážděných financí
Rozhodl jsem se pro HD Full. Teď ještě pořeším jestli značkovou (82 cm) nebo méně značkovou a za ušetřený peníz uvažovat o 94 cm uhlopříčce nebo ušetřené penízky použít na nový DVD rekordér...

Ještě jednou děkuji za rady a přeji hezké Vánoce a šťastný Nový rok.

DVD rekordér není nic špatného.

Pokud ses ale rozhodl pro 1920x1080, tak zůstaň u menší úhlopříčky.

Tak budeš mít nejlepší možný obraz.

Stejné rozlišení a větší úhlopříčka bude vždycky horší z hlediska hloubky ostrosti.

Něco jako:

www.alza.cz ...

nebo:

www.alza.cz ...

nebo dokonce:

www.alza.cz ...

bude perfektní.

Televizi s FullHD nekupuj,jsou to vyhozené peníze. Kromě BD přehrávače,nedostaneš do tv kvalitní signál a na HD ready bude ten obraz lepší.

Chtělo by to více myslet ....fullHD signál lze pořídit ne jenom z BD!!!Jednak to jde z pc, a jednak to jde i ze SATu....

Řešil jsem podobný problém a nakonec jsem vzal plazmu HD Ready:
Pro DVB-T a DVD bohatě stačí. Naopak FullHD více odkryje nedokonalosti DVB-T a obraz se na FullHD jeví jako horší.
Pokud bych přeci jen měl jednou možnost sledovat HD, tak obraz na HD Ready bude něco mezi DVD a HD. Pozoroval jsem rozdíl na obou TV při stejném zdroji HD obrazu. Kdybych se na to nezaměřil, tak rozdíl ani nepoznám. No a ze 3m už si troufám říct, že vůbec ne.
A poslední: Za ušetřené peníze oproti Full HD si možná za 2-3 roky koupím novou Full HD TV s MPEG-4.

Mohl bych mít také dotaz?
zaujalo mě lcd od LG s vestavěným pevným diskem. Měl bych se něčeho obávat?
děkuji

To bohužel neporadím, mám Panasonic.

LG je u LCD pojem, ich XD engine je skvely na spracovanie obrazu, pouzivaju panely S-IPS na rozdiel od Samsungu ktory pouziva starsie S-PVA. panely LG najdes aj v LCD SONY!

ja osobne mam 37" LCD LG uz rok a som spokojny....