Harddisk vzhůru nohama

Zajímalo by mě, zda HD neškodí poloha vzhůru nohama, a to a) stabilně b) střídavě s normální polohou. A nakonec: teplý restart opravdu nijak harddisk nepoškodí, nebo je jen o něco lepší než studený start?

Odpovědi na otázku

Disku je jedno v jaké poloze pracuje (setkal jsem se sice s teoriemi o škodlivosti nějakých poloh, něco typu "šikmo vzhůru na šišato", ale byly až příliš splašené, než aby na nich něco bylo). Restart je pro disk přenos jako každý jiný a rozhodně není schopen rozeznat, jestli je studený, teplý, nebo jenom přihřátý.

kdysi jsem o tom našel na stránkách Seagate (u SCSI) disků informaci ve smyslu, že disk sice může pracovat v libovolné poloze, nicméně výrobce jej testuje pouze v polohách základní a kolmé

Slyšel jsem, že hardisku je to principiálně jedno, jak je orientovaný, ale měl by v té poloze být i naformátován. Každopádně by se s ním nemělo hýbat za chodu....

Ve starších dokumntacích byly povoleny všechny polohy, vyjma kolmé s konektory na spodní straně (aby hmotnost hlaviček nebránila automatickému parkování). Nevím co myslíš pojmem "teplý start", protože ctrl-lat-del vyvolá ve windows nabídku a když z té restartuješ, prakticky normálně ukončješ windows. V dobách dosu existovaly programy, které po stisku této klávesy zapsaly buffery na disk (smartdrive), v případě "studeného startu", resetu, může dojít, v případě že disk aktuálně zapisuje, k ztrátě clusteru, nebo i poškození FAT/adresáře. Ale trefit se do zápisu je vcelku problém.Navíc, disk má vlastní buffer a jeho řadič (ide/sata disky mají řadič na disku),dokončí operaci zápisu nezávisle na cpu počítače.Z toho vyplývá, že nejhorší varianta je vypnutí a zapnutí.

Špatně jsem se jako laik vyjádřil, když jsem výrazem studený restart měl na mysli vypnout, počkat a zapnout - myslel jsem totiž, že studenost znamená vychladnutí PC.Nyní je mi z diskuse už jasné, že vypnout a zapnout je pro HD nejhorší. Restart z Windowsů i reset je, pokud to chápu správně, pro HD oboje stejně neškodné, ovšem reset může výjimečně poškodit data.

Teoreticky poloha nevadi... i kdyz mam zkusenost s opravou disku. Po koupi 8GB disku nasel 300 kB vadnych sektoru. Prodejce ho vzal, otocil vzhuru nohama a preformatoval. Disk je od te doby OK nez BB Jinak vypnuti disku zpusobuje to, ze se zacne zvenku ochlazovat, vnitrek je teply - pusobi fyzika. Pokud nemas disky prilis horke, je to v pohode - s toleranci roztaznosti se tam pocita. Pokud ano, muzes si je poskodit a zvaz chlazeni. (podobne je tomu u velkeho podchlazeni)Na druhou stranu, disk by mel byt jednou za rozumny cas vypnut. Neni projektovany jako SCSI, ktere musi zvladat non-stop chod.

"disk by mel byt jednou za rozumny cas vypnut" A to jako proč ? aby si odpočinul protože je nadřenej ? IMHO když je dobře chlazen a kvalitně napájen nevidím důvod... akorát je pravděpodobnější že si odmaká svou životnost za méně dnů - dřív, ale jen tak za čas si s HDD "bliknout" ? proč jako ?.

Kolik týdnů či měsíců nepřetržitého chodu vydá asi tak za jedno vypnutí a zapnutí ?

Ani 1.

svého času jsem měl disk i jen tak pověšenej na kšandě bez jakýhokoliv ukotvení a fachal taky bez problémů... s polohou problém nebude... dokonce i otáčení za chodu rozdejchá... "buznarestart" (miluju být politicky nekorektní ) ani "studenej" disku nijak nevadí, na to je stavěnej... ovšem v zájmu zachování dat vpořádku není radno vypínat comp natvrdo, když s diskem pracuje (tj. jak se říká: "já můžu, ale vy děti to doma nezkoušejte )...