Harddisk vhodný na stálé připojení

Ahoj,potřebuju prosím poradit, zakoupil jsem si Rapsberry Pi 4 a rád bych si k němu připojil harddisk s fotkami a zálohami a využil ho jako server a zároveň i jako webhosting. Bude hodně tomu disku vadit, když bude neustále zapnutý? Případně doporučíte mi jaký disk je vhodný na toto použití? Nyní mám WD Element ale klidně ho nahradím jiným, například i 3,5" diskem, pokud bude vhodnější pro permanentní provoz. Děkuji moc za každou radu.

Odpovědi na otázku

Přenosné USB disky na to asi úplně nejvhodněji nejsou. Dívej se po serverových discích, třeba řada WD RED. Ty jsou pro trvalý provoz.

jj :) wd red su super, teraz som menil u klienta v NASe october 2016 - 3,5 roka. Nastastie druhy neodisiel... tymto pozdravujem vsetkych odporcov mirroru v NASoch..

Dvouterová verze byla fajn, ale 8TB Red jsem reklamoval po necelém roce (první disky s Heliem).Už od prvních dní vadný sektor, a po 9-ti měsících další tři, takže šel.Druhý sice bez problémů, ale hlučný (na to, že má 5400 RPM), takže jsem to vyřešil nákupem jednoho z ultrastar edice a druhý jsem si nechal poslat výměnou za ten reklamovaný.8TB verze Ultrastar je navíc paradoxně o pár korun levnější, než 8 TB Red (při lepších parametrech a delší záruce, a je tišší).Jenže tazatel se k rozpočtu a kapacitě nevyjádřil.Moje volba by pro 8TB výše byl právě Ultrastar, místo Red.

a ja zas ironwolf :)

To je o prioritach. Chcete co nejvetsi disk nebo co nejspolehlivejsi? Oboji najednou obvykle ziskat nelze. Tak to proste s plotnovymi disky je. (Nad 2TB uz se poustite do nebezpecnych vod..)

Nikdo není odpůrcem mirroru v NASu, chrání před poruchou disku. Akorát NAS není bezpečná záloha, ani kdybys tam měl v mirroru deset disků, stejně nemůže mít data jen tam

Tak "bezpečná záloha" v podstatě neexistuje.Každé médium, na které zálohuješ může selhat, je to spíše o počtu těch zálohovacích médií.Na Nasku mám především věci, které se mi nechce stahovat z internetu (přes ADSL), ty nejdůležitější ještě na dalším disku přes dokovací stanici.Tam už je to pouze o množství disků, které na tento účel hodláš využít.

Z principu žádnému disku nevadí pokud je stále zapnutý, naopak mu to prospívá. Škodí spíš časté zapínání/vypínání. Samozřejmě je dobré zajistit disku vyhovující chlazení, což může být problém u externích disků vestavěných v malém uzavřeném pouzdru. Pokud má být disk stále zapnutý, soustředil bych se na to jak má pouzdro nebo rámeček, ve kterém je disk umístěn, zajištěno chlazení. Kovová pouzdra jsou z tohoto hlediska vhodnější.

Naštěstí to bude na otevřeném místě, kde by měl být dostatek vzduchu a snad i chladu, aby i případně nekovový disk nebyl zbytečně přehřátý, ale myslím si, že určitých teplot to dosahovat zajisté bude. Každopádně na pár dní k nim zkusím dát teploměr, abych zjistil, jak jim to prostředí vyhovuje, případně změním prostředí. Děkuji každopádně za všechny rady :)

rozhodně doporučím 3,5 palcový disk, nějaký z 24/7 řady pro NASy - např. zmíněný RED.

Žádnému disku na světě, nikdy, od počátku věků a od velkého třesku, nevadil trvalý provoz. Naopak. Diskům vadí vypínání a zapínání a s nimi související změny teplot. Trvalý provoz je ideální stav a životnost disků výrazně prodlužuje.Kdysi dávno mi jeden a tentýž typ harddisku odešel v notebooku dvakrát za dobu životnosti toho notebooku. Notebook byl často uspávaný, vypínaný, používaný v chladném počasí venku atd.Přesně tentýž typ harddisků jsem měl v domácím serveru. 4 notebookové disky v RAID5 poli. Neodešel nikdy ani jeden. Běžely 7 let. Server jsem vyřadil z provozu, protože jeho procesor neměl AES-NI. Jinak by sloužil dodnes.

Asi to autorovi nepomoze, ale mam jednu skusenost.Dostali sme do (nemenovenej) firmy dve desat diskove polia. Idealna teplota HDD (podla vyrobcu) bola do 45°, ale v prevadzke dosahovala teplota az 52°.Skusali sme jedno diskove pole na noc vypnut.Poruchovost vypinanieho pola bola vecsia ako trvale spusteneho.Resume: mensie zlo je vecsia teplota, ako zmeny teploty.