» Poradna » Notebooky

Hard disk do notebooku

dobrý den, potřeboval by jsem se poradit mám notebook asi 8 let starý a mám v něm kamarádovo hard disk. teď ho potřebuje vrátit jsem rozhodlej koupit klidně za 1000,- novej třeba nevím ceny.. ale nevím jestli to tam bude ještě pasovat ?

Odpovědi na otázku

Pokud je to sata rozhraní a 2,5", tak tam půjde všechno. Pokud nepotřebujete mocmísta, tak tam kupte ssd! Výrazně ten starý NB oživíte.

Do notebooku jedině SSD.

Ne každý si může dovolit SSDčko.

a někdo potřebuje hodně místa a nevadí mu, že notebook nezrychlí - aneb když už tam HDD byl, rychlost dolů nepůjde

přeferuji raději místo chtěl by jsem třeba 500gb to by mi stačilo :) .. ale dobrý nápad s tím ssd diskem nejspíš by všechno načítalo rozhodně rychleji ale nenašel jsem nějaký alespoň do 250gb za slušnou cenu nechci za něj zase vypláznout tolik příjde tam pár her a s win 7 :). maximálně do 1200,- víc do toho starce dát nechci. protože skládám teď stolní pc :).. doporučil by mi tu někdo přímo typ hdd nebo ssd ? :) díky

Možná s tím SSD naopak blbý nápad. Pokud je to tak starý ntb, tak si zjisti, jaké má rozhraní a co je tam za procesor. Mohl by to být případ, že SSD by v tom systému nebylo jaksi poznat.Pak tam beztak je disk o výšce 9,5 mm...Zkus se obtěžovat zjistit technické parametry disku, trochu se podívat po cenách disků.Toto tu nikdo neví a ve svém volnu to ani nikdo z tebe páčit nebude.

SSD se pozná i u srágory s Atomem.

Že jsem to nepoznal na Atomu D525.

Jak nepoznal? Zkusil si pootvírat pár Worďáckých souborů? Prohlížel si fotky? A systém ti startoval stejně rychle?...blbost

Jako linuxák Wordmonstrum nepoužívám, fotky prohlížel, start systému byl o nějakou drobnou vteřinu rychlejší, ale nic co by stálo za řeč.Naopak se mi jevilo, že Atom snad ani chvílemi nestačí HDD 5 400ot.No a na i5 start systému 10 vteřin vs 30 vteřin jednou za den mě nevytrhne. TB, FF hned vs 8-12 vteřin taky nic světabornýho, virtualizovaný OS 6 vteřin vs 23 vteřin jednou za uherský rok mě nezachrání.Zajímavé je, že v první půlce zavádění systému je čas úplně stejný u SSD i HDD. Totiž oba čekají na CPU než rozšifruje načtená data, než můžou pokračovat v zavádění OS. No a pak na HDD čekám, to jo, ale aspoň se věnuju údržbě nosních dutin. Na to u SSD není čas.

Dekujeme za tvuj subjektivni pohled na vec, muj subjektivni pohled je takovy ze klasicky HDD jako systemovy disk uz nikdy vice

Subjektivní pohled podložený objektivními podklady.Ovšem s tebou souhlasím, že HDD jako systémový u WOKEN nikdy více. Ono také wokna nikdy více.Možná máš problém s porozuměním textu. Píši tam o Linuxu a nikoliv woknech. Nebo snad podle tebe Linux přenáší stejný kvanta systémových dat jako wokna, že tak paušalizuješ? Vidím tu 8,9 GB systému a programů. To samý má ve woknech kolik? 20 GB střízlivýho odhadu?

I moje staricke Core 2 Duo (co tak vim tak stale funkcni) po instalace SATA2 SSD neskutecne ozilo. Ono navyseni poctu IOPS udela sve ;)

U woken nepochybně.

500gb stojí dneska prakticky stejně jako 1000gb takže kupovat 500gb je nesmysl...https://www.czc.cz/seagate-barracuda-1tb/200...

No fuj! Takový šrot. A proč si myslím, že navíc SMR?https://www.seagate.com/www-content/product-conte... Navíc nevíš jestli i předchozí má 7 mm.

Píšou: Recording technology - Perpendicular.

Jo, to píšou, ale lžou - je to SMR jak vyšitý...

Jak se to tedy pozná?

Podle typického chování.A taky podle dosahované kapacity na jednu plotnu (tento 1TB disk má pouze jedinou plotnu, PMR disky mají dvě). I proto je cena tak nízká.

Juwa výborně! Jen upřesním, že se to před kopupí pozná podle parametru Gb/in2. A dále podle počtu stop na palec. Někdy i podle velikosti cache.Z doslechu je možné, že tyto ST mají ještě navíc zápisovou cache NAND a nepoužívají vyhrazené oblasti ploten na nasypání dat a poté přepsání do oblasti SMR.A cena je tak nízká, nikoliv podle počtu ploten, ale že to nikdo nechce a nepomáhá ani přeznačování řady.

Praktické zkušenosti s takovýmto diskem:1. Značně hřeje - rozdíl oproti WD (PMR) na stejné pozici a při stejné činnosti je až +15 st. Tomu by odpovídal i odběr proudu uvedený na štítku - 1A (WD má 0,6A).2. Vysoká hlučnost (seek hlaviček).3. Po zápisu určitého objemu dat se disk jakoby "zahltí" a pak trvá než pokračuje v zápisu.Po dokončení zápisu ještě značnou dobu "přechroupává" data.---------------Závěr - vhodný maximálně do boxu jako externí disk na přenos dat. Jediným kladem tak zůstává relativně příznivý poměr kapacita/cena. Dle mého soudu je to výhodné zejména pro výrobce, proto to taky všude tlačí a v prospektech mlží a SMR zapírají. Pokud to takhle půjde dál, za chvíli bude sehnat poctivý PMR disk docela problém...

Díky za sdělení praktických zkušeností.Právě ST už ignoruji paušálně, (nejen) kvůli maskování SMR. Kdo se tím má prokousávat.Ještě než se SMR vylezli, tak jsem to viděl černě z hlediska rychlosti. Ale když WIFT si koupil ST se SMR, tak ve výsledku je to horší než jsem čekal. Není na našem netu lepší článek z odborného hlediska a ucelenosti než jeho. Popisuje tutéž zkušenost jako tu uvádíš a ještě do hloubky zdůvodňuje a důkazy dokládá proč tomu tak je.Jediné využití je fakt na nějaké zálohy a ještě mu to nesmíš tlačit ve velkých objemech. Jenže kvůli způsobu zápisu stop bych se zase já tomu obával svěřit archivaci dat. Fyzická vada plotny a o kolik dat zařve víc, než při ukládání stop vedle sebe? Není nad klasiku 512B na sektor nativně.

To je skrčka. Záznamová technologie a způsob zápisu není jedno a to samé.Záznamová technologie je PMR=magnety kolmo, ale způsob zápisu stop je překryvný=přes sebe (SMR) a nikoliv vedle sebe.

jestli je to 8 let starý notes, tak spíš bude 9 mm disk.bych dal Travelstar 7K1000 1TBhttps://www.tsbohemia.cz/pevny-disk-hitachi-travel...

Na ten jsem se také díval. Ale zase jestli mu 7 200 ot. brzo nevydupe baterku, když nevíme, co tam má.https://www.hgst.com/sites/default/files/resou...

zeptej se kamaráda na přesný typ disku, nebo použij Crystaldiskinfohttp://www.stahuj.centrum.cz/utility_a_ostatni/systemo... a dej sem informaci, co ti to zobrazí:http://www.stahuj.centrum.cz/direct/iR/crystaldiskinfo... mělo by podle toho jít dohledat, jaké má disk rozhraní a rozměry.