» Poradna » Počítačové sítě

Hap mini - 2x wan, 2x ssid

Zdravím, jsem Mikrotikový objevitel. Plánuju použít tento nejlevnější model na rozšíření wifi po baráku.--> V baráku máme 2x internet od různých poskytovatelů.--> Potřebuju aby mikrotik vysílal dvě wifi a každá měla svůj wan.Už vím že musím vytvořit 2x bridge s každým wanem. Každá wifi v AP mode se svím IP rozsahem.Vytvořil jsem druhou ssid ale nevím kde se změní bridge. Ta se dá měnit pouze u té hlavní wlan1. Wlan2 je virtuální.Otázka zní: Kde u virtual wlan2 změním bridge? Děkuji...PS: Můžete přidat nějaké dodatečné rady které by se mohli hodit. Děkuji...

Odpovědi na otázku

Kde to menis? Pokud ti licence dovoli vytvorit virtualni WiFi interface (nektere to nedovoluji), tak pak v Bridge > Ports by melo byt mozne priradit jednotlive porty (i virtualni) k jednotlivym bridge. Alespon u virtualnich Ethernetu to jde, sam mam takhle tri ruzne bridge a v kazdem mix fyzickych a virtualnich portu.Kdyztak ukaz screenshot, jak to nastavujes.P.S. Pise se "svym rozsahem", ne "svim".

Taky bys to mohl udelat pres jeden bridge s podporou vLAN, ale dva bridge budou asi jednodussi.

[url=https://imgup.cz/image/L8mR][img]https://imgup.cz/images/2018/09/12/a.md.jpg[/img][/url][url=https://imgup.cz/image/L8mf][img]https://imgup.cz/images/2018/09/12/b.md.jpg[/img][/url]Zasílám screenshot.Pokud vím tak mám licenci L4.

No vidis, jsi spravne. V Bridge > Bridge (prvni zalozka, vlevo vedle Ports) si nadefinujes novy bridge (staci mu dat jmeno, ostatni nech jak je). Tim padem budes mit dva (ten prvni se jmenuje proste "bridge", ale muzes ho prejmenovat). A pak si na zalozce "Ports" presunes jeden z tech "ether" portu z "bridge" do toho noveho (dvakrat na klikni na ten radek a zmen polozku "bridge"). A potom tim tlacitkem "plus" vlevo nahore pridas ten virtualni WiFi interface taky do toho noveho bridge.

Aha, myslel jsem že se tam objeví sám :) A nějaké nastavování ohledně dhcp, firewall není potřeba?

Tezko rict. Pravdepodobne ano, ale na takovouhle otazku se da napsat jenom obecna odpoved.V principu asi chces mit na kazdem bridge vlastni DHCP server. To znamena nadefinovat dva ruzne address pooly atd. Viz treba https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/DHCP_Server

Právě že ne, dhcp bude na WANu :) A už to funguje bez nastavování firewallu :) Díky :)

Ja len poznamenám, že 2x SSID funguje rovnako ako 2 rôzne AP na rovnakom kanáli ak teda nemysíš každé SSID na inom pásme. Delia sa o spoločné prenosové pásmo, ale aj o rušenie signálom odrazeným od stien.