» Poradna » Web a internet

Hacknutí PC

Dobrý den, dnes jsem si všiml ve SPAMech na emailu, že mi někdo poslal email odesílatel bylo heslo na můj mail a příjemce samozřejmě můj email. Psal, že se mi naboural do PC a má moje data, pokud do dvou dnů nezaplatím 250 dolarů, tak je vydá veřejně. Je opravdu toto možné, zda jen jde o opravdu dobře propracovaný SPAM.Děkuji

Odpovědi na otázku

Jsi asi tisící člověk, co to tady píše ;) Takže znovu, je to jen obyčejný trošku sofistikovanější spam, nic nehrozí.

Sofistikovanější spam, který obsahuje"odesílatel bylo heslo na můj mail a příjemce samozřejmě můj email"už asi nebude úplně jen spam.

Ale bude, jenom je to heslo z nektereho "uniku hesel" a tazatel si ho v poslednich letech nezmenil...

Je pravda, že email už mám asi 7 let a zatím jsem heslo neměnil

Tak je nejvyšší čas si heslo změnit, tvoje údaje jsou už dávno někde veřejně na netu. Pokud svoji adresu zadáš sem, vypíše ti to i ve kterém úniku tvá data jsou:https://haveibeenpwned.com/Do mě schránky, kterou mám jen na registrace na pochybné stránky, to přišlo už asi 20x. Je totiž už asi ve třech únicích.Ale ten, kdo ti to poslal, tak zrovna ten se k tobě rozhodně nenaboural. Jen využil toho, že jsou tvé údaje veřejné na netu.

No pokad ma nekdo hesla ulozeny v browseru a pouziva bordel jako Avast/AVG a instaluje kazdou pitomost co najde na uloz.to tak nema byt prekvapen.

Hesla nemám uložený, opravdu nevím jak je to možný, není nějaký způsob jak se o tom přesvědčit či je to opravdu nějaký vir či co, antivir mi nic neukazuje

Tak si v tom email změň heslo.

To jsem udělal, ale stále mě děsí představa, že někdo začne posílat soukromá data mým kontaktům atd.

Kdyz si zmenis to heslo, tak nezacne.

Četl jsi, co jsem psal? Nemusíš se bát, opravdu tě nikdo natočil, jak si leštíš bambus u gay porna.

Tak díky, tedy, však vy jste zde experti

Zase tak moc se neraduj. Tvoje heslo bylo někde veřejně a pokud se shodovalo s heslem od mailu, znamená to, že cpeš všude stejné heslo, protože skoro na 100% to heslo uniklo jinde. Takže všechno, co jsi zaregistroval na tvůj mail + toto heslo, je volně přístupné komukoliv, kdo to bude chtít zkusit. Takže se zamysli, kde všude jsi to použil a změň ta hesla všude. A tentokrát používej různá hesla. Když se provalí jedno, ostatní budou ok. Ten odkaz nahoře ti může alespoň prozradit, přes kterou službu ti to uniklo. Ale kde všude je použité, musíš vědět ty.Mimochodem, u mého spam mailu už to není jen ve 3 databázích, jak jsem si myslel, ale rovnou v 7. Třeba nějaký účet u Adobe nebo i Last.fm:https://ctrlv.cz/shots/2018/10/15/avsP.pngAle mě je to celkem buřt, přesně proto tento mail mám.

Ale ta stránka mi neukazuje, že by bylo moje heslo nějak prolomeno :/

Stránka hledá jen ve známých databázích úniků. Pokud ti to ukazuje "Good news — no pwnage found!", ještě to neznamená, že tvé údaje nejsou někde v nějaké databázi, kterou stránka zatím nezná.Nicméně z tvého PC žádné fotky nedostali. Jen zkouší, zda zpanikaříš a zaplatíš. Vocasů, co jim na to skočí, je dost:https://bitinfocharts.com/bitcoin/address/1GL9JtXPR... To je bitcoinová adresa z 1. vlny tohoto spamu. Skoro dva BTC (jeden má dnes hodnotu necelých 150 000 kč) za pár dní, to jde ne?2. vlna, už méně blbců, ale vyšší výpalné, takže skoro 1,5BTC:https://bitinfocharts.com/bitcoin/address/1PwENLsmQ... Na aktuální adresu 1KGjDZ7RFV39r2q1JeSpZAF5L3fnpuenmT zatím nikdo nic neposlal:https://bitinfocharts.com/bitcoin/address/1KGjDZ7RF... Možná že když už to prošlo všemi zprávami, jak tištěnými, online nebo v TV, tak už to většina lidí zná a nenechá se oblbnout. Ale spíš tak dříve nebo později něco přistane...

Tak ještě jednou děkuji, opravdu víte jak pomoci. Děkuji