» Poradna » Notebooky

Hacknutí notebooku

Dobrý den! Přišel mi takový ten klasický mail, že mi někdo hacknul pocitac, přičemž jako důkaz v mailu uvedl i správné heslo. Dál taková ta klasika, ze dal trojského koně úplně všude, kam jsem se přihlásil s mailem, videa mě jak masturuju atd.Důležitý mi ale připadá, ze notebook v poslední době opravdu fungoval zpomaleně a jednoduše řečeno jinak a ještě úplně vždycky, když jsem otevřel chrome a další internetové prohlížeče, mi vyskočila tabulka kde stálo: Tato aplikace nemůže běžet ve vašem počítači. Chcete-li najít verzi pro svůj pocitac, obraťte se na vydavatele softwaru. Vyskočila vzdy dvakrát, musel jsem dát zavřít a pak internet normálně fungoval.Co myslíte, na základě dalších faktorů, mám notebook hacklý a mám se bát, že v práci uvidí můj nevelký penis nebo jak? 😂 Pocitac zítra stejně radši vezu do opravny, ale zajima mě názor místních.Díky za odpověď

Odpovědi na otázku

Nějaký svinec tam mít můžeš, ale s tím trapným mailem to nemá nic společného. Ten nijak škodlivý není, jen cílí na ultra debily, kteří se leknou a dobrovolně zaplatí.

Ne, nikdo ti notebook nehacknul. Ty maily chodily hromadně jako spam prakticky každému. Zpočátku jako "důkaz" poskytovali jen adresu odesilatele, kde byla podvržená adresa příjemce (jakože to poslal z jeho vlastní schránky) a potom to mírně vylepšili o to, že tam jako "důkaz" dali správné heslo. Ovšem to nebylo zjištěno z počítače, ale z nějakých pofiderních stránek, odkud přihlašovací údaje unikly. Ve většině případů se jednalo o stará hesla. To tvoje heslo je stále platné? Pokud ano, tak si každopádně všude heslo změň a hlavně nepoužívej stejnou kombinaci přihlašovacího jména a hesla na všech službách, na každou si dej jiné. Ale jinak buď v klidu, i kdyby to heslo bylo platné, tak mají přístup maximálně do tvé mailové schránky, ne do počítače.

Dekuju moc za zprávu! Hesla jsem už samozřejmě všude změnil, radši jsem to měnil z mobilu, kdyby jenom přece byl noťas hacklý.. nejvíc mě na tom ale rozhazuje právě ta tabulka, co mi vyskakuje už měsíc vždycky když otviram internet a další drobné odchylky od normálního výkonu.. (je ale možné, ze psychologicky si to teď vsugerovávám, ty další věci, ale vyskakovací okénko je bezdebat)

S tím mailem to nijak nesouvisí. Ale určitě by stálo za to, notebook zkontrolovat na viry atd.

Zálohuj data a proveď čistou instalaci OS. A můžeš v klidu spát.

Pokud tam je VIR, tak těžko říct, kde bude, může klidně infikovat i ty "data" pak spíš provést čistou instalaci a data nahrát zpět ze zálohy, za předpokladu, že záloha bude 100% čistá.