» Poradna » Mobily

H.265 hevc

Nejsem si jistý, zda je definitvním a schváleným řešení vysílání v kodeku H.265 HEVC? Zrovna vybírám nový televizor, tak abych byl připravený ?!Fanda

Odpovědi na otázku

Já bych nákup TV zatím odložil.

Kdy bude definitivně jasno?

Až bude - bude. Žijem v ČR a zatím není jasno ani v okolních státech :(

Definitivně jasno budeš až na podzim.To se začnou certifikovat televize a settop boxy.

Nic se certifikovat nebude. Výrobce maximálně přibalí dokument o shodě s českým D-bookem.

Hlavně si nenechej "nakukat", že když to "náhodou nepůjde", stačí akorát do TV dohrát jiný firmware. Protože to dekódování HEVC je HW záležitost...

Čo môžu zmeniť tak, že by dnes kúpený TV/STB to neprehral? Moduláciu? Modulačná schéma? FEC?

Výkon procesoru bude muset být pro certifikaci dostatečný. Jinak nebude stíhat dopočítat potřebné. V nároku na výkon procesoru se H.264 a 265 dost liší.

Myslel som na STB/TV podporujúci h265. Viem ako vie vyťažiť CPU. Ak sa vyrobí STB/TV s podporou h265/DVB-T2 a zvládanim bez problémov aj h265 so 6 Mb/s, mohol by byť použiteľný aj keď príde konečná podoba DVB-T2. Netuším aké parametre sa ešte môžu zmeniť, ktorých podpora nebude možná do STB doinštalovať

Uvedené parametre sa týkajú tunera a demodulátora. Tie sa asi nezmenia. Dnes kúpený TV/STB musí mať HEVC dekodér so všetkými možnými parametrami a výkonný SoC.

Ak to dobre chápem, tak dnes kúpený TV/STB s podporou DVB-T2 a h265 musí mať CPU zvládajúci aj 5 Mb/s fHD, ideálne aj 2K (aj keď také TV vysielanie zrejme nebude nikdy, ale nech je rezerva). Skôr ide o nejaký parameter, ktorý nepôjde do zariadenia časom pridať