» Poradna » Programy

H264 a kódování filmů

 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 43.0.2357.81

Ahoj, hledám nejenom program, ale i kodek a metody jak vytvářet = ripovat, kodovat filmy, víte mě strašně sere, že když si vytváříte film, tak 1080p má 2 hodiny nějakých 8 GB, přitom se to snažím zmenšit, co to jde, mám výstup v H264, před pár lety to byla bomba, kvalita je dobrá, jak to ale snížit, dnes si běžně můžete stáhnout filmy, co maji 1 GB v 720p kvalitě, dokonce jako 700 MB, uznávám že v některých rychlých scénách vidíte nedostatky, jinak ale dobrá kvalita a luxusní velikosti, je to přitom pořád H264,existuje nějaký lepší enkodér ? co to je přesně WeBM a HTML5 ?já nicméně hledám do pc enkodér, ne na umístěni do internetu, ale protože jsem si o tom něco přečetl a moc jsem to nepochopil, tak kdyby mi někdo objasnil jaký je rozdíl mezi tim a HTML5 jednoduše, tak bych byl rád, pokud chci dát video na internet, tak to video do něj převedu, ne?co prot stolní pc, mám 4 jádro, co když bude chtít něco lepšího než je H264 kodek, který mi vytvoří film co má 8 GB dat / 2 hodiny (průměrně), co použít místo toho, aby byla stejná kvalita, ale jiná velikostDěkuji mockrát p.

Odpovědi na otázku

 |   |  Microsoft Windows 8.1 Firefox 38.0

lol co do toho motas HTML5 ... zkus pouzit Google.Jinak dnes uz se divej spis po enkodovani do H265.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 7 Firefox 38.0

s H265 bych byl přecijen docela opatrný... Její podpora je v dnešní době řeknemě - nevelká. To znamená že když dotyčný bude chtít film přehrát na své televizi bude to problém, ve svém telefonu/tabletu - problém atd... Takže když člověk chce mít jistotu že to bude 100% běhat vždy a všude, tak použije kodek H264, zvuk AAC, kontejner MP4 a je vystaráno.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 7 Firefox 38.0

HTML5 tě v tomhle případě opravdu zajímat nemusí a WeBM vlastně taky ne.Tebe zajímá jen a pouze nastavení kodeku H264.Zjednodušeně se dá říct že máš na výběr dvě rozlišení:1920x1080 (FullHD) a 1280x720 (720p) - já sám klidně používám 720p s vyšším bitratem, než FullHD s vyšším popřípadě se stejným bitratem a to jednoduše proto že nižží rozlišení u 720p rozhodně nikterak mega podstatně znát není, ale zároveň to má i dobré datové nároky.To co ty chceš znát je hodnota bitratu - to znamená množství dat za sekundu. Je to hodně individuální, ale když máš kvalitní zdroj, tak už 720p s bitratem kolem 1000 Kbps nemusí dávat úplně špatné výsledky. Respektive myslím si že to je tak přibližně ta nejnižší hodnota na kterou můžeš s datovým tokem videa jít a zároveň výsledek nebude až moc zprasený (i když uznávám že tohle je dost individuální k posouzení) - nicméně dá se říct že s tímhle tokem bude mít tvoje cca 3h video velikost tak 1,3GB.Když bys chtěl mít větší kvalitu tak dáš bitrate videa jednoduše větší třeba klem 2000 Kbps (víc než 3500 Kbps je ale už téměř zbytečné - respektive zbytečné úplně není, ale kvalita výstupu už neroste úměrně velikosti samotného konvertu)Někdo má raději rozlišení FullHD (1080p) a přitom na to kouká se stejným bitratem jako na 720p - no nevím nevím - subjektivně mi to přijde s tím FullHDčkem větší prasárna, ale ok... Jen pro zajímavost - osobně bych u FullHD začal někde na bitratu kolem 2000 Kbps, a klidně se nebál jít do těch 3500 Kbps (u těch 3500 Kbps tak velikost filmu může mít při délce 2 a čtvrt hodiny tak velikost asi 3,6 GB)Zvuk AAC-LC snad není třeba nějak zvláště okecávat - prostě 48khz a podle sluchu třeba 160kbps.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 7 Firefox 38.0

Co se týče kodérů, tak prostě použij google nacpi do něj něco jako convert H264 a hotovo - ukážou se ti výsledky, ty si najdeš program podle svého uvážení a je vymalováno.Jinak definuje "video na internet" - jako video na youtube.com a podobně? Tam se o nic starat moc nemusíš - stačí aby to byl kontejner MP4 (to jsou videa který mají koncovku MP4), použitý kodek H264 a zvuk AAC - a máš téměř absolutní jistotu že tohle už prostě "na ten internet" můžeš hodit a ono si to už prostě nějak přechroustá... (v podstatě tohle načtou vždy a všude)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 7 Chrome 43.0.2357.124

Co to je "když si vytváříte film"? Uvědom si, že je rozdíl kompresit např. něco z Hollywoodu, co už je vyfiltrované a povětšinou se statickým neroztřeseným pozadím, než nějakou chlastačku na zahradě točenou z roztřesený ruky a navíc s rychlými zoom změnami.Nároky na velikost bitrate mohou být několikanásobné.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 7 Firefox 38.0

To je velice dobrá přípomínka - skutečně čím "domáčtějším" (myšleno roztřeseněji, neostřeji, s větším šumem atd...) bude dané video vznikat, tím větší jsou následné nároky na bitrate aby všechny detaily nešli úplně k šípku. Zde už se dá mluvit o bitratech začínajících na 3500kbps a konče někde na cca 12 000kbps (u FullHD) a to právě podle kvality zdroje - čím je zdroj méně kvalitní, tím větší bitrate bude pro jeho zachování potřeba.Nicméně v tomto případě si myslím že autor dotazu asi pod pojmem "vytvářet filmy" myslel hlavně to jak filmy ripnout - tudíž nemám pocit že by si sám nějaká vlastní videa přímo vytvářel...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 7 Chrome 43.0.2357.124

Je potřeba kódovat 2průchodově (2pass). Já když se podívám na některý 720p ripy od YIFY, tak to má sice jen těch zmiňovaných 700-800 MB, ale při detailnějším pohledu to zase nějaká extra kvalita není. Zvláště u tmavších scén je to notně ošizené...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 8.1 Firefox 38.0

Vhodnější je enkodovat jednoprůchodově (crf).A co chceš? Rip na 10 GB o stejné kvalitě jako rip na 1.5 GB?Je jasné, že čím je stejné video měnší tím je méně kvalitnější. YIFY ripy se dělají proto, že i přesto, že ta kvalita je menší než u větších ripů tak drtivé většině shlížečů naprosto postačuje a proto naprostá drtivá většina uživatelů raději stáhne 1.5 GB fhd rip než 10 GB fhd rip.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 7 Firefox 38.0

Můžu se zeptat v čem přesně (kromě rychlejšího zpracování) tkví výhoda jednoprůchodového encodování videa? Ještě tak možná když by člověk si natavil nějaký baseline profil (=nepřipustil počítání B snímků), tak tam ještě by ta absence dvou průchodů nebyla tak patrná (jeden průchod by stačil na I a z nich počítané P snímky, ale tento baseline profil není až tak obíbený průvě proto že finální video na oko není až tak moc hezké).Takže se používají právě high profily a ty už operují s nastavením i B snímků a tam prostě je opravdu lepší to nechat 2x projít.Jinak rozdíl mezi videem o velikosti cca 3,2 GB videm a 10,6 GB videem už opravdu není nijak výrazně znát. To že ty skupiny v dnešní době (osobně se mi zdá že nejčastěji - ale jde jen o odhad) fungují na bitratu kolem cca 1500Kbps je výsledek toho že to nabízí už docela slušnou kvalitu a přitom přijatelný objem dat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 8.1 Firefox 38.0

Výhoda jednoprůchodového enkodování s parametrem crf tví v tom, že na rozdíl od víceprůchodového enkodování na průměrné bitrate enkoduje na konstatntí kvalitu z hlediska více enkodovaných videí a jak už jsi uvedl, je to též rychleší enkodování.Jestli to chceš vysvětlit tak když budeš enkodovat dvě videa, jedno bude statické a jedno dynamické, a oboum nastavíš stejné bitrate, tak to první bude kvalitnější než to druhé, přičemž kdyby jsi vytvořil teoreticky ripy na crf o celkové stejné velikosti, tak obě videa budou stejně kvalitní z pohledu parametru crf.Co se týče kvality videa, jednoprůchodové crf a víceprůchodové na průměrné bitrate jsou prakticky stejně kvalitní s tím, že to crf udržuje na rozdíl víceprůchodového stejnou kvalitu z pohledu enkodéru (i matematicky) v průběhu celého videa. Abys to pochopil tak příklad: Když uděláš video, kdy spojíš dvě stejná videa za sebe (vhodné jsou pokud je rozdílná náročnost na začátku a na konci) a toto video pak enkoduješ na crf a víceprůchodovým enkodováním, tak obě ty stejné části enkodované na crf budou prakticky totožné kvality, přičemž u víceprůchodového enkodování ty části budou vykazovat různou kvalitu, je to způsobeno tím, že ty ošahávací průchody u víceprůchodového enkodování (např. první u dvouprůchodového) se nedělají se stejným parametrem kvality jako konečný průchod a vždy dochází k odhadu nastavení enkodéru vlivem předchozí náročnosti, která se liší pokud se enkodér nachází za začátkem videa nebo po půlce v té samé části totožného videa.Stačí tak? Nebo stále budeš lama a žít v nevědomosti, že víceprůchodové enkodování je kvalitnější?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 7 Firefox 38.0

neznám parametr "crf" (a vzhledem k tomu že se s tím běžně ani nesetkávám tak se mi to hledat popravdě ani moc nechce).Nicméně nemůžu si pomoct ale ty tady drobet spojuješ dohromady dva parametry.Ten první parametr je tzv. Bitrate mode - zde si nastavujeme to zda-li chceme konstatní bitrate a nebo variabilní bitrate - vzhledem k faktu že lépe se všem různým konvertorům, přehrávačům atd pracuje s konstatním bitratem, tak nastavuju jednoduše konstratní bitrate.Nicméně máme zde ještě jeden parametr který jak u VBR (variabilní bitrate) tak u CBR (konstatní bitrate) lze nastavit a tím je počet průchodů zpracování daného videa. Zde si dovolím malou citaci z jednoho programu na zpracování videa který máme v práci:"Multipass encoding can create better quality video with accurate bitrate control, but takes more time to transcode."...a přijde mi přinejmenším divné že by si z nás klucí z Rhozetu dělaly šoufky... (ale ok - jestli to jsou lamy...)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 7 Firefox 38.0

hmm.. tak s parametrem "crf" jsem se setkal opravdu až v diskuzích kolem FFmpegu a jeho nastavení x264 encoderu... hm - ok, zajímavé. Tady to asi opravdu nějakým způsobem je vázané na to že jeden průchod je lepší než více průchodů...Nicméně nechce se mi teď ale hledat nějaké srovnávání encoderů - respktive nechce se mi koumat kodéry zapracované v Rhozet Carbon Coderu vs kodér z x264 kde se s tímhle parametrem pracuje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 8.1 Firefox 38.0

Tak já to srovnání klidně udělám, pokud mi dáš nějaký odkaz na testovací verzi toho tvého programu a popíšeš jak jej nejlíp nastavit, případně mi dáš zdrojové video + nějaký rip z toho tvého programu. Pokud bych si měl vsadit na kvalitnější h264 rip tak vsadím na x264 případně na remízu, pokud ten tvůj program využívá x264.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 7 Firefox 38.0

Hele to co používám je tady legálně a jestli se to dá někde jinde sehnat - tak to je informace která nepatří do tohoto diskuzního fóra...Nicméně ten program se jmenuje: Harmonic ProMedia Carbon (dříve znám pod názvem "Rhozet Carbon Coder")http://www.harmonicinc.com/product/promedia-carbon

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 8.1 Firefox 38.0

Já se ale ptal na testovací verzi, například Adobe produkty můžeš používat 30 dní.A pokud by nebyla testovací verze tak jsem psal ještě tu druhou možnost, kdy bys dal ke stažení nějaké zdrojové video a rip v tom tvém programu. Vše myšleno legálně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 43.0.2357.124

hele některé kodéry mají nastavení VR variabilní bitrate, pevné, čidalší, jaký je rozdíl mezi 1 průchodovým, 2 průchodovým a 2 průchod - první zrychlený ?, některé mají v podrobných nastaveních další věci, jako npř 8x8 či 16x16 základní snímky na vzorkování atd, někde můžeš volit profil, který ti pak ale třeba tablet nepřehraje, iphone 2G vím že přehrál neoficiálně i lepší video, něž měl, ale musel jsi v podorobném nastavení spousty věcí vypnout a nastavit nižší profil, rozlišení si mohl mít 480p, pokud se dobře pamatuji (dělal jsem si Simpsonovi kdysi)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Linux Chrome 42.0.2311.90

Připrav si nějaký vhodný cca 2 min. úsek videa a zkoušej ho enkódovat pomocí různých nastavení. Nastavení si ukládej do číslovaných profilů. Až ti bude výsledek (okometricky + velikostně + z hlediska kompatibility pro zařízení na kterých to budeš přehrávat) vyhovovat, použij ho. Zkrátka musíš to místo teoretizování vyzkoušet.Ještě doplním, že výše zmíněné vcelku kvalitní ripy filmů cca 800 MB/2 hod. film jsou vytvářeny na pořádných mašinách. Jinými slovy na průměrném PC je sice vytvoříš rovněž,ovšem bude to trvat mnohonásobek délky filmu - klidně 10 hodin.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 | Microsoft Windows 8.1 Firefox 38.0

Jáj, co to blábolíš v tom druhém odstavci? Stačilo uvést x265 ripy, ty se dělaj vcelku dlouho obecně a rozhodně nezáleží na velikosti (naopak čím větší velikost tím pomalejší enkodování), ale zásadně na výkonu cpu, to jsi uved, ale neuvedl jsi na parametrech nastavení kodeku případně rozlišení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 7 Opera 9.80

Doplním- používám při stříhání TV Orava- rozlišení 1360x768-60Hz jako monitor. Propojení přes RGB. Je to individuální- plasma 1920x1080- uhl.127cm video ukazuje jinak. Pak je rozdíl při doostření a použití bitrate- rychle se pohybující "švenk", navíc se spoustou svislic (řada oken ap.) bude potřebovat jiný přístup, než klipy " nepohyblivé". Experimentovat, experimentovat, experimentovat- jak už dávno pravil VIL.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
 |   |  Microsoft Windows 10 Chrome 43.0.2357.81

zkuste Hanbrake programek, supervychazi z linuxu

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: HTML5, Kódování, Enkodér, Dobrá kvalita, Stejná kvalita, WebM, Bomba


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 90

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X