» Poradna » Mobily

Gramofon na domaci poslech

Zdravim, chtěl bych si pořídit gramofon. Můj starý Sony PS J10 odešel do křemíkového nebe, tak uvažuji jaký jiný koupit. Hledám dobrý poměr cena - kvalita - cena náhradních dílů. Nepotřebuji se zesilovačem, připojím to na svůj receiver. Nepotřebuji žádný High end. V oblasti gramofonů jsem uplný nováček, takže nevím jaký rozpočet si tato věc žádá, nevím na co se při výběru dívat, na jaké značky se koukat a na jaké ne, co po gramofonu požadovat, a jakou funkci nepotřebuji. Můžete mě prosím jako nováčka trochu zasvětit? Dát pár rad a tipů? díky

Odpovědi na otázku

avmania.cz

ProJect nebo Tesla NC 470 (500) z bazaru.

youtu.be/6tTQ_tThE2Q

Tak si to nastuduj třeba na avmania. Tady neprobíhá kurz o gramofonech.

Souhlasil bych s Nuda. Za nejdůležitější bych považoval jehlu (vložku). V dobách kdy nejkvalitnější zdroj zvuku byl vinil, tak jehla měla zásadní vliv na kvalitu reprodukce a diamantový hrot znamenal, že dlouho vydrží a současně nepoškodí desku (nebo výrazně méně než jiný materiál; nevím co se používá dnes jako alternativa, tenkrát to byl safír). Značka jehly Shure znamenala takové nutné audiofilské minimum :) Diamantové hroty dělala i Tesla, ale zvuk byl horší

Každým přehrátím se deska více či méně, ale vždy, poškodí. Takže když už, tak přehrát jednou, zdigitalizovat a přehrávat digitální nahrávku. V takovém případě není kvalita gramofonu až tak moc rozhodující, jenom budeš mít trochu práce s převodem na digitální kopii, což ale v žádném případě neznamená, že gramofon s vestavěným digitizérem je optimální řešení, právě naopak. Takže: Gramec s magnetodynamickou přenoskou, kvalitní analogový korekční předzesilovač, SW buď Audacity, nebo Adobe Audition 1, či 2, (pozdější verze mají ořezané mnohé užitečné funkce) a pak už jen nastudovat, jak se s daným SW zachází a hrát si.

A ještě to rovnou převést do mptrojky ne?To co zde radíš je zvěrstvo!! Kvůli tomuhle si přece vinyl nikdo kupovat nebude...

Co chceš po idiotovi no Ten když tady něco ublinkne, tak je to buď zlodějna nebo pi*ovina

Zanne, idiot jsi leda ty. To, že něco neumíš, neznamená, že to nesmějí umět ani ostatní. A jsou nahrávky, které jsou tak vzácné, že jejich digitalizace je v podstatě jediná možnost, jak umožnit jejich každodenní využití, nehledě k tomu, že každý vinyl chytá při přehrávání prach, takže při častém používání vzrůstá hlukové pozadí. Samozřejmě, že gramofon, který budu při této práci používat by měl být co nejkvalitnější, čili MGD přenoska s eliptickým hrotem, kvalitně vyvážené raménko, správně nastavený antiskating, stabilní otáčky a minimální mechanické hluky, ale takový gramofon se obtížně shání a měřicí desku a váhu k nastavení přítlačné síly na hrot také každý nemá. A důležitý je také použitý předzesilovač. Takže já si své Vinyly hezky nechávám odpočívat a CD si z nich vyrábím sám.

Přesně tak troubo, vyrábíš si "svoje" CD, což nemá s vinylem a analogovým zvůkem naprosto nic společného. Ale ty co jsi hluchý jako tetřev, Tobě to může být úplně jedno. Teorii máš zvládnutou tak na lepší trojku, o praxi nevíš naprosto nic ...To že něčemu nerozumíš neznamená, že s tím musíš otravovat oststní ...PS: Pořád jedeš na ukradených XPčkách?

Už je povýšil na kradené W7 Ultimate (pardon, zaplacený warez z bangkokské tržnice za 150 korun, dle toho pitomce krabicová verze pro asijské trhy) a zásadně doporučuje kupovat starý HW všem (protože nový s W10 je přece nesmysl kupovat), případně všude cpát Linux. Ten Linux je zázračný, protože dokáže léčit i vadný HW. Ten krajkonoš je čím dál více zábavnější! Ale s deskami pobavil nejvíce za poslední dobu, to se musí nechat!

Je to mnohem menší zvěrstvo, než ty desky ničit stálým přehráváním. A když se to umí a máš kvalitní zvukovou kartu, která podporuje práci ve formátu 192 kHz/24 bit, tak je výsledek mnohdy lepší, než z ,,profesionálního" studia.

Ne, výsledek nebude nikdy lepší troubo, nic lepšího než originál neexistuje to tak nějak vyplývá z logiky věci a to že Tobě se "tvůj" sprzněnec líbí víc než originál jenom svědčí že jsi naprostý niemand.

Zann:Diskutovat s debily, jako jsi ty a Lukas, znamená klesnout na vaši úroveň, o což opravdu nestojím. Takže si oba trhněte protézou! Lukas je debil, který kdysi radil nešťastníkům, kteří stáhli vadnou XP záplatu, koupi nového ,,legálního" O. S. a ty jsi ubožáček, který jen donekonečna omílá nesmysly, které ti do kedlubny vtloukl někdo ještě chytřejší, než jsi ty sám.

Dolož mi, že jsem tu někdy něco takového někomu radil. Přestaň laskavě lhát, už jsi s tím trapný!

Juwa:To máš sice pravdu, ale jsou vinyly, které už nekoupíš a, bohužel, ti pak nic jiného nezbyde. Máš dvě možnosti: Buď tu nahrávku zdigitalizováním zachránit, v době, kdy ještě není moc ,,ohoblovaná", nebo jen smutně sledovat, jak se kvalita zvuku každým přehráním nenapravitelně zhoršuje.

A co uděláš s vinylem, který ti někdo na pár dní půjčí a o kterém víš, že nemáš šanci ho sehnat a moc se ti líbí? Předpokládám, že kvalitní páskový magnetofon, navíc dobře seřízený, nemáš a kazeťák je v podstatě totéž, co MP 3. Takže digitalizace je dnes jediná možnost, ovšem rozhodně ne přes USB gramofon.

No normální člověk si vyrobí kopii na CD (dneska už spíše nechá ležet někde v PC) a spokojí se z touhle znouzectností. Akorát krajkonoš samozřejmě bude tvrdit že vyrobil zázrak kvalitnější než originál, debílek

=> kazeťák je v podstatě totéž, co MP3...Zalezi aky kazetak mas. Niekto ma tu najlepsiu zvukovu kartu 24/192 a niekto ma kazetak Akai GX-R 99 na ktorom nieje pocut ziadny rozdiel pred a za hlavou pri zazname z LP. Pri pouziti Metal kaziet nieje pocut rozdiel ani pri zazname z CD medii.

Přenosové pásmo i těch nejlepších kazeťáků končí na max. 14 kHz. Klasický páskový stroj zvládne, když je dobře seřízený, na devatenáctku až 22 kHz a šířka stopy má také svůj vliv. A každý magnetofon potřebuje občas, pokud má fungovat správně, kontrolu přes měřáky. Takže pokud máš sebedražší kazeťák, který přes dvacet let jen hraje a nikdo na něj nesáhl, tak to žádná sláva nebude.

myslím, že někdo, kdo si chce pořídit gramec, to dělá nejen kvůli podání hudby, ale i kvůli deskám samotným, té manipulaci s nimi apod. Takže ho byť kvalitní FLAC z nějaké high-end hifi krabičky neuspokojí.Já vinyl neocením, líbí se mi víc čisté digitální podání, takže pro mne by gramec smysl neměl. Jinak svého času jsem měl možnost si u kámoše prubnout takovou digitalizaci + následnou úpravu - tehdy ve Steinberg Clean a byla to piplačka.

Piplačka to sice je, ale za tu práci to stojí. Zejména, když víš, že ta nahrávka se v digitální podobě nikdy oficiálně neobjeví. A když to umíš a máš dostatečně kvalitní vybavení, gramo, předzesilovač, SW a HW a umíš s tím SW zacházet, tak se dají restaurovat i dost poškozené nahrávky, např. dropouty na magnetofonových kazetách.

Tak když to někdo ocení...Jak říkám, já stejně poslouchám buď věci, co jsou elektro rovnou nebo jsou dostupné v digitálním remasteru jehož charakter mi nijak nevadí. Přijde mi docela ujeté když se dneska prodává např. techno na vinylu, když je to syntetika a digitál už od počátku a není tam moc důvod to hrát z vinylu.

Já to mám přesně naopak, to, co na vinylech mám je 100% analogové a tudíž chci z CD mít po digitalizaci i analogový zvuk. Takže gramofon Dual, přenoska Shure V 15/2. předzesilovač Actidamp,čili z gramofonu leze 300 mV pro pro univerzální vstup. Magnetofon Grundig TS 1000. V počítači Adobe Audition 2, vše nastavené na 192 kHz/24 bit v tomto nastavení se pak udělají úpravy, (likvidace šumu a lupanců) a následuje komprimace na CD formát. Výsledkem je bohatý zvuk, stejný, jako z originálního analogového media, ale bez rušivých artefaktů. Tenhle SW má tu výhodu, že, když je v magnetofonové nahrávce dropout, lze jej opravit rekonstrukcí signálové křivky; je to sice nimravá práce, ale výsledek je 100% ,při troše šikovnosti lze opravit i pazvuky, vzniklé zmuchláním pásku v kazetě. Stejnětak lze opravit i lupance. A pro minusující blbce: Tohle umím a dělám.

Analogový zvuk z CD? Ty jsi dobrý pitomec Z CD prostě nikdy nebudeš mít zvuk jako z vinylu a už vůbec ne analogový, protože digitalizace, protože dynamika a protože kmitočtový rozsah. Než tady budeš někoho poučovat, tak si zjisti základní minimum a neplantej tady nesmysly

Digitalizace: Záleží na tom, kdo a jak ji dělá, nehledě k tomu, že čistě analogový proces, počínaje mikrofonem, přes mixpult, režii až po řezací stroj už je dávnou minulostí, analogový signál už mnohdy neleze ani z mikrofonu, a nejpozději na vstupu mixu už je A/D převodník. Takže čistě analogový vinyl už dnes nikdo nevyrobí. O dynamice netřeba diskutovat, digitální záznam je na tom, pokud je udělán kvalitně, minimálně o 20 dB líp a opakovaným přehráváním nehrozí zhoršení. Přenášené pásmo: 192 kHz/24 bit je studiový formát, který zvládne pásmo do 80 kHz, CD formát, vzniklý kompresí z tohoto studiového, umí 44 kHz, což je víc, než co vyždímeš z jakéhokoli analogového média. Vtip je v tom, že dnes si s kvalitou záznamu nikdo hrát nechce, takže místo citlivé práce s ovladači mixpultu se nasadí pofidérní automatický režim, který sice nahrávku dokonale zmrší, ale zase se ušetří za čas orchestru a nájem studia, Že je výsledek zoufalý už nikomu nevadí, 80% populace má sluch zdevastovaný různými rámusy z ,,peckových" sluchátek natolik, že je jim jedno, co slyší, hlavně, že to huláká.

=> dropouty na magnetofonových kazetách...Ano, ale len tie zaznamy, ktore neboli nahrate nejakym systemom potlacenia sumu (Dolby, DBX...)Cim vyssia generacia systemu potlacenia sumu, tym viac sa nahravka "hupe" ak nieje prehravana systemom, ktorym bola nahrata. Najhorsie je na tom DBX, ktore sa zvykne pouzivat pre cievkove mgf.zaznamy.

Dolby, ani jiný podobný systém při práci s analogem zásadně nepoužívám, základní šum z pásku, nebo desky se dá velmi účinně a selektivně potlačit nástrojem, který je součástí Adobe Audition. Jenom se jeho účinek musí citlivě dávkovat.

Predávajú aj s laserovým snímaním.Nepoškodzujú platne a zvládajú poškrabané platne.Okrem oficiálneho predaja (vyrába to japonská firma) je na YT aj DIY projekt laserového snímania.Chlapík tam v pohode sníma dočista rozlámanú a doškrabanú platňu.

Co se tomu starému gramofonu stalo ? Tam se prakticky nemá co polámat,jen vložka a ta se dá vyměnit.

Je tam také pohon ... motorek, řemínek ...Tento typ se dá koupit na e-Bay za cenu pod 1000,-Kč (řemínek cca. 200 Kč).