Grafická karta pro 4k video HDR10

Zdravím, jakou by jste mně doporučili grafickou kartu ve formátu low profile pro nejlepší přehrávání 4k HDR10 videa. Monitor mám s HDMI 2.0 a podporou HDR10 a nevím jestli radeon rx 6400 nebo nvidia gtx 1650 je zbytečná volba a úplně stejnou funkčnost by zvládla třeba nějaká starší použitá výrazně levnější grafická karta. Díky za rady

Odpovědi na otázku

Starší karty to nezvládnou, protože v té době prostě ty technologie neexistovaly. Žádný speciální výkon na to potřeba není, ale karta prostě musí být nová, aby ty technologie podporovala.

Tedy bude lepší asi ten radeon když je o dva roky novější? Jinak díky za radu. Podle toho co jsem dohledal na netu jsem předběžně došel ke stejnému závěru.

Tady pravděpodobně bude opravdu lepší co nejnovější karta. Jen si ale ověř, že ten konkrétní typ má potřebnou verzi HDMI nebo DP, který zvládne to 4K s potřebnými fps a HDR10.

Díky. To mě nenapadlo. Myslel jsem že s tímto výrobci čachrují jen u základních desek. Mně vychází že raději asi připlatím abych měl jistotu. Tuším že bude možná asi existovat levnější varianta ale to by mně tu musel dát někdo kdo se v tom perfektně vyzná přesný tip. Potom ještě neví někdo jestli v této oblasti nebude vydávat něco nového nvidia? Abych nekoupil radeon a za týden nevyšlo něco nového od nvidie. Ten radeon mně teď vychází lépe i z hlediska spotřeby pokud jsem něco zásadního nepřehlédl.

HDR pres HDMI by mely zvladat vsechny nVidie od rady 900 a AMD od RX400/500, takze by to melo jit i levneji nez ty tvoje navrhy.

Děkuji za odpověď. Nevyjádřil jsem se úplně přesně. Podle toho co jsem pochopil nejde jen o HDR10. Například k radeon rx 6400 jsem našel : there’s no support for 4K H.264/H.265 encoding and AV1 decoding

Encoding mě nezajímá. Decoding u AV1 těžko říci. Jenže stejně nic lepšího v provedení low profile asi neseženu.

Potom například k Intelu jsem našel :

Description
Unable to get 4k 10bit 60hz (only 30hz )with the Intel® UHD Graphics 750 (cable and tv compatible) Got an HDMI cable 2.1 Premium 8k Earc 120hz 48gbps 3 mts Vention

Resolution
As per HDMI 2.0 specifications and bandwidth limitations, Intel offers support for the following max video modes depending on each color format/space:

RGB mode: 4K @ 60hz in 8-bit.
YCbCr mode: 4K @ 60hz 10-bit with subsampling 4:2:0.

Z čehož odvozuji že to není až tak jednoduché. Ještě doplním že se v mém případě jedná o systém i5 7500. Má tedy smysl abych řešil levnější grafickou kartu jak je zde uvedené? Jde o to abych potom neřešil že mně nebude někde něco v oblasti přehrávání 4k videa fungovat.

Ono je asi opravdu lepší si připlatit a neřešit to. Případně potom ladit tu dražší variantu. Našel jsem vlákno s podobnou skutečností. Mám pocit že přímo tady na živě jsem od někoho četl že pro 4k video je potřeba minimálně 4 GB RAM na grafice a ono to vypadá tak že asi opravdu ano :

https://yabb.jriver.com/interact/index.php/topic,...

IGP to nepodporuje ???