» Poradna » Programy

Graf v excelu z jednoho řádku

Dobrý den,chtěla bych poprosit o pomoc v oblasti Excelu - přímo se mi jedná o vytvoření grafu.Mám jen jeden řádek hodnot, které se mi opakují (ano, ne, nevím) a potřebuji z toho dostat graf, kde na jedné ose budou výše uvedené hodnoty a na druhé ose bude procentuální vyjádření, kolik bylo těch hodnot (např. že ano bylo 20%, ...)Nevím si však rady, jakým způsobem na to. Asi je potřeba nejdřív nějak upravit tabulku, ale popravdě jsem bezradná...Předem Vám všem děkuji za pomoc.

Odpovědi na otázku

no, podle mne by to minimálně šlo přes pomocné řádky - dejme tomu, že v řádku 1 a sloupci A máš popisky a v řádku 2 hodnoty takže použiješ funkci IF a podmínky - když bude v buňce B2 bude "ano" napíše to 1 do pomocného řádku - buňky B3 číslo 1 - když tam bude "ne" tak napíše 1 do B4 a když "nevím" tak tu 1 napíše do B4. Protáhneš vzorce na celý řádek hodnot a když necháš udělat součet pro řádky 2, 3 a 4 tak získáš četnosti Ano, Ne, Nevím. Procenta snadno dopočítáš s použitím celkového počtu hodnot. A graf z těch čísel už je brnkačka.

Jednodušší a elegantnější je použít funkci COUNTIF - https://office.lasakovi.com/excel/funkce-statisticke/...

Mohla bych ještě poprosit o vizuální podobu, jak by ta funkce měla přesně vypadat? Moc děkuji.

Vytáhni si z tabulky procentuální zastoupení odpovědí pomocí countif a počet2. Pro graf použij ty tři buňky (naformátované jako procenta).

Stačí na to 3 řádky a 4 sloupce. B2 = Ano / C2 = Ne / D2 = NevímA2 = součet všech odpovědí / B2 = součet Ano / C2 = Součet Ne / D2 = Součet NevímTady nastav formát % bez desetiných míst - B3 = B2/A2 - C3 = C2/A2 - D3 = D2/A2Pak označíš B1:D3 a použiješ nabídku Vložení > Doporučené grafy a můžeš si s tím hrát