GPU, CPU - kdy bude vhodná doba na nové PC?

Ahoj,už dlouho HW nesleduju a začíná být zase doba, kdy bude třeba vyměnit.Jde mi hlavně o GPU a CPU - někde jsem četl, že vyjde nová generace obojího, grafiky zleňují po snížení miningu. Kdy bude vhodná doba na nákup?GPU kupuju většinou v relaci 5-8k Kč, CPU + deska tak nějak kolem 5-6k Kč (Intel i AMD, preferuju vyšší takt na jedno jádro).Prosím, kdo to sledujete, kdy má být vhodná doba na koupi (v této cenové relaci)?Díky

Odpovědi na otázku

Záleží na co to chceš, za 8K koupíš GTX 1060 6GB, za 7K koupíš i5-8400 + B360 desku, jako základ na herní PC by to šlo. Ale pokud chceš kancelařinu nebo střih videa atp., podle toho se bude odvíjet HW.Jinak vhodná doba možná je, minimálně je nejvhodnější za poslední půl rok - rok.

Díky, jde mi o hraní No někde jsem četl, že grafiky ještě zlevní, že je cena vyšší než 2 roky zpět ... 1060 je můj favorit. Nemáš představu, jestli jí bude brzdit AMD Vishera FX6300?Měl jsem teorii, že se zdražuje po letních prázninách a hlavně před Vánoci.Díky za reakci

Vishera je o polovinu pomalejší jak i3-8100, a i pro tu i3 je ta GTX 1060 strop, takže upgradni všechno. Nedávno jsem tu házel podobnou základní herní sestavu - https://www.czc.cz/egg33vg75qj8cbtlm6g6317pm... Když napíšeš, co máš za bednu, zdroj a disk, mohlo by se to použít i v novém PC, jo a nezapomeň na Win10 licenci, pokud nemáš.

Pokud chceš levnou GTX 1060 6GB, využij toho, že se rozprodávají farmy, které byly nakoupeny během ledna - února a bazary jsou tak plné levných grafik, které mají i skoro plnou záruku. Sice jely 24/7, ale každý, kdo nekrade elektriku, je měl nastavené na minimální možný příkon (50-60% TDP limitu), kdy grafika vytěží stejně jako na 100% (většinou dokonce více), ale sežere o dost méně a tedy i méně topí. Navíc jistě byly i v dobře větraném prostředí, protože vysoké teploty také snižují výkon. Takže reálně se jim nijak moc špatně nedařilo a jediné, co možná dříve odejde, jsou větráky. Což není v záruce problém a i po ní to stojí pakatel (stačí z grafiky očesat staré větráky včetně okrasných plastů a osadit nové obyčejné 92-120mm). Takže pokud chceš, dá se GTX 1060 6GB sehnat už teď i okolo 5000,- se zárukou cca 30 měsíců. Nové grafiky nejspíš budou až koncem roku nebo až ten příští. Aktuálně to moc dobře nevypadá. A cenám se dolů také moc nechce. AMD grafiky jsou díky tomu u nás skoro neprodejné (RX se prodávají za cenu o třídu lepších GTX, viz. ceny Vega 56 vs GTX 1070 Ti a GTX 1080) a Nvidii nic nenutí zlevňovat.K FX 6300 je to už docela dost silná grafika. Dá se to, ale skutečný výkon GTX 1060 6GB poznáš až vyměníš i CPU za něco aktuálního.

Nepamatuju si, že by někdy vhodná doba byla. Nevhodná, to jo, ale vhodnou jsem ještě nezažil. A když to vypadalo že vhodná je, tak se vzápětí po nákupu stejně ukázalo že vlastně vhodná nebyla, resp. o týden později byla vhodnější.

Poslední vhodná doba na koupě celého PC byla koncem roku 2013 než ČNB spustila Eurové Intervence. Od té doby žádný vhodný okamžik na koupi nového počítače nebyl!Ještě před koncem intervencí začalo období drahých pamětí. Tj SSD disky a DDR4 ram šly nehorázně nahoru. Co tak koukám tak cena SSD je na té úrovni stále a Paměti šli asi ještě nahoru. Minimálně ten konkrétní model co mám v PC tak je dnes asi o 900Kč dražší než před rokem a půl. Pak přišla ještě těžební horečka a o cenách grafik ani nemusím psát. Prostě je to jen špatné a ještě horší. Asi bych doporučil počkat, možná tak za rok nebo za dva se to nějak stabilizuje. Tedy pokud zase nepřijde nějaký další problém. Protože co si tak vybavuji tak ani před těmi intervencemi to nebylo fajn. To byly zase vyplavené továrny na HDD a jejich cena byla tenkrát taky dvojnásobná.