» Poradna » Web a internet

Google Drive nebo Mega ?

Zdravím, když už cloud, čemu z těchto dvou Google drive x Mega dáváte přednost a proč ? Já používám osobně obě služby ale u Google drive služby pokud máte zaplacený plan oceňuju možnost, že jakmile pernamentně smažete soubory umí vám je podpora obnovit.U Mega preferuje hezčí už. prostředí ale zase u něj nemám tolik jistoty a tzv. mám o soubory větší strach (ze smazání apod) ale údajne Mega umí také obnovit soubory.Co se týká zabezpečení, řekl bych že jsou boě služby na tom stejně co se týká 2FA apod. Díky za odpovědi

Odpovědi na otázku

Tiez oba, ved preco nie ked mi staci ten plan zadarmo.

To srovnáváš mercedes s Trabantem. Google je velká známá korporace, která funguje na důvěře a to i pro firemní sféru, takže zabezpečení tam má jakousi garanci. Mega má pochybnou minulost, včetně úniků dat a v současnosti ho provozuje bůhví kdo z Číny. Takže tam bych na zabezpečení nevsadil zlámanou grešli Jistota není u žádného cloudu 100%, ale u google je nesrovnatelně nižší pravděpodobnost úniku dat nebo toho, že ze dne na den skončí, jak se Mega už jednou stalo. Takže možná jako úložiště upirátěných filmů bych Mega klidně použil, ale to je tak všechno.

Nehlede na to, ze Mega ma chyby v zabezpeceni. Pred par dny vysla analyza kde se ukazalo, ze ty pouzite sifry nejsou spravne implementovane a pomerne rychle se da dostat k uzivatelskym uctum. Jestli je to neschopnost nebo umysl si musi rozhodnout kazdy sam.

A co Xiaomi cloud?https://i.mi.com/

Jeste horsi nez Mega, protoze to ma aspon API, takze se na nej daji nahrat soubory sifrovane pomoci rclone, Cryptomatoru atd.

Google Drive má mnohem lepší propojení s gmailem, lepšího klienta do telefonu a podobně. Mám G Suite a tam je dobře vymyšlená i spolupráce v rámci skupiny, takže pro mě je to jasná volba.

Používáš to jako úložiště nebo potřebuješ i návaznost služeb?Mega potěší s těma 50GB zdarma. Ale já jakožto Google uživatel který si na něho zálohuje fotky z telefonu, používá Gmail, Drive, Keep a další, jsem si vybral Google.

Idealni je asi si data zalohovat a nespolehat na to, ze je sluzba 100% funkcni, ze mi mohou zmizet jen soubory, ktere sam smazu a ze je budou schopni obnovit. Navic se muze stat, ze ke sluzbe ztratite pristup, at uz kvuli ztrate udaju, chybe poskytovatele nebo treba kvuli (byt treba jen domnelemu) poruseni podminek. Co se tyka bezpecnosti, tak to, ze uzivatel muze nebo dokonce musi pouzivat 2FA nutne neznamena, ze se k datum neda dostat jinudy, treba kvuli nejake chybe v API. Co se tyce soukromi, tak u Googlu je duvod se domnivat, ze nic takoveho neexistuje. Mega se dlouho snazila tvarit opacne, ale nedavna afera s chybou nebo "chybou", ktera jim za urcitych okolnosti umoznovala prolomit sifrovani, tuto auru dost narusila.

Tak mít data o které nechci přijít jen na jednom místě je volovina nehledě na to zda je to cloud nebo lokální backup. Ale cloud enní jen záloha. Bě+hem dne běžně pracuji s 1-2 počítači, dvěma počítači, mobilem... různé OS... ať udělám něco na jednom zařízení tak chci kdykoli pokračovat na jiném, tudíž jako synchronizace dat k nezapalcení.

To, ze na 1. miste resis, jestli umi sluzba obnovit soubory, zni, jak kdybys snad neplanoval dalsi zalohy. Pokud jsou ty soubory pro tebe dulezity, tak je nesmysl je mit jenom na cloudu, navic ta obnova dat urcite neni garantovana, takze nejak se na ni spolehat je dalsi nesmysl.

Díky za odpovědi, taky se více přikládám k Googlu. Ale docela mě stresuje představa, že by se někdo dostal do mého účtu, kde nemám zrovna málo dat, platím si 2TB cloud, ano používám gmail, youtube, a samozřejmě všechny spojené služby vč. google docs kde mám x dalších dat.Stačí jedno nabourání do Gmailu a člověk má pod palcem prakticky přístup ke všemu. Samozřejmě mám 2FA a další zabezpečení ověření ad.Momentálně mě ale štvě desktopový klient Google drive, který kdysi fungoval na jiné bázi než dnes, a to že vám zrcadlí soubory jako celek to znamená, nemůžete si jako u mega vybrat libovolné složky, prostě vám to synchronizuje celý disk. Já doufám ,že příjde do budoucna změna.Co se týká Mega, nevím jestli měli nějaké úniky, o minulosti vím ale co se týká pár let zpátky, působí Mega seriozně. Někdo psal že je Mega z Číny, já tuším že Nový Zéland ne ? Servery pochopitelně mají v Evropě a bůhví kde ještě.

Pokud chces jenom nektery slozky, tak nestaci zmenit ze zrcadleni na streamovani, a pak si ty konkretni slozky rucne pridat v nastaveni?

Pokud mate strach, ze o data prijdete, tak je musite mit zalohovana.Pokud mate strach o soukromi, tak je musite mit sifrovana. Google je jedna z hlavnich spolecnosti, kterym se neda veri, ze ji v sebemensi mire zalezi soukromi uzivatelu. Na vyuzivani dat uzivatelu vpodstate stoji jejich business. Nestiti se spoluprace s libovolnym rezimem. A kdyz delate backdoor pro Cinany nebo sluzbu navrhujete tak, aby se k datum mohly dostat bezpecnostni slozky jinych statu nebo vasi zamestnanci, aby je mohly predavat, tak je vzdy obrovske riziko uniku dat.Mega urcite mela minimalne jeden incident s unikem dat: https://www.zdnet.com/article/thousands-of-mega... Google take historicky neni bezunikovy: https://firewalltimes.com/google-data-breach-timeline/Obecne se unik muze stat vsude.Vlastnickou strukturu Megy neznam. Oficialne stale sidli na Novem Zelandu.

ked by som mal platit cloud, tak MSO365. Mas tam ktomu zadarmo office.

Souhlas, v případě rodinného předplatného osobně teď můžu bez speciálních slev třeba za nákup zařízení mít za 1500/rok s DPH, 6x1TB... tzn 250Kč/účet/rok. Hypoteticky je možné sdílet a podělit se o platbu. Horší je pokud chce člověk větší úložiště na jeden účet.K tomu samozřejmě Office zadarmo, netřeba se plácat s alternativami, kterí třeba nejsou ani multiplatformní (například náhrada za OneNote se hledá napříč platformami blbě).Hodně se mi líbí integrace OneDrive v Androidu, resp. OneUI je skvělá

Já bych používal Google Drive. Je to lety prověřený cloud od renomované firmy. MEGA má problémy se zabezpečením, je o tom článek i tady na Živě a celkově, už to není ta Dotcomova MEGA, myslím, že teď je to pod nějakými Číňany.

To libovolné synchronizovaní složek ale už nefunguje tak jako dříve ne ?Vysvětlím: Mám na Google Drive 5 složek a uvnitř další složky se soubory.Co udělá Google Drive... vytvoří na Windows zástupce a uvnitř je všech těchto pět složek. Já nechci aby se ty složky vubec na PC zobrazovali.. chci třeba jen jednu kterou si zvolím.

V čem spatřuješ výhodu toho, že když smažeš soubor, poskytovatel cloudu ho umí obnovit? Pokud je smazaný tak má být smazaný. A ne schovaný k dalšímu použití poskytovateli cloudu, nebo kdo ví komu.

Ani jednomu , v tomto případě dávám přednost Onedrive (dříve SkyDrive),který je pod gescí MS. Už jenom co se týče ohledu ceny např.200 GB OneDrive 39 Kč/měsíc, Google 59 Kč/ měsíc. MS 365 pro rodiny v určitém časovém úseku se dá sehnat okolo 1500,- Kč a každý z 6 členů má 1TB Onedrive, 60 minut Skype a balík Office stále aktuální. Google Workspace nejsou tak vyspělé- zejména dokumenty, nějaké základní formátování tam je a sdílení s ostatními, ale stejně ten finální dokument se převážně upravuje ve Wordu a sdílení s ostatními už nějaký ten pátek také podporuje.Také nemusím instalovat program 3strany, z mého úhlu pohledu je synchronizace rychlejší než u Google Disku a také podporuje šifrování už během přenosu na cloud u Disku si nejsem jist. A také dobrá propojitelnost s telefony zejména Samsung, Samsung cloud > Onedrive.

Mega je určitě lepší, ještě lepší je Pcloud.

Není, je to pochybná firma s pochybnou minulostí a pochybným provozovatelem.