» Poradna » Programy

GIMP - RGB do CMYK

zdravím,
rád bych známé jako dárek nechal udělat ochrannou samolepku na notebook. Na skinzone.cz vyžadují toto:

# akceptujeme bitmapový formát JPG, GIF, TIFF, BMP nebo vektorový EPS, AI, CDR, PDF)
# doporučené rozlišení motivu je 200-300 dpi ve velikosti A3, barevný prostor CMYK

Já to ale dělal v inkscape, kde se snad nic takového nenastavuje, takže předpokládám, že to asi je v RGB. Došel jsem tedy k závěru, že to musím převést - dohledal si ke gimpu modul Separate+ a ze stránek Adobe icc profily. Jako výstupní cmyk jsem použil uswebcoatedswop.icc, který podle informací je jedním ze standardních profilů.

Vše proběhlo v pohodě, jen, když si výsledný separovaný tif soubor prohlížím třeba v Irfanu, tak má poněkud jiné barvy než původní soubor, tak nevím, zda při převodu nedošlo k posunu barev (ale nevím jak tomu zabránit).
Mohl by mi k tomu někdo něco říct - nerad bych to zmršil, v životě jsem to nedělal. Taky mě napadlo, že bych to moh nechat být, že by si to mohli převést sami (když to uvádí jako "doporučené").

dík

Odpovědi na otázku

Dej jim to pdf, co ti vyleze z inkscapu. Takhle uz jsem delal predlohy pro tricka i samolepky a vzdy to bylo bez problemu.

dík,
to mi spadl kámen ze srdce, že se s tím nemusím patlat. Ono totiž navíc ten separovaný obrázek v CMYk měl oproti původnímu asi tak 10x větší velikost souboru a uploadovat 60 MB se mi fakt nechtělo

Kdyby bylo zcela verne podani barev az tak zasadni, tak bys i na jakoukoliv manipulaci potreboval zkalibrovany monitor dobrych parametru(predpokladam, ze kdyz se grafikou nezivis profesionalne, tak mas nejaky obycejny TN panel)

Při převodu vždycky dojde k posunu barev. A ty si ještě navíc prohlížíš CMYK obrázek na RGB monitoru a to nikdy nemůže být přesné. Dokud se to skutečně nevytiskne, tak stejně nebudeš vědět, jak bude vypadat výsledek.