Gigabyte MA78G-DS3H Divné teploty.

Zdravím,
již dlouhou dobu mívám divné teploty v PC. Mám základní desku Gigabyte MA78G-DS3H v nejnovější revizi a procesor AMD Phenom II X4 955 Black Edition Quad-Core (125W), 3200MHz, BOX, socket AM3 (Deneb). Grafickou kartu mám AMD HD 4780 a zdroj Zdroj Fortron 450W ATX ATX-450PNF.

Už nevim, co dělat. Vyměnil jsem box za nový chladič CoolerMaster Hyper 212+. Na chvíli se to zlepšilo, ale při některých hrách třeba The Sims 3 mi po hodině začne pípat varování přehřátí, které mám nastavené na 90°, ale u dema Dungeon Siege 3 my to začne pípat asi po minutě. Dneska jsem si koupil 120mm chlazení dopředu, abych zlepšil cirkulaci. Teploty se o něco málo zlepšily, ale stejně to začne pípat.

Zkusil jsem varování vypnout, ale u DS3 se mi asi po 3 minutách restartoval PC. Už mi to hlava nebere.
Zkusil jsem zatížení Prime95, dostal jsem se na 106° a dál jsem se nedostal.

Tady je obrázek z testu:
sedrick.cz ...

Podle obrázku je jasně vidět, že CPU má větší teplotu než jádra, což je divný. Jinak všechno ostatní vypadá ok. Ve speedfanu se ještě objevuje podivná templota Temp2 se 100°, která v Everestu vůbec neni.

Co si o tom myslíte? Máte s timto nějaké zkušenosti. Cokoliv by pomohlo. Zítra ještě zkusím Přidělat na chipset místo pasivu aktivní větrák, plus zkusim tam dát novou pastu, ale víc už mě nenapadá.

Díky moc za pomoc.

Odpovědi na otázku

Oddělej chladič CPU, setři pastu a nanes jen velmi malou vrstvu nebo tam na chvilku nedávej žádnou, zapni PC, mrkni na teploty a pak zkus prostě dotekem na chladič zkusit jak moc to hřeje, při tak vysokých teplotách by měl být chladič docela horký. Pokud tomu tak není, zahoď tu šmejdskou desku. Gigabyte má totiž kromě hromady dalších problémů, také problémy s nastavením správných hodnot pro procesor, ale to by se ti projevilo tím extrémním ohřevem, tak mu občas celkem slušně blbnou čidla.

Další možností je, že se ti procesor opravdu tak hřeje (jak jsem psal výše, na reporty z desky kašli a prostě se dotkni chladiče), potom bych pátral po tom zda-li není špatně nastavené napájení, kdyžtak to zkus nastavit ručně

Máte vysoké napětí procesoru, v Everestu 1,6V a ve Speedfanu 1,58V/1,95V. Mělo by být 1,4V http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUDetail.aspx... . Nastavte napětí ručně pro procesor a zkontrolujte i ostatní napětí, hlavně RAM.

To vypadá na nějaké nepovedené přetaktování.
Reset BIOSu - základní nastavení desky.

Žádné taktování. Na tohle já nejsem. Spíš si deska neumí sama nastavit potřebné napětí, jak jsem byl upozorněn nahoře.

Nevidím důvod, proč by to deska neuměla, zvláště když je procesor mezi podporovanými.
Snad jen verze BIOSu, kterou si překontroluj.

No očividně to asi neumí, když jsi ho nastavila na 1,6V místo na rozmezí 0,8-1,4V. Musim to ještě zkontrolovat, ale bohužel až večer až se dostanu z práce.

Nez zacnete blbnout, podivejte se sem: http://products.amd.com/%28S%28eec4wdac2hipilujjt... ... - zjistite tu skutecne spravne rozpeti napajeciho napeti i max. pripustnou teplotu. Indikovanych 102°C na CPU je jasnou znamkou, ze Vam ty meraky ukazuji naproste kraviny...

Je PC nestabilni? Je vetrak na CPU nadmerne hlucny? Je jeho chladic horky tak, ze byste na nem v zatezi neudrzel ruku? (Mimochodem zaslouzilo by si to nejaky poradny chladic...)
Pokud ne, nereste to.

Tak jsem zkusil nastavit napětí na jádře manuálně na při zátěži naplno je maximálne 1,37V a teplota se pohybuje v normách. Zkoušim ono DS3 a hra drží. Nechci to zakřiknout, ale asi je problém vyřešen. Uvidím po dlouhodobějším používání.

Každopádně všem díky za náměty a rady.