» Poradna » Počítačové sítě

Gigabitová síť se 100 mb vdsl routerem

Ahoj, mám VDSL router, který má pouze 100 Mb porty. Nechci kupovat nový kvůli ceně, ale mohl bych mít Gb router. Myslítě, že je přijatelné řešení vytvořit z VDSL routeru pouze bridge a dále to nechat na tom s Gb porty? Jde totiž o to, že mám na baráku kamery, které u 100 Mb linek vytíží třetinu a v PC mám potom zbytečně pomalý internet.

Odpovědi na otázku

nepotrebujes druhy router ani nic prestavovat. Kup 1Gbit switch, vseky kamery a zariadenia napoj do switchu, router napoj do switchu. Vsetko.

Pokud může mít router, ať veme ten. Až se jednou (snad) VDSL zbaví nebo nahradí Terminátorem od Cetinu, bude se mu hodit.Samozřejmě trochu slušný gigabitový router stojí pětkrát i desetkrát víc než trochu slušný svišť. Na druhou stranu jemu stačí takový, co uroutuje 100Mb/s, a pak mu stačí router za 600Kč. Tam se pak rozdíl podstatně snižuje, když krabička se zdrojem stojí pořád stejně. A jestli má možnost ho nějak získat za hubičku, není co řešit.

K čemu Gb router, když máš VDSL internet, pravděpodobně pomalejší, než 100Mb? A ty kamery běhají pouze po vnitřní síti, takže pořiď jen obyčejný Gbit switch, ten zapoj za router a všechny věci zapoj do něj. Akorát jsem si celkem jistý, že ty kamery určitě nemají Gbit ethernet, stejně tak ani NVR, takže otázka, jestli by se to vůbec projevilo.

On je zapojen jeste do druheho, kde je 100 linka a vytezuji tu linku, ktera jde do casti domu s internetem

Upřímě moc nevím, jak přesně to myslíš, ale pokud bys třeba měl router, v něm třeba dvě kamery, potom nějaký spoj, na konci switch a v něm zase třeba další dvě kamery + PC na internet, tak by to brzda být mohla. Každopádně pokud tě někde nějaký konkrétní spoj limituje (jdou přes něj kamery i internet), tak bys musel na oba dva konce toho spoje dát Gbit zařízení. Ale ideálně kdybys to tvoje zapojení nakreslil klidně na kus papíru, vyfotil mobilem, nahrál fotku na server ctrlv.cz a vložil sem odkaz. Pak by se dalo vymyslet, jak to vylepšit.