» Poradna » Windows (a jiné OS)

Gdisk DOS program jak deaktivovat oddíl?

Dobrý den, Windows nešel nabootovat ani opravit z instalačního CD a ukazoval chybu 0xc000000eMěl jsem za to, že jde o nějaký popletený MBR nebo něco s oddílama když jsem zkoušel instalovat nový OS na externí disk, tak tento interní se tím nějak pokazil, neřekl bych že došlo ke smazání dat na primárním HDD.Nějaké partition nástroje říkali, že oddíl na systémovém disku není aktivní a snad že by měl být, tak jsem ho zkusil aktivovat:gdisk 1 /ACT /P:1ale nepomohlo to a při vybrání primárního disku Windows 10 to píše:Reboot and select proper boot devicePři pokusu o deaktivaci oddílu:gdisk 1 /-ACT /P:1to píše že -ACT je neznámý přepínačProsím který program byste doporučili použít a jakou operaci provést na tom primárním disku? Děkuji velmi

Odpovědi na otázku

Zde je vidět přehled oddílů na tom primárním disku WIndows, se kterým je problém:https://s20.postimg.org/jr2skdob1/win10_partition... Děkuji

Odnes to do servisu, viz ty tvé ostatní problémy.

Vsetky neduhy s particiami vyriesi bootovacie USB Gparted.

Právě na té fotografii co jsem uvedl (https://s20.postimg.org/jr2skdob1/win10_partition... ) jsou vidět oddíly na tom Window 10 disku.Otázka ale zní, prosím poraďte co konkrétně udělat s tím kterým oddílem a pomocí kterého příkazu (z příkazového řádku bootovacího CD WIndows 10) obnovit to bootování WIndows 10 HDD?

"...Gdisk DOS program..." On nejspíše GParted považuje za program pro DOS. Všechny neduhy vyřeší servis, co s tím prováděl doopravdy, to ani sám netuší. Nejspíše je to notebůůů, podle skrytého oddílu s recovery.Jinak to vypadá tak, že se do toho blbě hrabal a zprasil to.

Jde o starý Fdisk schopný pracovat s GPT.http://www.rodsbooks.com/gdisk/Jelikož ale netuší, jak s fdiskem pracovat, tak je v koncích.Zřejmě netuší, že v případě desítek musí být aktivní ten oddíl, na kterém se nachází bootloader (zde ten skrytý).

Nevím proč používáš nástroje třetích stran k opravě, když je k dispozici přímo nástroj diskpart ve Windows. Zkoušel jsi zavaděč opravit ručně?

Děkuji, protože jsem netušil, že je vhodné Diskpart použít. Ano, zní to logicky. Ručně jsem nezkoušel opravit, protože nevím jak. Pomocí kterých příkazů. Zdá se, že ten zavaděč WIndows již není použit po tom co jsem neprozřetelně nastavil oddíl 1 na systémovém disku Aktivní.Přijde mi tedy, že je potřeba provést nějakou operaci s některým z oddílů na disku a následně nainstalovat nový zavaděč WIn10. Jen nevím co v tom Gparted (nebo jiném partition SW) provést a jak nainstalovat/regenerovat ten zavaděč. Mohl byste prosím někdo poradit? děkuji

bootrec /fixmbrbootrec /scanosanibootrec /fixbootnepomohli??

http://www.zive.cz/poradna/jak-nainstaluji-l... Důvod a následek. Tady pomůže jen servis. Varován byl.

V první řadě neměl jsi dělat opravu Windows přes gdisk, což je program obsažený v GNU/Linux. K opravě Windows použít zásadně Disk pro opravu systému vytvořený ve Windows nebo samotné instalační medium.Když nabootuješ instalačku, zmáčkni shift+F10 a dostaneš se do konzole. Oddíl musí být aktivní ten, kde jsou nainstalované Windows. Takze diskpart->list disk-> select disk 0->list part ->select part x(cislo oddilu)-> activePotom použij příkazy co už psal kolega...

Ja bych jen doplnil, ze diky odkazu uzivatele MS jsem si vsiml, ze tazatel pouziva Windows XP a ne novejsi OS a ten jeste prikaz bootrec nezna. Musi tedy pro opravu systemu pouzit tri samostatne prikazy: fixmbr, fixboot a bootcfg.

ne, na tom PC o kterém je řeč je Win. 10.

Děkuji velmi za užitečnou radu, jdu na tom teď pracovat.

> Oddíl musí být aktivní ten, kde jsou nainstalované Windows.Prosím, která z následujícíh partition je ta, která má být aktivní? Je na ní WIndows?Zde snímek co ukazuje DiskPart:https://s20.postimg.org/4we767eq5/Win10partitions... Recovery 450MSystem 100MReserved 16MPrimary 223GB <--- ?děkuji velmi

Primary, tam je nainstalovaný Windows.

děkuji, když vyberu "PRIMARY" partition a zadám "active", píše to: ""The selected disk is not a fixed MBR disk.""

ok, to znamená, že už je aktivní. Zkus tedy opravit zavaděč pomocí bootrec.

děkuji moc, zkusím

bootrec /fixmbrproběhl bez problémůbootrec /scanospíše : Total identified Windows installations: 0.bootrec /fixbootproběhl bez problémů

Zde je zajímavý návod co dělat, když to nenajde žádné WIndows instalace: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windo... (napsal ho Vijay B)

Jenže selhávají ty příkazy kde jde o práci s cestou c:\boot\ jelikož ta na tom disku neexistuje. Adresáře jako Windows, Program files tam vidím

Boot je pod adresou G:\boot nevím ale jak to přesměrovat aby to četlo ten boot z toho G:\ ?

Podívej se přes diskpart, pod kterým písmenem Windows opravdu máš, v tomto případě to může být jiné než je normálně ve windows c: A vyzkoušej ještě toto:bcdboot c:\windows

> přes diskpart, pod kterým písmenem Windows opravdu mášto nevím jak udělat, vím jak zobrazit seznam disků a tam je akorát ten disk pod číslem #0 tak ten jsem použil při pokusu o aktivaci té "Primary" partition.na c:\windows je složka WIndows a Program files. Tak jsem dal ten bcdboot c:\windows a napsalo to že boot soubory byly vytvořeny. ale "bootrec /scanos" stále nic nenachází.

A po restartu to píše pořád stejnou chybu?

Píše chybu: Missing operating system.Našel jsem jak zobrazit ta písmena jednotek DiskPart, zde je výsledek:https://s20.postimg.org/tqxp09zkd/diskpartlist_li...

Tak jsem ještě googlil a povedlo se mně najít pěknej návod, kde je vše vysvětlený jak obnovit soubor BCD u Windows. Dává to smysl a mohlo by ti to pomoci.https://www.boyans.net/RepairWindows/RepairWindo...

Človeče nešťastná, to sa nedá diskpart ani inými free nástrojmi napraviť. Systém má po uspatí (reštarte) zapísané pôvodné údaje o sektoroch. Tieto sa zmenili Linuxom. Koniec, šlus, zhasla fajka. Ešte jednu maličkosť ti poviem, aj keby si dokázal a mal do posledného bitu zálohu o oddieloch, nenapravíš ich. V prvom clustre sa deje nespočet úkonov v prvom bite na nízkej úrovni od zápisov nastavenia Bios, HW, ID, SW, OS, že nemáš šancu ani šajnu nejakej nápravy.Daj si povedať lebo sa z toho zblbneš. Už si mohol fičať na novej inštalačke Windows.

Nechcem sa ti miešať do márnej snahy, ale máš rozsekaný disk (rozmrdaný), tzv. na hluchý oddiel situovaný priamo medzi aktívnym a primárnym na ktorom je zavádzač a bootmanaťér a medzi primárnym oddielom na ktorom máš systém. Prasačinec, nebudem to rozoberať.Pretože náprava nie je možná priamo pod gr.prostredím Windows, v Správe diskov, tvoja snaha je a bude vždy márna.Ak by si aj nejakým vhodným nástrojom z externého média vykonal nápravu, zlúčil oddiely tak, aby susedili spolu (tj.aktívny a primárny), garantujem ti, že viac OS Windows nenabútuješ lebo sa zmenia zápisy v prvom sektore na týchto oddielov. Túto zmenu veľkosti systémových oddielov eviduje systém v kernel, dll, Registroch, usw. Radím ti najrýchlejšie riešenie. Zober si do papŕč ISO Windows, nabútuj ním mašinu pričom je nutné odstrániť ten balast oddielov vzniknutý po Grub Linuxe, zlúčiť oddiely v jeden systémový, naformátovať systémový oddiel NTFS a vykonať novú inštaláciu. (Systém podľa bitovej verzie sa sám postará od delenie primárneho a aktívneho oddielu, nemaj obavy. Sprav si kafčo, sadni do zamatového kresla a čum na monitor. ) Tento postup je vzhľadom k tvojim znalostiam najschodnejší, tu ti nejaké fixmbr nepomôže. Grub je sviňa. Prišiel si o prácne nastavenia, vyladenia, desktop, ikony v svojom OS.

jj děkuji, asi máte pravdu, mě jen zajímá v čem je chyba a jak jí opravit, Aktuální chybová zpráva při bootu je "Missing operating system"

Chyba nastala zmenou oddielov, vytvorením nového. Príklad: Máš bitovú zálohu OS uloženú bokom. Túto zálohu môžeš nekonečne obnovovať, prepisovať ňou systémové oddiely na recipročnom HW, ale akonáhle zmeníš veľkosť niektorého zo systémových oddielov na disku, stane sa záloha nefunkčná aj keď prebehne riadna a bezchybná obnova. Zmena systémových oddielov je možná v Správe diskov, ale výhradne priamo pod spusteným grafickým prostredím Windows lebo pri reštarte PC sa táto systémová zmena v zavádzacom sektore (aj v prvom bite) zároveň zapíše do Windows, takže po reštarte nehrozí pohorma.

Jako instalační médium Win.10 používám flash disk, ale načte se akorát přes UEFI, ne přes BIO/OpROM)Ten Windows HDD v DiskPart má příznak Gpt spolu s ještě jiným diskem.